Angiolog – kiedy warto pomyśleć o wizycie u tego specjalisty?

Choroby układu krwionośnego są jednymi z najczęściej diagnozowanych problemów zdrowotnych wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z trybu życia jaki prowadzą, jak i również nieodpowiedniej diety. Nieleczone choroby żył mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Z jakimi problemami należy zgłosić się zatem do lekarza? Kto zajmuje się leczeniem chorób żył?

Angiologia, bo tak właśnie określana jest dziedzina medycyny specjalizująca się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krwionośnego i limfatycznego, jest mało popularna. Obecnie trudno jest znaleźć lekarza, który nie tylko posiada odpowiednią wiedzę w zakresie chirurgii naczyniowej, ale również hematologii, neurologii oraz flebologii. Lekarz angiolog to niezwykle trudna i rzadko spotykana specjalizacja. Jednocześnie to właśnie on zajmuje się leczeniem różnego rodzaju chorób żył.

Lekarz angiolog – czym się zajmuje?

Angiolog to lekarz zajmujący się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób żył, naczyń limfatycznych oraz tętnic. Lekarz angiolog nierzadko jest również określany mianem naczyniowca, gdyż najczęściej zajmuje się takimi chorobami jak żylaki kończyn dolnych. W Polsce angiologia jest niezwykle wąską specjalizacją i pomimo tego, iż wielu pacjentów potrzebuje specjalistycznej pomocy – trudno jest ją uzyskać.

Lekarz angiolog zajmuje się leczeniem stanów zapalnych oraz uszkodzeń mechanicznych w żyłach i tętnicach. Oprócz tego do zakresu jego działań zalicza się leczeniem problemów natury estetycznej, jakie pojawiają się na skórze – pajączki czy małe żylaki.

Do angiologa należy się zgłosić w przypadku wystąpienia pierwszych objawów takich chorób jak:

  • podejrzenia lub po potwierdzonej diagnozie zakrzepicy,
  • zatorowości płucnej,
  • miażdżycy i stopy cukrzycowej,
  • obrzęków limfatycznych oraz ogólnych problemów z krążeniem,
  • nowotworu układu krwionośnego bądź naczyniowego.

Najczęściej diagnozowane choroby żył

Wiele osób lekceważy problemy z układem krążenia, gdyż początkowe objawy związane z niewydolnością żylną nie sprawiają bólu oraz nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Jednak każdy problem związany z drętwieniem i nieustępującym obrzękiem nóg to wyraźny sygnał, że konieczna jest konsultacja z lekarzem angiologiem. Do lekarza należy się również zgłosić w momencie pojawienia się pod powierzchnią skóry drobnych zmian naczyniowych, które przypominają pajączki bądź małe żylaki. Wizyta u angiologa będzie także konieczna w przypadku silnego bólu nóg i żył na całej ich długości.

Tylko wczesna diagnoza chorób układu krwionośnego oraz naczyniowego daje możliwość zahamowania ich rozwoju oraz zwiększa szanse na całkowite wyleczenie za pomocą mało inwazyjnych metod.

Do najczęściej diagnozowanych chorób żył zalicza się przede wszystkim niewydolność krążeniową kończyń dolnych, czyli zakrzepicę. Nieleczona zakrzepica prowadzi do powstania zatorowości płucnej, która bez leczenia jest niebezpieczna dla życia. Do chorób układu krwionośnego zalicza się także zespół Raynauda.

Czy choroby żył można leczyć?

Niemal każdą chorobę układu naczyniowego oraz krwionośnego można wyleczyć – zwłaszcza jeśli została ona wcześnie wykryta i zdiagnozowana. Zazwyczaj jednak leczenie schorzeń żył jest długotrwałe, a to, w jaki sposób będzie ono przeprowadzane w dużej mierze uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Lekarz angiolog wykorzystuje w leczeniu laser, zastrzyki oraz skleroterapię. Niektóre schorzenia żył wymagają przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu chirurgicznego wykonywanego przez chirurga naczyniowego.

Chorobom żył można jednak zapobiegać poprzez unikanie siedzącego trybu życia i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej. Specjaliści zalecają również stosowanie zróżnicowanej diety, która będzie bogata w warzywa. Oprócz tego warto zrezygnować z ciepłych kąpieli, butów na wysokim obcasie, a także starać się przyjmować pozycję siedzącą, która nie będzie zaburzała krążenia w kończynach dolnych.

Specjalistyczna poradnia angiologiczna – kiedy się zgłosić?

Do lekarza angiologa warto się zgłosić w momencie, kiedy zauważymy na swoim ciele, zwłaszcza nogach, niepokojące zmiany. Sygnałem, że konieczna jest wizyta u naczyniowca jest ból oraz silny obrzęk nóg. Zaniedbanie tej sfery może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Do angiologa można się zapisać w poradni angiologicznej, gdzie w trakcie wizyty lekarz dokładnie zbada pacjenta, omówi z nim wszystkie objawy i w razie wątpliwości skieruje na kolejne badania. Szybka diagnoza pozwoli na rozpoczęcie leczenia, które spowolni rozwój choroby.