3 rzeczy, które musisz mieć w swojej domowej siłowni

Znalezienie motywacji do systematycznych ćwiczeń bywa nieraz dosyć trudne. Ludzie próbują chodzić na siłownię, zapisywać się na ćwiczenia, ale najczęściej kończą z brakiem motywacji. Aby temu zaradzić warto spróbować robić treningi w domu. Daje to bardzo dużo korzyści i przede wszystkim większość osób tak ćwiczących nie skarży się na niepowodzenia związane z systematycznością treningów. Ale jak zorganizować przestrzeń, by stworzyć domową siłownię? Zobaczmy.

Czym jest domowa siłownia?

Nieraz sądzi się, że aby stworzyć siłownię w domu, konieczna jest naprawdę duża przestrzeń, a najlepiej całe duże pomieszczenie. Nie jest to jednak do końca prawda. Domowa siłownia to po prostu miejsce wyznaczone do ćwiczeń; może nim być część pokoju przeznaczona na ćwiczenia z własnym ciałem lub trochę większa przestrzeń, gdzie umieści się specjalny sprzęt ułatwiający treningi i dający poczucie bycia na prawdziwej siłowni. 

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Taką przestrzeń wyznaczają przeważnie ludzie, którym z różnych powodów nie po drodze do prawdziwej siłowni. Może się tam pojawić kilka problemów, których na domowej siłowni można uniknąć. 

Dla jednych uczęszczanie na sale treningowe jest po prostu zbyt czasochłonne, a trening w domu pozwala bardzo zaoszczędzić czas na dojazd, przebieranie się i powrót do domu. Ponadto na siłowni również często traci się czas, czekając, aż dany sprzęt się zwolni, w domu zaś wszystko, w co się wyposażymy, jest do naszej dyspozycji. 

Domowa siłownia to także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Wykupowanie karnetu wiąże się z zobowiązaniem, które jak wiadomo, czasem ciężko wypełnić, a do tego jego systematycznie odnawianie generuje koszty, które można byłoby przeznaczyć na dowolny domowy sprzęt do ćwiczeń. 

Warto też dodać, że w domu panuje znacznie większa higiena i komfort psychiczny. Na publicznej siłowni jest dużo ludzi, co wiąże się z ograniczoną czystością i wieloma spojrzeniami. Domowa siłownia jest też zatem azylem, w którym podczas treningów możemy czuć się w 100% swobodnie, a co za tym idzie, trening da nam znacznie większe rezultaty.

Jakie wyposażenie powinno się znaleźć na domowej siłowni?

Jest to pytanie nurtujące wielu początkujących, ale odpowiedź na nie jest bardzo prosta, gdyż wystarczą jedynie 3 rzeczy:

  1. Pierwszą jest tzw. atlas treningowy. Jest to wielofunkcyjne urządzenie służące do ćwiczeń siłowych. Można na nim wytrenować praktycznie każde partie mięśniowe, ale najbardziej podstawowe modele skupiają się na mięśniach rąk, nóg i ewentualnie brzucha. Jeśli więc zależy nam na rozbudowie masy mięśniowej, to atlas będzie na pewno idealnym domowym zastąpieniem hantli i ławki do wyciskania na siłowni. 
  2. Następnym urządzeniem powinien być dowolny sprzęt do kardio. Mięśnie to nie wszystko, liczy się również budowanie kondycji i dbanie o układ krwionośny. Dlatego też w domowej siłowni powinien się znaleźć rower stacjonarny, mała bieżnia lub orbitrek. To na tych urządzeniach najlepiej zadbać o formę i nie da się ukryć, że na siłowni są to najbardziej oblegane miejsca. 
  3. Skoro mamy już urządzenia służące do treningu siłowego i aerobowego, to na koniec warto wyposażyć się w przedmioty dodatkowe, urozmaicające nam trening i zależne w szczególności od naszych zainteresowań. Mogą to więc być małe hantle, krążek do podciągania steppery, gumy treningowe, skakanki itp. Jak widać, jest to głównie sprzęt gimnastyczny, którego wybór zależy od tego, z jakimi akcesoriami najbardziej lubimy ćwiczyć. Będzie on świetnym dodatkiem i odskocznią od ćwiczeń na urządzeniach. 

Co jeszcze warto kupić do domowej siłowni?

W aranżacji przestrzeni do ćwiczeń liczy się nie tylko sprzęt. Aby trening był komfortowy, można wyposażyć się również w:

  • Matę do ćwiczeń lub gąbki amortyzujące i chroniące podłogę przed skokami i potem
  • Wentylator 
  • Głośniki z dobrą muzyką
  • Plakaty z hasłami motywacyjnymi
  • Zegar ułatwiający odliczanie czasu na konkretne ćwiczenia

Wszystko to sprawi, że trening będzie dużo bardziej efektywny, dzięki czemu nie stracimy motywacji. 

gimnastyka

Podsumowanie 

Widać więc, że domowa siłownia jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Daje znacznie większy komfort i oszczędność; nie trzeba wiele, by ją stworzyć a komfort, motywacja i rezultaty ćwiczeń w domowym otoczeniu jest nieporównywalna do publicznej siłowni.