Czym jest USG Dopplera?

Wśród wielu metod diagnostyki, szczególnie ten nieinwazyjnej i zupełnie bezbolesnej, często wykorzystuje się badania USG. Wiele osób przyzwyczaiło się myśleć, że badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne, dotyczy głównie narządów jamy brzusznej albo kobiet, jednak diagnostyka tego rodzaju ma bardzo wiele zastosowań.

Popularne zastosowania diagnostyki USG

Jak w ogóle działa aparat USG? Nazywa się ultrasonografem, ponieważ wysyła fale ultradźwiękowe – ten rodzaj fali o odpowiednio skalibrowanej częstotliwości odbija się od niektórych obiektów i wraca do aparatu. Aparatura odczytuje sygnał, który otrzymuje, a lekarz, widzący obraz na ekranie oraz w postaci wyników, może ocenić stan narządów, które za pomocą fal bada. Metoda ta pozwala obejrzeć narządy wewnątrz jamy brzusznej, a więc należące do układu trawiennego, ale także narządu układu rozrodczego, serce, tętnice czy tarczycę.

Austriacki fizyk Christian Johann Doppler badał zjawisko zmian częstotliwości fal – od jego nazwiska nazywa się jeden z rodzajów nakładek, które umożliwiają wykonanie delikatnych, drobiazgowych badań. Stąd nazwa USG Doppler przyjęła się z czasem w medycznej nomenklaturze, tak że dziś mówi się o badaniach dopplerowskich itp. Ten czuły aparat pozwala zbadać stan tętnic i żył, zaobserwować ich drożność i wydolność, wykryć zmiany chorobowe i ogniska zapalne. Ponieważ pokazuje, gdzie przepływ krwi jest zaburzony, pozwala wykrywać także guzy i przerosty. Guzy są dobrze ukrwione, stąd USG Dopplera jest często wykorzystywane do ich wykrywania, badania i wstępnego określenia ich charakteru.

Badanie dopplerowskie

Nowoczesna diagnostyka medyczna dysponuje coraz lepszymi sposobami wczesnego wykrywania chorób i zaburzeń. Badania dopplerowskie są jednym z nich, a ponieważ są nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne, pacjenci nie mają się czego obawiać. Badania USG Dopplera dają możliwość wykrywania niepokojących zmian na tyle wcześnie, że możliwe jest skuteczne leczenie i zapobieganie rozwojowi chorób.

Czy trzeba specjalnie przygotowywać się do tych badań? Zawsze warto zapytać o to lekarza, ale ogólnie rzecz biorąc, USG nie wymaga dodatkowych przygotowań. Warto jednak zapamiętać kilka wskazówek:

  • na badanie wątroby oraz tętnic nerkowych zaleca się przyjść na czczo,
  • aby możliwe było uzyskanie odczytu z badania pęcherza (to część badania USG jamy brzusznej) warto wypić przed badaniem trochę wody – niewypełniony pęcherz jest niemal niewidoczny, co uniemożliwia badanie,
  • to samo dotyczy badań narządów płciowych kobiet – wypełniony pęcherz pozwala na obejrzenie jajników, jajowodów i macicy bez zakłóceń.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.