3 najczęstsze wady postawy u dzieci – czy rehabilitacja może pomóc?

Wady postawy u dzieci to powszechny problem, który u najmłodszych widać niemal natychmiast. Charakteryzuje się wszelkiego rodzaju odstępstwami od prawidłowej postawy, utrudniając tym samym poruszanie się, prowadząc tym samym do pogłębienia się problemu. W przypadku dzieci mówi się o wadach postawy wrodzonych i nabytych, które powstały w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia. Dzięki rehabilitacji istnieje jednak spora szansa na wyleczenie problemu.

U dzieci to rodzice bądź lekarz pierwszego kontaktu stwierdza problem z prawidłową postawą. Jednocześnie jest to wskazanie do zasięgnięcia opinii specjalisty, który potwierdzi wątpliwości i skieruje na odpowiednią terapię. To właśnie dzięki rehabilitacji i fizjoterapii możliwe jest wyleczenie wad postawy i nauczenie dziecka poprawnego ustawienia ciała. O jakich 3 najczęstszych wadach postawy u dzieci warto wiedzieć?

Wady postawy u dzieci – jakie wyróżniamy?

Obecnie ponad połowa dzieci zmaga się z różnego rodzaju wadami postawy. Część z nich nabyta jest w trakcie wykonywania codziennych czynności – zwłaszcza, że maluchy większość swojego dnia spędzają w pozycji siedzącej. Zanim jednak wymienimy z jakimi najczęściej wadami postawy mamy do czynienia w przypadku dzieci, warto wiedzieć, czym właściwie jest samo to pojęcie.

Samo pojęcie wady postawy nie ma jednoznacznej definicji. Należy zatem przyjąć, że za wadę postawy u dziecka uznaje się wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy – zwłaszcza w przypadku kręgosłupa, który stanowi podporę dla całego ciała. Krzywe plecy, brak możliwości utrzymania ich w prostej pozycji czy trudności z chodzeniem mogą świadczyć o tym, że dziecko zmaga się z wadą postawy.

U dzieci wyróżnia się 3 najczęściej występujące wady postawy: plecy okrągłe, plecy wklęsłe oraz plecy okrągło-wklęsłe.

Plecy okrągłe

Ten typ wady postawy wyróżnia się wysunięciem do przodu głowy oraz barków u dziecka. Dodatkowo łopatki są rozsunięte i mocno odstające. Zapadnięta klatka piersiowa przyczynia się do garbienia się dziecka, a nieleczona – do zaburzeń funkcji oddechowej.

Plecy wklęsłe

W tym przypadku wada charakteryzuje się pogłębioną lordozą lędźwiową oraz wystającym brzuchem. Mięśnie brzucha się rozciągają, a miednica wysuwa się do przodu.

Plecy okrągło-wklęsłe

Plecy okrągło-wklęsłe wyróżniają się pogłębieniem kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. W efekcie dochodzi do uwypuklenia się brzucha oraz pośladków i wysunięcia barków do przodu.

Skuteczna rehabilitacja w leczeniu wad postawy u dzieci

Szybko zauważone zmiany w postawie ciała u dziecka skutkują możliwością rozpoczęcia skutecznego leczenia. W przypadku regularnie wykonywanych ćwiczeń korekcyjnych, a także wizyt w gabinecie rehabilitacyjnym, istnieje spora szansa na całkowite wyeliminowanie problemu. Istotna jest tutaj jednak współpraca rodziców, dziecka oraz rehabilitanta, który będzie nadzorował cały proces leczenia.

dziecko

Rehabilitacja u dzieci z wadą postawy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb małego pacjenta. Zazwyczaj jednak za podstawę leczenia uznaje się regularny wysiłek fizyczny polegający na rozciąganiu stawów. Im młodsze jest dziecko i im mniejsza jest jego wada postawy, tym szansa na przywrócenie pełnego zakresu ruchów i prostej sylwetki jest łatwiejsza.

Dlaczego rehabilitacja u dzieci jest potrzebna?

Należy jednak pamiętać, że rehabilitacja wad postawy u dziecka powinna być prowadzona jedynie przez specjalistę, posiadające do tego odpowiednie uprawnienie oraz wiedzę. Dzięki temu możliwe jest regularne kontrolowanie postępów rehabilitacji, a także dostosowywanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb dziecka oraz jego wieku.

Bez regularnej rehabilitacji nie ma możliwości, aby całkowicie wyeliminować wadę postawy u dziecka. Brak ćwiczeń fizycznych, a wręcz siedzący tryb życia, może przyczynić się do pogłębiania się wady, a tym samym – do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto jest obserwować postawę dziecka, aby jak najszybciej udać się na wizytę u rehabilitanta i rozpocząć terapię.

Rehabilitacja dla dzieci w Gdańsku opiera się na wszechstronnym podejściu do leczenia wady postawy. Doświadczenie w pracy z dziećmi z wadami postawy, skoliozami i deficytami neurologicznymi to podstawa, jeśli pragniemy, aby nasza pociecha mogła cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez kolejne lata. Terapia rehabilitacyjna opiera się badaniu, a następnie dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które mają za zadanie zniwelować stwierdzoną wadę.