Psychoterapeuta i jego rola

Psychoterapeuta jest osobą, której zadaniem jest niesienie pomocy wszystkim tym, którzy borykają się z różnorodnymi problemami sfery psychicznej oraz tym, którzy chcą bardziej poznać siebie.

Obecnie, coraz więcej osób uczęszcza na terapię. Psychoterapeuci, dzięki swojemu doświadczeniu i kwalifikacjom, potrafią rozpoznać problem, który ogranicza nasze funkcjonowanie i zycie, jak i dostrzec nasze pozytywne strony.

Gabinet psychoterapeutyczny jest odpowiednim miejscem dla tych, których stan psychiczny szczególnie utrudnia funkcjonowanie. Wiele jest różnych życiowych problemów, którymi można się zająć podczas psychoterapii. Niekoniecznie musi być to choroba psychiczna. W profesjonalnym gabinecie psychoterapeutycznym, możemy się spotkać nie tylko z ogromną wiedzą i doświadczeniem psychologa i lub terapeuty. Dziś, szczególne znaczenie ma tak zwane ‘ludzkie podejście’ do klienta – otwartość, obecność, autentyczność.

Przyjmując klientów, psychoterapeuta ma na uwadze jego problemy oraz sytuację i środowisko, w jakiej się aktualnie znajduje. Indywidualne podejście do klienta pozwala na dokładne rozpracowanie problemu i dobór odpowiedni metod, technik.

 

Jak działa psychoterapeuta?

Działanie dobrego psychoterapeuty opiera się na poznaniu klienta, jego sytuacji  oraz jego  problemów. Celem terapii jest zarówno przyjrzenie się cechom i zachowaniom klienta, które ograniczają jego funkcjonowanie oraz sytuacjom, które wywołują złość, stany lękowe czy depresyjne jak i  tym aspektom, które pomagają mu w codziennym życiu.

W momencie, gdy terapeuta zapozna się z powyższym , o wiele prościej jest dobrać środki, które pomogą przywrócić równowagę klientowi. Na spotkaniach, klient może otrzymywać nie tylko różnego rodzaju spostrzeżenia dotyczące jego sytuacji, ale czasem i zadania domowe. Zadania takie mogą polegać na założeniu pamiętnika, w którym zapisujemy swoje przeżycia oraz uczucia. W zależności od klienta, jego upodobań i pasji, zadania mogą mieć również formę artystyczną.

Warto dodać, że psychoterapia nie dotyczy jedynie obecnej sytuacji klienta. Działanie psychoterapeuty opiera się również na poznaniu przeszłości i dawnych problemów i lęków.

Wiele jest bowiem czynników, które mogły wpłynąć na nasze obecne życie, nawet jeśli klient nie zdaje sobie z tego sprawy. Rozpracowanie przeszłości w wielu przypadkach może być kluczem do odkrycia przyczyn naszego stanu czy obecnego sposobu postępowania.

 

Jednym z głównych założeń każdego terapeuty, jest to, że stan psychiczny, w którym się obecnie znajdujemy, może minąć. Do tego potrzebna jest nasza decyzja pracy nad sobą, wsparcie i wglądy terapeuty i dobra relacja terapeutyczna. To daje możliwość pozbycia się lęków, obaw, natręctw, stanów depresyjnych czy innych aspektów utrudniających nam życie. Celem terapii jest to byśmy zmienili daną sytuację przez zmianę naszego zachowania lub zmianę naszego nastawienia do niej.

Gabinet psychoterapii jest miejscem, w którym klient ma swój udział, jeśli chodzi o przebieg terapii. To on proponuje temat na każdej sesji, którym chce się zająć. Terapeuta też czasem wychodzi z inicjatywą, natomiast klient ma zawsze prawo odmówić. To klient wie co jest dla niego ważne w tym momencie. Z racji tego, że niektóre tematy mogą być trudne, w trakcie terapii może pojawić się opór. Zadaniem psychoterapeuty jest przyjrzeć się temu oporowi , co nie jest to tożsame z łamaniem   oporu, gdyż nie chodzi o to żeby klient robił coś wbrew sobie.

Terapeuta może wesprzeć, pokazać swoją perspektywę, natomiast to klient decyduje co chce wprowadzić w życie.

Powyższe jest napisane z perspektywy psychoterapeuty Gestalt.

 

Kiedy trzeba udać się do psychoterapeuty

Istnieje wiele powodów, dla których uczęszczamy regularnie do gabinetu psychoterapeuty. Pierwszy, który nam przychodzi na myśl to choroba psychiczna. Oczywiście to też, natomiast jest wiele problemów, które nie kwalifikują się jako choroba psychiczna a z którymi możemy pójść na psychoterapię. Generalnie kiedy czujemy, że problem nas przerasta, że sami nie dajemy rady, warto wtedy udać się do terapeuty. Dla nastolatków może to być np. poczucie braku akceptacji ze strony rówieśników czy niemożności określenia kim tak naprawdę jestem i kim chcę być.

Dla dorosłych (choć nie tylko) mogą to być trudności w relacjach interpersonalnych i w związkach, brak wsparcia w chorobie swojej lub bliskiej osoby, strata kogoś bliskiego, poczucie zagubienia bądź niezadowolenia z siebie, niemożność dokończenia ważnych dla siebie przedsięwzięć, nie radzenie sobie ze stresem, odpowiedzialnością lub nadmiernym obciążeniem, lęk przed tym co nowe, powtarzające się destrukcyjnie sytuacje i niemożność znalezienia skutecznego rozwiązania. Do psychoterapeuty można też iść w celu samorozwoju, gdy chcemy odkryć swojej pasje, pragnienia, czy rozpoznać nasze mocne strony i talenty.

 

Korzyści z psychoterapii

Terapia psychologiczna jest procesem, który ma pomóc nam zrozumieć siebie i odnaleźć swoje miejsce w życiu i w relacjach z innymi. Dzięki psychoterapii, jesteśmy w stanie na nowo odkryć swoje pragnienia i potrzeby, umiejętności i cele oraz nauczyć radzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.