Słodycze na diecie bezglutenowej

Nadwrażliwość na gluten jest obecnie bardzo często spotykanym objawem wśród wielu osób. Dotyka ona nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy bardzo często dowiadują się o nadwrażliwości późno, mimo że może już wcześniej występowały jej objawy. Gluten to mieszanka białek roślinnych, która występuje w niektórych zbożach, na przykład w pszenicy, życie lub w jęczmieniu. Czy dieta bezglutenowa musi oznaczać rezygnację ze słodyczy?

Słodkości bez dodatku glutenu

Gluten występuje nie tylko w oczywistych produktach, do których produkcji wytwarzane są właśnie zboża, ale bardzo często ukryty jest nawet w produktach spożywczych, które mogą zawierać śladowe ilości tej substancji. Osoby, które zmagają się z nietolerancją, muszą uważnie czytać etykiety, na których bardzo często pogrubioną czcionką wypisane są alergeny, a wśród nich może znaleźć się właśnie gluten. Niestety spora ilość produktów spożywczych posiada tę substancję, przez co nie mogą być one spożywane przez osoby cierpiące na nadwrażliwość.

Bardzo trudno znaleźć słodycze, które nie posiadają glutenu. Mnóstwo osób na diecie bezglutenowej decyduje się na samodzielne wykonywanie słodyczy, które są bezpieczne dla ich zdrowie i nie wywołają reakcji alergicznej. Zamiast tradycyjnej mąki wykonanej z pszenicy, mogą zdecydować się na wykorzystanie na przykład mąki ryżowej, kokosowej, migdałowej lub mąki specjalnie przeznaczonej dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. Mąkę można kupić gotową lub przygotować ją samodzielnie poprzez dokładne zmielenie produktów, z którego chcemy uzyskać dany rodzaj mąki. Używając bezglutenowych mąk możemy z powodzeniem zastosować je w tradycyjnych przepisach, z których już wcześniej korzystaliśmy. Niekiedy można zauważyć, że mąki te zachowują się nieco inaczej i potrzebują na przykład dłuższego pieczenia lub wyższej temperatury w piekarniku.

Pyszne i zdrowe słodycze bez glutenu i laktozy można znaleźć w dobrych sklepach z żywnością eko. Coraz częściej oferują je też firmy zajmujące się cateringiem pudełkowym. Zdrową żywność polecają znane osoby, np. Anna Lewandowska czy popularni blogerzy lifestyle’owi. Naprawdę można jeść zdrowo i smacznie!

Jakie słodycze dla osób z dietą bezglutenową?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zjedzenia, chociażby kostki czekolady dziennie. Mimo że na rynku można faktycznie znaleźć czekolady nieposiadające glutenu w składzie, jest to niezwykle trudne, a same produkty bardzo często mają wysokie ceny. Warto spróbować samodzielnie w domu przygotować czekoladki bezglutenowe. Do ich wykonania potrzebny będzie olej kokosowy, kakao, miód, orzechy, dowolne suszone owoce i cynamon. Dodatki można dobrać według własnych upodobań, tak aby czekolada nam smakowała i przypadła do gustu. Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą, a większe orzechy lub suszone owoce należy pokroić w malutkie kawałki i dopiero wtedy dodać do masy. Po tej czynności należy przelać masę do specjalnych foremek, na przykład z tworzywa sztucznego, lub do wyłożonej papierem do pieczenia aluminiowej foremki. Po około pół godziny w lodówce możemy cieszyć się gotowymi czekoladkami lub tabliczką czekolady. Forma podania zależy od kształtu foremki jakiej użyliśmy.

Przygotowując samodzielnie słodycze, możemy mieć pewność, że nie zawierają glutenu i nie wywołają reakcji alergicznej. Jest to zdrowy zamiennik słodyczy również dla osób które nie są uczulone na gluten. Tego typu czekoladki z pewnością posmakują każdemu dziecku, nawet temu, który jest wielkim fanem sklepowych ciastek i czekolad. Pamiętajmy, że prowadząc dietę bezglutenową niezależnie od tego, czy jesteśmy do tego zmuszeni przez alergię, czy jest co nasz świadomy wybór, nie musimy martwić się o to, że już nigdy nie skosztujemy pysznej czekolady lub ciastek. Korzystając z licznych przepisów i decydując się na zamienniki mąki, swobodnie będziemy mogli komponować nasze posiłki, tak, aby nam służyły i jednocześnie smakowały.

Osoby na diecie bezglutenowej oraz stosujące inne diety eliminacyjne mogą wybrać profesjonalny catering z dietą bezglutenową we Wrocławiu, dzięki czemu nie będą musiały martwić się o używane w potrawach składniki.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.