Rodzaje aparatów na zęby – jak dobrać właściwy

Niestety nie wszyscy mamy to szczęście, by urodzić się z idealnym uzębieniem, które gwarantuje hollywoodzki uśmiech. Jednym z najczęstszych problemów są krzywe zęby. Jednak współczesne metody leczenia wychodzą naprzeciw naszych potrzeb i mogą zapewnić nam idealny zgryz. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy aparatów ortodontycznych, które rozwiążą nasze problemy.

Tradycyjne aparaty ortodontycznezakladanie-aparatu-na-zeby

Możemy je kojarzyć jako ciężkie i uciążliwe, jednak to technika, która rozwija się od lat i obecnie są one lżejsze niż kiedyś. Wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i mają metalowe wsporniki przymocowane do każdego zęba. Wsporniki są połączone ze sobą za pomocą cienkiego drutu łukowego, który wywiera nacisk na zęby i powoduje powolne przemieszczanie się ich we właściwe miejsca.

Łuki są połączone ze wspornikami za pomocą drobnych gumek, które ortodonta zmienia za każdym razem gdy je napina. Możemy wybierać ich kolory.

Aparaty ceramiczne i kryształowe

Zasada ich działania jest taka sama jak w tradycyjnych aparatach ortodontycznych jednak zamki w nich są wykonane z przezroczystego materiału ceramicznego lub kryształu. Dzięki temu są one mniej widoczne i stąd ich popularność. Niestety zdarza się, że gumki ulegają przebarwieniu. W pewnych sytuacjach może to powodować ślady na zębach. Istnieją  jednak produkty, które mogą nas przed tym uchronić.

W obydwu powyższych przypadkach leczenie trwa mniej więcej dwa lata. Zaletą tego typu aparatów jest niższa cena w stosunku do innych rozwiązań oraz duża liczba opcji do wyboru. Możemy je również zastosować w większości przypadków, niezależnie od tego czy wada zgryzu jest umiarkowana czy bardziej zaawansowana, np. przy stłoczeniach, szparach między zębami, zgryzie głębokim, krzyżowym czy przodozgryzie.

Aparaty samoligaturujące

Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ zapewniają łagodniejsze leczenie i  wymagają mniejszej liczby wizyt u stomatologa. Wykorzystują one mechanizm suwakowy zamiast gumek do łączenia łuków. Dają szybsze rezultaty, ponieważ zęby mogą poruszać się samodzielnie bez potrzeby regulacji. Zazwyczaj leczenie trwa około 6 miesięcy krócej niż w przypadku klasycznych aparatów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nacisk na zęby jest mniejszy, a leczenie mniej bolesne. Są one jednak nieco droższe niż klasyczne aparaty ortodontyczne.

Invisalign

To jedna z nowocześniejszych form terapii. Wiąże się ona z wykorzystaniem przezroczystych, plastikowych aparatów nakładkowych, czyli alignerów. Przypominają one poniekąd ochraniacze na usta. Są one wykonywane na zamówienie i idealnie dopasowane do naszego zgryzu. Wyjmujemy je do jedzenia i czyszczenia.

Co dwa tygodnie należy je wymieniać na nowo wykonane urządzenia wyrównujące. W ten sposób posuwamy się krok po kroku w kierunku idealnego hollywoodzkiego uśmiechu. Zaleca się również używanie alignerów po ukończeniu leczenia ortodontycznego. Dzięki temu utrzymamy pożądane rezultaty i utrwalimy efekty leczenia. Są one prawie niewidoczne i mniej inwazyjne, co zmniejsza ryzyko podrażnień. Możemy leczyć nimi mniejsze wady zgryzu. W połączeniu z innymi metodami możemy je wykorzystać również przy poważniejszych zmianach. Ich wadą jest jednak dużo wyższa cena niż przy tradycyjnych aparatach ortodontycznych. Całość leczenia tym sposobem twa od 10 do 24 miesięcy w zależności od skali wady.

Aparaty językowe

Działają one tak samo jak klasyczne rozwiązania jednak umocowane są na tylnej powierzchni zębów. To połączenie maksymalnej skuteczności leczenia i estetyki – aparat jest niewidoczny. Może jednak powodować seplenienie, które powinno minąć z czasem. Koszt tego rozwiązania jest znacznie wyższy niż w przypadku tradycyjnych aparatów.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.