Nebulizacja – FAQ

O nebulizację pada wiele pytań, a odpowiedzi na jedno pytanie mogą się różnić w zależności od źródła. Ma to swoje uzasadnienie. Przede wszystkim, do nebulizacji stosuje się różnego rodzaju środki, np. sól fizjologiczną, sterydy czy mukolityki, co do których zasady podawania czasem nieco się różnią.

Padają też pytania o częstotliwość nebulizacji i sposoby na radzenie sobie z dzieckiem nieskorym do współpracy. Poniżej postaramy się udzielić odpowiedzi przynajmniej na część popularnie zadawanych pytań.

Nebulizacja – najważniejsze pytania

Kilkumiesięczne niemowlę płacze podczas nebulizacji. Czy należy kontynuować ją mimo to, czy też poszukać innego sposobu? 

Dziecko może być wystraszone dźwiękiem urządzenia, a do tego, jeśli trwa ona zbyt długo, będzie ono się zwyczajnie niecierpliwić. Przede wszystkim wybieramy dziecku jak najcichszy nebulizator (np. typu mesh), przy którym czas inhalacji skraca się do kilku minut.

Przed wykonywaniem nebulizacji oswajamy dziecko z urządzeniem, włączamy je i pokazujemy jak działa. 

Czy można wykonywać nebulizację przy śpiącym niemowlęciu?

Jeśli wszelkie inne metody zawodzą, można próbować. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy po podaniu niektórych środków należy dziecko oklepać. Jest tak np. w przypadku soli fizjologicznej, z kolei gdy podajemy sterydy, można już próbować inhalacji na śpiąco, wówczas jednak należy spionizować dziecko. 

Czy jeżeli konieczne jest podanie dwóch leków w formie nebulizacji, to można je połączyć?

Wiele zależy od sytuacji. Jeśli dziecko nie potrafi wysiedzieć podczas nebulizacji zbyt długo, a dopuszczalne jest łączenie obu przepisanych środków, można wówczas spróbować. Są jednak sytuacje, w których określonych leków łączyć ze sobą nie można, wówczas możemy po prostu zrobić kilka minut przerwy między jedną nebulizacją a drugą. Nawet jeśli łączenie leków jest dopuszczalne, lecz dziecko znosi nebulizację całkiem dobrze, lepszym rozwiązaniem jest podanie leków osobno

nebulizacja niemowlaka

Czasem po nebulizacji u dziecka pojawia się chrypka, która jednak jeszcze tego samego dnia znika. Czy jest to powód do wizyty u lekarza?

Nie jest to powód do niepokoju. Chrypka występuje czasem nawet w przypadku w pełni prawidłowo wykonanej nebulizacji. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, koniecznie dokładnie myjemy dziecku twarz i płuczemy usta, by pozbyć się resztek leku. 

Dlaczego tak ważne jest mycie dziecku twarzy po nebulizacji i oklepywanie go?

Mycie dziecku twarzy, oczu, ust i zębów jest szczególnie ważne w przypadku inhalacji sterydami, by uniknąć późniejszych infekcji. Z kolei oklepywanie jest stosowane, aby dziecku było łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Nebulizacja pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny, co powoduje jej łatwiejsze spływanie, a oklepywanie dziecka po zabiegu tym bardziej ułatwi mu wykaszlanie się i wysmarkanie. 

Dlaczego tak ważne jest jak najszybsze przejście z maseczki na ustnik?

Ustnik jest dużo lepszym wyborem dlatego, że podczas jego stosowania dochodzi do znacznie mniejszych strat w leku, pozwala to na dostarczenie do płuc znacznie większej dawki, podnosząc skuteczność leczenia. Jeśli zaś dokonujemy nebulizacji roztworami obojętnymi – wówczas nie ma to większego znaczenia.

Czy zostawiamy dziecku smoczek podczas nebulizacji?

Absolutnie nie. Niektórzy zostawiają smoczek, by dziecko było spokojniejsze, jednak wtedy mogą równie dobrze nie robić nebulizacji. Smoczek powoduje odruch ssania, przez co lek nie trafia tam, gdzie powinien, czyli do układu pokarmowego, zamiast do płuc. 

Potrzebujesz większej dawki wiedzy o nebulizacji? Koniecznie zapoznaj się z artykułami na stronie edukacja.healthin.com.