Pomoce logopedyczne jakie wybrać dla swojego dziecka?

Logopedia, to nauka która zajmuje się zarówno mową, jak i jej rozwojem. Dzięki tej dyscyplinie możliwe jest rozpoznawanie wad w zakresie wymowy, a także praca nad ich doskonaleniem. Jako samodzielna dyscyplina naukowa, logopedia funkcjonuje w Polsce od kilkudziesięciu lat. Od tamtego czasu uległa rzecz jasna wielu przekształceniom. Dziś, jako terapia skutecznie eliminuje ewentualne zaburzenia mowy, ale i daje wiele innych możliwości.

Przy wyborze konkretnych pomocy logopedycznych, tak naprawdę kluczowy jest problem z którym dziecko się mierzy. Może być to seplenienie, jąkanie czy ogólne opóźnienia w mowie. Oczywiście w takich przypadkach dobrze jest zapisać malucha do logopedy, by w gabinecie razem ze specjalistą wykonywał kolejne ćwiczenia. Fachowe oko najlepiej oceni zarówno konkretny problem, jak i postępy dziecka. Jako rodzice możemy jednak zrobić o wiele więcej. Między innymi rozejrzeć się za pomocami logopedycznymi, które można używać w warunkach domowych. Mowa tu o pacynkach, książkach, grach, a także różnego rodzaju akcesoriach.

 

Pomoce logopedyczne  jakie wybrać dla swojego dziecka?

Wybierając pomoce logopedyczne, zdecydować możemy się na przykład na zakup zabawek do ćwiczeń oddechowych. Takowe służą, jako niezastąpiona wprost pomoc przy terapii głosek. Zazwyczaj bowiem, maluchy strasznie się nudzą podczas nauki. Żmudna terapia międzyzębowa nuży je i sprawia, że nie chcą wykonywać kolejnych zadań. Ciekawe gry wspomagające terapię głosek są tu zbawiennie. Dzięki nim nauka głosek ś/si czy ć/ci stanie się o wiele przyjemniejsza. Taka pomoc sprawdza się zarówno w profilaktyce logopedycznej, jak i podczas terapii jąkania

Inną kategorią produktów wspomagających terapię logopedyczną są akcesoria logopedyczne. Takowe nie tylko wspomagają rozwój mowy, ale i ułatwiają dziecku proces komunikacji. Do ćwiczeń biernych wykorzystuje się tu szpatułki bądź specjalne, logopedyczne wibratory, a także wszelkiego rodzaju dmuchawki. Szpatułki służą masowaniu języka, dziąseł i policzków malca. Dzięki nim wykonywać możemy więc skuteczny masaż wewnętrzny i zewnętrzny ust.

By pomóc dziecku w ćwiczeniach możemy nabyć też dla niego drewniane zabawki, logopedyczne gry, płyty przedsionkowe czy pacynki logopedyczne. Te ostatnie, to idealna propozycja dla tych dzieci, które muszą popracować nad różnymi zmysłami. Zabawki dotykowe rozwijają bowiem myślenie przyczynowo – skutkowe, kreatywność oraz pomysłowość dziecka. Te dostępne na specjalistycznej stronie liger.net.pl wyróżnia najwyższej jakości materiał, staranne wykonanie, a także niezwykła trwałość.

Książki oraz gry, to kolejny element pracy logopedycznej z dzieckiem. Te pierwsze służą ćwiczeniom prawidłowej wymowy głosek. Opracowane przez logopedów i sprzedawane na wspomnianej już stronie liger.net.pl są pomocne szczególnie dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z kolei gry poszerzają słownik malucha, wspomagają rozwój percepcji słuchowej i ćwiczą pamięć wzrokową. Można je wykorzystywać w ramach regularnych ćwiczeń, ale i zabaw z resztą rodziny.

 

Książki dla rodziców dzieci z problemami wymowy

Jeśli rodzice chcą jeszcze bardziej zaangażować się w temat, warto by i oni nabyli pewne uświadamiające pozycje. Na rynku dostępnych jest naprawdę całe mnóstwo książek, które nie tylko rzeczowo przekazują informacje na temat kolejnych wad wymowy, ale i pracy, która w takich przypadkach czeka  ich dziecko. Przykładem niech będzie

  • „Czy moje dziecko mówi poprawnie? Poradnik logopedyczny”,
  • „Diagnoza i terapia logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną”,
  • „Jąkanie to nie wyrok! Poradnik dla rodziców dzieci jąkających się”,
  • „Dziecko z autyzmem. Terapia deficytów poznawczych, a teoria umysłu”
  •  czy też „Metody wywoływania głosek”.