Depresja – jak rozpoznać jej pierwsze objawy?  

 

Depresje często myli się z chwilowym obniżeniem nastroju, tymczasową chandrą, złym samopoczuciem. Granica między zwykłym przygnębieniem a depresją może okazać się ciężka do uchwycenia, trudno rozpoznać moment gdy nasz nastrój obniża się i rozpoczyna się coś więcej niż ,,zwykły” smutek i przygnębienie. Depresja przyjmuje bardzo różne oblicza, objawy mogą być bardzo zróżnicowane u każdego pacjenta i właśnie dlatego, też walka z nią może być problematyczna. Istnieją jednak pewne objawy które pozwolą na identyfikację tego zaburzenia, co pozwoli na podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Ważne jest abyśmy sami potrafili obserwować swoje emocje, zachowania, zdawali sobie sprawę, że coś niepokojącego może się z nami dziać, w związku z tym warto zapoznać się z podstawowymi objawami depresji.

 

Bezsenność

kobieta-w-depresji

O bezsenności mówimy gdy mamy problemy z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłości snu, w regeneracji przeszkadza na mam częste budzenie się w nocy i  niemożność ponownego zaśnięcia mimo że mamy czas i odpowiednie warunki by się wyspać. Przy tej dolegliwości należy pamiętać,że leki nasenne są jedynie doraźnym sposobem walki z bezsennością, chwilowym jej złagodzeniem, a nie rozwiązaniem problemu.

Obsesyjne myśli

Myśli natrętne nalezą do typowych objawów depresji, mogą ulegać nasilenie w godzinach porannych, jest to typowe dla dobowych wahań nastroju, które występują przy tego typu zaburzeniach.Tego typu myśli najczęściej mają zabarwienie negatywne, dotyczą problemów, zmartwień, a w rezultacie same stają się źródłem zmartwienia. W zmniejszeniu nasilenia myśli depresyjnych może pomóc psychoterapia.

Zaburzenia apetytu

Brak łaknienia lub nadmierny apetyt to również typowe objawy depresji, istnieje wiele badań dowodzących zależności między depresją z zaburzeniami odżywiania m.in anoreksją, bulimia czy kompulsywnym objadaniem się. Można wyodrębnić kilka rodzajów terapii zaburzeń odżywiania: poznawczo behawioralną, rodzinną, grupową lub farmakologiczną.

Zmniejszone libido
Między depresją a poziomem libido istnieje bardzo duży związek, do najczęściej zgłaszanych problemów należą trudności z podnieceniem, czy zaburzenia erekcji. Te przypadłości mogą, ale nie muszą towarzyszyć depresji, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i brać wiele czynników pod uwagę np. wiek czy sytuację osobistą chorego.

Problemy z koncentracją

Przede wszystkim powszechnie są spotykane problemy z pamięcią, występujące w różnych formach, zmniejsza się tzw wielozadaniowość osoby chorej, występuje obniżenie koncentracji co może objawiać się no. brakiem uwagi na cudze wypowiedzi czy podczas czytania. Takie objawy wynikają przede wszystkim z zaburzeń pracy mózgu w przebiegu choroby. Objawy te w dużym stopniu wpływają na  życie osobiste i zawodowe chorych, mogą również przyczynić się do dodatkowego pogorszenia się ich samopoczucia i odczuwania uporczywego poczucia winy.

Ponad to często występującym objawem przy depresji jest brak zainteresowania społecznego,ból fizyczny, ciągłe zmęczenie, kłopoty z podejmowaniem decyzji, migrena, poczucie niskiej wartości. Dowiedz się także czym jest depresja poporodowa.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie lub u bliskiej Ci osoby wymienione wyżej objawy, nie czekaj i reaguj jak najszybciej. Zgłoś się do specjalisty, który po rozpoznaniu problemu i jego podłoża indywidualnie dobierze tok terapii do Twoich oczekiwań czy możliwości. Możesz również,  zgłosić się do Polskiego Instytutu Ericksonowskiego w Katowicach, gdzie terapeuci pracują według podejścia w którym depresje postrzega się  nie jako patologię, a jako wynik wysiłków zaadaptowania się do otaczających nas warunków życia.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.