Leczenie depresji – psychoterapeuta czy psychiatra?

Stale odczuwane zmęczenie, bezsenność lub wręcz przeciwnie – przesypianie wszystkich problemów, a także chudnięcie, uporczywe bóle głowy lub powolne wycofywanie się z życia towarzyskiego mogą wskazywać, że dopadła nas depresja. Nie jest przesadą jeśli powie się, że ta podstępna choroba może nie tylko okraść nas z radości życia, ale i całkowicie odebrać chęci do jego kontynuowania. Dlatego właśnie tak ważne jest, by w porę zareagować i podjąć leczenie.

smutna kobietaRodzaje depresji – jakie typy zaburzeń depresyjnych spotykane są najczęściej?

Na ogół wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje depresji. Pierwszym jest dystymia. Schorzenie charakteryzuje się obniżonym nastrojem, niską samooceną i problemami w podejmowaniu decyzji. Stan nieprzemijającego poczucia lęku i bezsensu jest tu jednak nieco słabszy, niż w innych typach depresji. Dystymię najczęściej więc leczy się za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych.

Drugim rodzajem depresji jest depresja sezonowa. Ta najczęściej atakuje jesienią i jest związana z brakiem słońca. Cechuje ją ciągłe rozdrażnienie, senność i absolutny brak energii. Najczęściej dotyka ona osoby z przedziału wiekowego 20-30 lat.
Kolejnym stanem, w którym odnotowuje się zachowania depresyjne jest też połóg. Tak zwana depresja poporodowa dotyka mniej więcej trzech czwartych młodych mam. Krótkotrwała drażliwość, płaczliwość i niechęć do zajmowania się własnym dzieckiem na szczęście szybko mija. Jej przyczynę upatruje się w gwałtownym spadku hormonów płciowych po porodzie.

Ostatnim, choć bardzo trudnym w leczeniu typem depresji są zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Chory cierpiący z ich powodu odczuwa naprzemienne zmiany nastroju – depresji i manii. Niestety, depresja tego typu niesie ze sobą sporo poważnych konsekwencji, nawet próby samobójcze. W leczeniu stosuje się tu więc niezwykle silne leki przeciwpsychotyczne. Ich zażywanie musi odbywać się w sposób ciągły, trzeba zatem przyjmować je stale. Powód? Po ustąpieniu objawów w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych i tak zdarzają się nawroty.

Leczenie depresji – psychoterapeuta czy psychiatra?

psychoterapiaNiezależnie od tego, jaki rodzaj depresji nas dopadł, najistotniejszą kwestią jest szukanie pomocy. Na nic zda się tutaj wmawianie sobie, że ciągle odczuwany smutek i zniechęcenie z czasem miną. Tak się nie stanie. Niestabilne stany emocjonalne mogą w nas stale narastać.
Kiedy więc dotrze do nas, że borykamy się z naprawdę poważną chorobą, czas na działanie. W tym momencie większość ludzi zastanawia się gdzie należy szukać pomocy.

Lepiej pójść do psychoterapeuty czy może do psychiatry? Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Różnice między psychoterapeutą, a psychiatrą polegają głównie na zakresie obowiązków obydwu specjalistów. I chociaż każda droga jest tu dobra, najlepsze jest jednak ich połączenie. Często osoby z depresją idąc na terapię są już w bardzo złym stanie i nie potrafią pracować nad sobą na psychoterapii. Wtedy właśnie ważne jest wsparcie farmakologiczne – a takiego udziela psychiatra. Leki, które przepisuje on swoim pacjentom stabilizują chorobę na tyle, aby ci mogli przebyć efektywną psychoterapię.

We Wrocławiu pomocy psychiatry szukać można w Centrum Medycznym 1look. Specjaliści oferują swoim pacjentom różne drogi leczenia. Wszystko w zależności od problemów i stanów emocjonalnych w jakich znaleźli się ludzie szukający u nich pomocy.