Podkładka pod nadgarstek w leczeniu i profilaktyce Zespołu Cieśni Nadgarstka

Schorzenie znane jako Zespół Cieśni Nadgarstka jest kojarzone w dużej mierze z pracą przy komputerze i ma to swoje uzasadnienie, ponieważ częsta praca z myszką komputerową może mieć znaczny wpływ na to schorzenie. W tym artykule piszemy o podkładce pod nadgarstek zaprojektowanej specjalnie z myślą o Zespole Cieśni Nadgarstka, a także o samym schorzeniu, dlatego zapraszamy do lektury każdego, kto szuka dobrego sposobu na złagodzenie bólu w nadgarstku.

Zespół Cieśni Nadgarstka – charakterystyka

Schorzenie to pojawia się wówczas, kiedy nerw pośrodkowy znajdujący się w nadgarstku jest często i długo uciskany. Z czasem odczuwane jest coraz częstsze drętwienie tych palców, które są unerwione w tym samym rejonie, czyli palca wskazującego, środkowego, częściowo serdecznego i kciuka. W późniejszym stadium choroby odczuwane są także bóle w przedramieniu, a nawet w wyższych partiach rąk i może się to zdarzać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Częsty ból czy drętwienie ma miejsce wówczas, kiedy dane miejsce w nadgarstku jest używane, ale nie tylko. Zespół Cieśni Nadgarstka ze względu na swoją specyfikę dotyka najczęściej osób, które regularnie narażają tę część dłoni na intensywny wysiłek, który powoduje wspomniany ucisk. Przenoszenie ciężkich towarów czy opieranie nadgarstka na takiej powierzchni jak myszka komputerowa są przykładami takiego wysiłku. Osoby, które pracują głównie przy komputerze i używają myszy komputerowej, z biegiem czasu odczuwają dyskomfort w dłoni i okolicy nadgarstka i czasami może się on przerodzić w schorzenie.

Jeśli chodzi o skutki Zespołu Cieśni Nadgarstka, dochodzi do uszkodzenia nerwu pośrodkowego, ponieważ z powodu długotrwałego ucisku krew nie dociera do odpowiednich tętnic. Jeśli schorzenie jest wykryte szybko, często można mu zaradzić leczeniem, ale jeśli nie, konieczna jest operacja.

Zapobieganie dolegliwościom nadgarstka

Aktualnie znaczna część ludzi wykonuje pracę, siedząc przy komputerze i posługując się wyłącznie klawiaturą i myszką. Jeśli masz taką pracę lub jeśli zdarza Ci się spędzać przed ekranem komputera długie godziny, z pewnością po pewnym czasie pojawił się w Twoim nadgarstku ból spowodowany zbyt intensywnym używaniem go. Warto jednak wiedzieć, że już dzisiaj możesz temu zapobiegać, używając podczas pracy przy komputerze podkładki pod nadgarstek.

Podkładka taka ma formę małej poduszeczki wykonanej z przyjemnego w dotyku materiału i wypełnionej zdrowymi składnikami, dzięki którym nadgarstek wygodnie spoczywa podczas używania myszki. Materiał może być, na przykład, atłasowy, a w środku znajdują się mieszanki składników, które oddziałują na nadgarstek w pozytywny sposób. Są wśród nich, na przykład, lawenda, łuski prosa, gorczyca czy siemię lniane.

Poduszeczki pozwalają nadgarstkowi na wygodne ułożenie się – znajdujące się wewnątrz ziarna dopasowują się do kształtu nadgarstka, dzięki czemu nie jest on uciskany. Warto również wiedzieć, że poduszeczki te są dostępne w różnych wzorach, dlatego każdy z powodzeniem dopasuje taką podkładkę do swojego gustu. Oprócz tego poduszka pod nadgarstek charakteryzuje się lekkością, dlatego bez problemu zabierzesz ją ze sobą wszędzie, gdzie pracujesz z komputerem – zmieścisz ją nawet w kieszeni.

Warto przykładać uwagę do zdrowia często używanych części ciała, ponieważ zaniedbanie ich skutkuje problemami zdrowotnymi, które trzeba pokonywać podczas zabiegów, operacji oraz poprzez zażywanie leków. Lepiej jest wydać kilkadziesiąt złotych na poduszeczkę pod nadgarstek, która będzie podporą dla niego przez lata, niż ryzykować powikłania zdrowotne. Dotyczy to osób w każdym wieku – im szybciej zaczniesz stosować wygodną poduszkę, tym zdrowiej dla nadgarstków.