5 sposobów na obniżenie ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze pozostaje jednym z najczęstszych powodów wizyt u kardiologa. Szacuje się, że obecnie choruje na nie nawet co 3. dorosły Polak. Wielu z nich o swoich problemach dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze groźne symptomy. Tymczasem kluczem do uniknięcia lub opóźnienia jego rozwoju jest wczesne rozpoczęcie leczenia. Co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? 

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze możemy rozpoznać tylko wtedy, kiedy dysponujemy przynajmniej dwoma pomiarami ciśnienia wykonanymi w gabinecie lekarskim. W niektórych przypadkach postawienie diagnozy może się okazać czasochłonne. Konieczne będą nie tylko dodatkowe badania, dokumentacja medyczna pacjenta lub dane uzyskane podczas wywiadu. Lekarz musi też dysponować średnią wartością jego ciśnienia tętniczego. Co ważne, uwzględnić wówczas można tylko te wyniki, które zostały uzyskane podczas kilku różnych wizyt. Które parametry powinny nas zaniepokoić? 

Jeśli ciśnienie skurczowe wynosi jest równie lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe – 90 mm Hg, mówimy o nadciśnieniu tętniczym. Oczywiście wyniki mogą być zawyżone tylko w jednym z powyższych przypadków. Kryteria te będą też nieco inne dla osób cierpiących na różne choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub niewydolność nerek. Prawidłowe ciśnienie musi się wtedy kształtować poniżej 130/80 mm Hg.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Początkowa faza choroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zauważyć żadnych niepokojących zmian, a o problemach z ciśnieniem dowiadujemy się przy okazji okresowych badań lub przypadkowej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Warto jednak pamiętać, że brak charakterystycznych symptomów nie jest jednoznaczny z brakiem groźnych powikłań zdrowotnych. Nadciśnienie tętnicze negatywnie wpływa na nasz organizm i prowadzi do wielu groźnych przypadłości. Jak się ono przejawia? 

Niektórzy pacjenci skarżą się na niespecyficzne objawy nadciśnienia tętniczego, takie jak bóle głowy, które zazwyczaj występują w godzinach porannych, a także nudności, wymioty i krwawienia z nosa. Z biegiem czasu mogą pojawić się kolejne przykre dolegliwości, takie tak:

  • zaburzenia czuciowe lub ruchowe,
  • kłopoty ze wzrokiem,
  • oziębienie lub obrzęki kończyn,
  • nieprawidłowa praca nerek,
  • pogorszenie sprawności intelektualnej.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są złożone. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, od czego zaczęły się nasze problemy ze zdrowiem. Mówimy wówczas o tzw. nadciśnieniu pierwotnym. Zazwyczaj jest ono wynikiem wielu różnych czynników, wobec których pozostajemy bezsilni, takich jak płeć, genetyka lub obciążenie rodzinne. Do drugiej grupy należy tzw. nadciśnienie wtórne, które rozwija się na skutek innych dolegliwości, w tym zespołu Cushinga, guza chromochłonnego lub zespołu Conna

Co jeszcze może powodować nadciśnienie tętnicze? Prawdopodobieństwo późniejszych komplikacji zdrowotnych jest znacznie większe w przypadku osób, które zmagają się z przewlekłym stresem, cukrzycą lub otyłością. Nie bez znaczenia są tu również niezdrowe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia.

Konsekwencje braku leczenia nadciśnienia

Nadciśnienia tętniczego nie należy lekceważyć. Według Światowej Organizacji zdrowia choroba ta wciąż jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie. Jakie może mieć skutki? Według badań osoby w średnim wieku, które borykają się z tym problemem, są znacznie bardziej narażone na upośledzenie sprawności umysłowej w przyszłości. Ale to nie wszystko. Nieleczone nadciśnienie tętnicze pozostaje bezpośrednim czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca, a co za tym idzie – niewydolności. Jednocześnie znacznie bardziej jesteśmy narażeni na niedokrwienny i krwotoczny udar mózgu, niewydolność nerek, tętniaka aorty i choroby naczyń obwodowych.

5 sposobów na obniżenie ciśnienia krwi

Natychmiast po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów powinniśmy udać się na wizytę u kardiologa, który w razie potrzeby przepisze nam odpowiednie leki i zaproponuje dodatkowe metody terapii. Badania potwierdzają, że najbardziej skutecznym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, której towarzyszy odpowiednia dawka ruchu. Modyfikacja stylu życia będzie jednak od nas wymagać wytrwałości i sumienności. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, jeśli chcemy uniknąć powikłań zdrowotnych? Największe znaczenie mają:

  1. redukcja masy ciała – głównym celem będzie tu systematyczna, zdrowa utrata wagi. Nie powinniśmy być więc nastawieni na niezdrowe diety, które gwarantują szybkie, lecz krótkotrwałe efekty;
  2. zachowanie odpowiedniej diety – warto spożywać między innymi większe ilości warzyw i owoców, a także zmniejszyć ilość soli w swoim jadłospisie. Najlepiej, jeśli komponujemy posiłki o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczów nasyconych. Korzystna przy nadciśnieniu tętniczym jest między innymi dieta DASH;
  3. ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia – dzienna ilość wypijanego alkoholu przy nadciśnieniu tętniczym nie powinna przekraczać 1-2 lampek wina lub 0,33 l – 0,5 l piwa; w niektórych przypadkach warto jednak wyeliminować go całkowicie;
  4. unikanie sytuacji stresowych – wśród skutków przewlekłego stresu wymienia się nie tylko wzrost ciśnienia tętniczego, ale też bóle głowy, przyspieszenie akcji serca lub napięcie mięśni; kiedy nie jesteśmy w stanie od niego uciec, możemy nauczyć się nad nim panować. Pomocne w tym zakresie okazują się również techniki relaksacyjne, joga, medytacja lub ruch na świeżym powietrzu;
  5. zwiększenie systematycznej aktywności fizycznej – przy nadciśnieniu tętniczym poleca się przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki spacer lub pływanie; lepiej jednak zrezygnować ze sportów siłowych. Jak często je uprawiać? Najważniejsza jest regularność. Na początku warto wybrać kilka dni w tygodniu, w których znajdziemy przynajmniej trzydzieści minut na wybraną formę aktywności.

ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto zgłosić się do kardiologa?

Podstawowym celem wszystkich działań terapeutycznych jest zapobieganie lub odsunięcie w czasie niekorzystnych powikłań zdrowotnych, z którymi mogą spotykać się pacjenci. Wykorzystując je, możemy obniżyć wartości ciśnienia tętniczego i zapobiegać rozwojowi schorzenia u pacjentów, którzy są obciążeni genetycznie. Najlepsze efekty przynosi połączenie obu metod leczenia: niefarmakologicznego i farmakologicznego. Przy ich wyborze należy oczywiście zwrócić uwagę na indywidualną sytuację pacjenta. Specjalista uwzględni jego historię medyczną, aktualne pomiary i wyniki badań, a także współistniejące choroby i potencjalne czynniki ryzyka. 

Jak jeszcze może nam pomóc kardiolog przy nadciśnieniu tętniczym? Przede wszystkim będzie on monitorować przebieg leczenia. Informować go warto między innymi o niepokojących dolegliwościach, które pojawiły się po zastosowaniu nowych medykamentów. Na konsultacje powinny się udać również te osoby, które dotychczas nie miały podobnych trudności, ale w ostatnim czasie zmagają się z szeregiem charakterystycznych symptomów. Sygnałem alarmowym jest nie tylko wysokie ciśnienie, ale też silne bóle lub zawroty głowy, nudności lub wymioty, które mogą mu towarzyszyć. Kardiolog zadecyduje o dalszej diagnostyce i przekaże nam informacje kluczowe do zmiany stylu życia. 

Szukasz profesjonalnej pomocy? Skorzystaj z usług naszego kardiologa Jelenia Góra i okolice mogą skorzystać z usług doświadczonych specjalistów w Przychodni Zabobrze.