Najtrudniejsze przypadki dentystyczne

Stomatologia to wąska dziedzina, która zajmuje się leczeniem i kontrolą kondycji naszego uzębienia. Wśród chorób i przypadłości dentystycznych możemy znaleźć kilka najtrudniejszych przypadków, które mogą zdarzyć się każdemu. Jednak kłopoty z nimi związane bardzo często wynikają z zaniechania problemu, kiedy tylko się pojawił. Dlatego, jeśli zauważymy, że ze stanem naszego uzębienia nie jest najlepiej —- warto od razu zgłosić się do dentysty, który zajmie się naszym problemem. Wśród bagatelizowanych problemów są nieprawidłowo rosnące ósemki, a także problemy z próchnicą zębową oraz konieczność leczenia kanałowego w różnych przypadkach.

Schorzenia spoza dziedziny stomatologii

Jednymi z bardzo trudnych przypadków są te związane z problemami spoza stomatologii, które bezpośrednio wpływają na leczenie. Bardzo trudnymi przypadkami są osoby, które cierpią na niską krzepliwość krwi. To przypadki osób, u których konieczne jest na przykład wycięcie czy szycie, jednak krzepliwość ich krwi ma tak niski współczynnik, że może dojść do niebezpiecznego krwotoku. Innymi przypadkami są osoby z fobiami. Wiele osób cierpi na schorzenia natury psychicznej i obawia się igieł lub innych narzędzi, które wykorzystuje się w gabinecie stomatologicznym. To bardzo złożony problem, którego materia przenika się przez kilka dziedzin. Wówczas leczenie takiej osoby musi odbywać się interdyscyplinarnie.

Rosnące ósemki

Niestety wiele osób bagatelizuje problem rosnących tak zwanych „zębów mądrości”. Bardzo często okazuje się, że ósmy ząb rośnie nieprawidłowo. Nie jest takim problemem, jeśli wyrośnie krzywo. Gorzej jeśli rosnąc zaczyna uciskać na nerw i pacjent cierpi na chroniczny ból. Zdarzają się również przypadki, w których „ósemka” urosła w drugą stronę — korzeniem do koron zębów. Przebijający się przez kości, rosnący ząb może przyprawić wiele kłopotów, a jego usunięcie wymaga interwencji chirurga. Niektórym osobom ósmy ząb wyrasta na podniebieniu lub za pozostałymi zębami. Zdarza się, że postanawia urosnąć bokiem i zupełnie zmienić rozstaw zębów w szczęce. Istotne jest, by w porę zareagować. Tak by obyło się bez wizyty u ortodonty.

dentyści i pacjent

Próchnica

Brak odpowiednich witamin, a także skłonność zębów do rozwoju próchnicy niekiedy doprowadza do zupełnego zniszczenia zębów. Bardzo silnie rozwinięta próchnica — kruszy zęby i pozostawia jedynie ich marne skrawki. Jest bardzo bolesna dla pacjenta i uciążliwa. Próchnica nie jest problemem jedynie estetycznym. Przez rany i otwory, które tworzą się w zębach na skutek próchnicy — do organizmu znacznie łatwiej dostaną się bakterie i wirusy. Zmniejszona w ten sposób odporność dodatkowo wzmaga rozwój próchnicy i pogarsza stan zębów.

Leczenie kanałowe

Kanałowe leczenie zębów to zawsze bardzo trudny proces, który trwa przez długi czas. Polega na dostaniu się do kanałów zębowych i wprowadzeniu tam lekarstw. Odbywa się to na kilku lub kilkunastu wizytach. Bardzo często zęby po leczeniu kanałowym nie odzyskują już pełni swoich cech. Dlatego warto dbać o zęby i uczęszczać na regularne przeglądy.

Wśród codziennych, najtrudniejszych przypadków dentystycznych możemy znaleźć wiele zaniedbań. Jednak nie tylko one sprawiają, że praca stomatologa okazuje się nie najprostsza. Czasami schorzenia na poziomie psychicznym wpływają na problemy związane z leczeniem — należą do nich różnego rodzaju fobie, które utrudniają przeprowadzenie zabiegu i wymagają interwencji psychologa. Występują też takie schorzenia jak niska krzepliwość krwi, które stają się przeciwwskazaniem do przeprowadzenia koniecznego zabiegu.

Do różnorodnych przypadków dentystycznych zostają przygotowani technicy dentystyczni w Policealnym Studium Techniki Dentystycznej.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.