Kiedy powinnieneś wybrać się do trychologa?

Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy czy innymi dolegliwościami skalpu są zawsze trudne do rozwiązania i wyleczenia ze względu na trudność w precyzyjnym diagnozowaniu tego typu przypadłości. Specjalistą w ich analizie i leczeniu jest trycholog, którego zadaniem jest ustalenie przyczyn wypadania włosów i dobranie odpowiedniego sposobu ich pielęgnacji. Kiedy warto wybrać się do trychologa i czego może dotyczyć wizyta?

doktor-stetoskop

Wizyta u trychologa – kiedy może okazać się konieczna?

Diagnozowanie problemów skóry głowy, szczególnie w przypadku kobiet, potrafi być niezwykle trudne ze względu na dużą ilość włosów, które ją pokrywają. Jeśli jednak zauważymy lub wyczujemy na skalpie suche płatki łupieżu, a po podrapaniu się po głowie pod paznokciami zostają resztki tłustych strupków lub wyczuwamy na jej powierzchni skupiska krostek, wizyta u trychologa może okazać się nieunikniona.

Powodem do rozważenia wizyty u specjalisty może być też nadmierna utrata włosów. Choć stare, zniszczone włosy są nieustannie wypychane ze skalpu przez nowe i wypadanie około 100-150 włosów dziennie nie jest powodem do  niepokoju, ich nadmierna utrata nie jest oznaką dobrego stanu zdrowia i powinna zostać poddana stosownej diagnozie.

Na problemy z włosami mogą wpływać problemy hormonalne, złe odżywianie się, stres czy stosowane leki. Te pierwsze są szczególnie zauważalne w przypadku kobiet, u których wahania gospodarki hormonalnej są związane z cyklem menstruacyjnym czy stosowaną antykoncepcją. Poza wypadaniem, problemem mogą okazać się kruszenie i łamliwość włosów, spowodowane przez hormony stresy czy źle dobraną pielęgnację. Tylko trycholog będzie w stanie precyzyjnie ocenić stan całego włosa i stwierdzić, czy jego osłabienie ma związek z jakąkolwiek poważniejszą dolegliwością.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Trychologia to w Polsce stosunkowo nowa dziedzina medycyny, której problemami do tej pory zajmowali się dermatolodzy. Praca trychologa pozwala jednak na jeszcze precyzyjniejszą ocenę nie tylko zdrowia skalpu, ale i stanu całych włosów. Podczas diagnozy trycholog pobiera włosy do badania, sprawdza ile ich wypada i w jakiej fazie wzrostu są wypadające włosy. Dzięki temu możliwe jest ocenienie, czy nie doszło do skrócenia fazy wzrostu włosa i co mogło być tego przyczyną. Podczas badania sprawdzany jest także stan skóry głowy – częstą przyczyną utraty włosów jest wspomniany wcześniej łupież, a także przeróżne stany zapalne skóry głowy, łuszczycę czy inwazyjne zabiegi fryzjerskie i chemioterapię.szczotka-do-wlosow

Do przeprowadzenia badań wykorzystuje się specjalistyczny mikroskop z kamerą, który pozwala na oglądanie skóry głowy i struktury włosa w znaczącym powiększeniu (nawet 250-krotnym), umożliwiającym precyzyjną analizę procentową włosów w poszczególnej fazie wzrostu i porównanie jej do zdrowego wzorca.

Podczas badania skóry głowy możliwe jest z kolei ocenienie stanu mieszków włosowych oraz naczyń krwionośnych je odżywiających, co z kolei pozwala na znalezienie przyczyny wolniejszego wzrostu włosów. Sama diagnoza przyczyn chorób skóry głowy nie jest w żaden sposób inwazyjna czy bolesna, choć oczywiście do badania konieczne jest pobranie co najmniej kilku włosów z pięciu miejsc na głowie.

Odpowiednio szybka wizyta i interwencja trychologa pozwala na zapobiegnięcie trwalszych uszkodzeń struktury włosa i cebulek włosowych, prowadzących do całkowitego przerzedzenia włosów i szybszego łysienia. Warto znać możliwości współczesnej medycyny i korzystać z nich w chwili, gdy coś nas niepokoi – w przypadku utraty włosów skutki nieuwagi mogą być bardzo zauważalne.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.