Kiedy stosuje się korony zębowe?

Protetyka cały czas się rozwija, a wraz z nią różnego rodzaju rozwiązania stosowane w przypadku braku zębów czy też konieczności ich rekonstrukcji. Dziś od nas wszystkich wymaga się przecież, by dbać o wygląd. Nawet jeśli nie podążamy za współczesnymi trendami – zniszczone, przebarwione lub złamane zęby na pewno nikogo nie cieszą.
Bardzo często zdarza się, że w wyniku różnego rodzaju urazów albo po leczeniu kanałowym, musimy zdecydować się rekonstrukcję zęba lub zębów. Korona zębowa stanowi wówczas jedno z możliwych rozwiązań. Tym bardziej, że mocowana może być zarówno na naturalnym zębie, jak i na implancie, który go odtwarza.

Czym jest korona zębowa?

korony zęboweKorona zębowa przypomina nakładkę, która finalnie mocowana jest na zębie. Zazwyczaj decydują się na nią osoby, które pragną poprawić kształt swoich zębów, ich położenie, no i oczywiście barwę. Bo choć na rynku dostępne są zabiegi wybielania zębów, nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty.
Rozwiązanie tego rodzaju jest zresztą bardzo popularne, bo jak zostało wspomniane, mocowane może być na różnych powierzchniach. Gdy stomatolog do dyspozycji ma ząb lub nawet jego pozostałość, najpierw poddaje go szlifowaniu, a dopiero w następnej kolejności przykleja koronę.
Gdy zęba nie posiadamy, a w miejscu luki chcemy wstawić wypełnienie, możemy zdecydować się na implant. Wtedy nakłada się na niego specjalny łącznik, a następnie koronę. Ta dokręcana jest do całości i wkomponowana w szczękę.
Kiedy uzupełnić chcemy większą liczbę brakujących zębów, konieczny staje się już most protetyczny. Zbudowany z kilku połączonych ze sobą koron, stanowi doskonałe rozwiązanie w takiej sytuacji. Tak, jak w przypadku pojedynczego braku, i tu dokonuje się najpierw szlifowania.

Rodzaje koron zębowych

Wśród wszystkich dostępnych na rynku koron zębowych wymienić można kolejno: korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe na podbudowie metalowej, korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota i korony akrylowe.
Te pierwsze wykazują dużą elastyczność. Są też prawie nie do odróżnienia od naturalnych, ludzkich zębów. Z tych dwóch powodów najczęściej stosuje się je zatem do uzupełniania braków na przodzie szczęki. Z kolei korony porcelanowe na podbudowie metalowej, to rozwiązanie, które choć brzmi niezbyt przyjaźnie, wcale takim nie jest. Metal nie jest bowiem widoczny, a ukryty pod porcelaną. Podobnie zresztą, jak ma to miejsce w przypadku podbudowy metalowej złota. Takowe rozwiązanie zalecane jest jednak pacjentom, którzy borykają się z niezwykle zniszczonymi zębami. Dlaczego? Ponieważ złoto wykazuje właściwości przeciwpróchnicze. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że dzięki zastosowaniu koron tego rodzaju nie będzie dochodziło do dalszych naruszeń. Ostatnie, a więc korony akrylowe, traktowane są zazwyczaj jako tymczasowe uzupełniania.

Korona zębowa – wskazania

korona zębowaTak naprawdę na koronę zębową możemy zdecydować się w wielu trudnych dla nas sytuacjach. Najczęściej jednak pacjenci proszą o rozwiązania tego rodzaju, gdy w wyniku próchnicy ich zęby uległy częściowej destrukcji. Zresztą tak samo często, proszą o nie ci, których martwią martwe zęby po przebytym leczeniu kanałowym, a także ci, którzy chcą dokonać rekonstrukcji zgryzu. Sytuacji i powodów jest zatem całkiem sporo.
Przy czym, absolutnym wskazaniem do założenia koron zębowych jest wrodzony brak szkliwa. W każdym przypadku korona chroni ząb przed złamaniem i ewentualnymi uszkodzeniami. W sytuacji, gdy nasze dziecko cierpi na schorzenie wymienione powyżej, musimy reagować dość szybko.
Przy wyborze konkretnego gabinetu stomatologicznego kierujmy się oczywiście dobrymi opiniami, fachową kadrą i profesjonalizmem. Jeśli gabinet prowadzi stronę internetową, z cennikiem zapewne będziemy mogli zapoznać się właśnie na niej. Tak jak ma to miejsce w przypadku gabinetu Stomatologia Podralscy, w którym wykonuje się zabiegi z zakresu protetyki w Gdańsku.
Udogodnienia tego rodzaju sprawiają, że przed wizytą możemy się odpowiednio przygotować. Wiemy bowiem mniej więcej ile pieniędzy kosztować będą nas kolejne rozwiązania. To ważne, szczególnie jeśli rekonstrukcji ma być poddanych wiele zębów. W końcu brak lub uszkodzenie jednego nie jest aż tak ogromnym obciążeniem dla naszej kieszeni. A piękny i zdrowy uśmiech wart jest i tak każdej kwoty.