Implanty zębów – skuteczny sposób na walkę z brakami w uzębieniu

Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że mamy ubytki w uzębieniu jamy ustnej. Mogą to być zarówno wypadki, jak i osłabienie własnego, naturalnego uzębienia wskutek upływu czasu. Niezależnie od powodu, dla którego zmagamy się z takim problemem, stomatologia oferuje jego bezbolesne rozwiązanie. Są nim bezpieczne dla naszego organizmu i jednocześnie estetyczne implanty. Ich wszczepienie to szansa na nowy uśmiech i przywrócenie możliwości żucia w każdym wieku.

Czym są implanty?

Implanty to pewnego rodzaju protezy korzeni zębowych wykonane z neutralnego dla organizmu człowieka tytanu. Wskutek ich wszczepienia w kości szczęki możliwe jest odbudowanie na implancie korony zęba i przywrócenie funkcji żucia w jamie ustnej, a także pięknego, naturalnego uśmiechu. Pamiętajmy bowiem, że braki w uzębieniu powodują tak naprawdę dwa problemy: jeden, zdrowotny, polegający na obciążeniu pozostałych zębów i utrudnieniu rozdrabniania pokarmu, i drugi – natury estetycznej, a nieraz mentalnej. Wielu pacjentów wstydzi się bowiem swoich zębów, a raczej ich braku.

Jak przebiega proces uzupełniania braków w uzębieniu z użyciem implantów?

Leczenie w ramach stomatologii implantologicznej przebiega w kilku etapach. By ocenić, czy jest ono możliwe, potrzebne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu lekarz stomatolog będzie mógł ocenić, w jakim stanie są tkanki i kości naszej szczęki i czy możliwe jest osadzenie w nich protezy lub protez korzeni zębów. Jeśli okaże się, że pacjent kwalifikuje się do uzupełnianiu braków w uzębieniu z wykorzystaniem tej metody, lekarz planuje kolejne wizyty i cały przebieg leczenia.

implanty zębów

Kolejne wizyty to wszczepienie implantu i odbudowa zęba

Na drugiej wizycie lekarz stomatolog z użyciem specjalnego wiertła tworzy otwory w kości okalającej żuchwę, by w niej umieścić tytanowy korzeń. Ponieważ taki implant jest dla organizmu ciałem obcym, po wszczepieniu następuje okres regeneracji tkanek i gojenia się rany. Jeśli w tym czasie nastąpi organizm odrzuci implant, co zdarza się niezwykle rzadko, zabieg trzeba powtórzyć. Czas, w którym tytanowy korzeń przyjmuje się w jamie ustnej pacjenta, może trwać od 2 do nawet 6 miesięcy. Jeśli proces przebiegnie bez komplikacji, na tytanowym korzeniu lekarz odbudowuje ząb, tworząc tak zwaną koronę, czyli sztuczną nadbudowę. Szczególnie polecamy korony cyrkonowe, które są najbardziej trwałe i estetyczne. To koniec leczenia, które w naszych gabinetach od lat przebiega bez bólu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków znieczulających. Nie ma się zatem czego bać.

W jakich przypadkach można zastosować leczenie braków uzębienia, stosując implanty?

Implanty nie sprawdzą się tylko wtedy, gdy nastąpił zanik kości, natomiast warto dodać, że te również można odtworzyć, stwarzając tym samym szansę do wszczepienia implantów. Nie ma znaczenia ilość zębów, których brakuje w jamie ustnej pacjenta – istnieje możliwość wypełnić zarówno pojedyncze braki, jak i te, które wiążą się z utratą wielu zębów wskutek wypadków. Nawet całkowity brak zębów nie jest przeszkodą dla implantów. Co więcej, na jednym implancie, dzięki zastosowaniu tak zwanych mostów, można odbudować więcej niż jeden ząb. Przeszkodą dla leczenia implantologicznego jest jedynie wiek – pacjent powinien być w wieku około 18-19 lat, wówczas następuje bowiem pełen rozrost kostny szczęki. Górnej granicy wieku nie ma.
Pamiętajmy, że o zęby stworzone na bazie implantów i korony protetycznej trzeba dbać tak samo, jak o swoje własne, choćby ze względu na to, że są nadbudowane w naszych naturalnych tkankach – brak higieny będzie powodował namnażanie się bakterii i stany zapalne. Szkoda niweczyć efekt pracy lekarza, która kosztuje nas przecież niemało, ponieważ odbudowa implantologiczna jednego zęba wraz z koroną cyrkonową to wydatek rzędu 4,5 tysiąca złotych.

Profesjonalne zabiegi stomatologiczne oferuje klinika stomatologiczna Podralscy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.