Co musi być w pokoju szpitalnym?

Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemnych sposobów na spędzanie czasu, niestety bywa, że jest on niezbędny.

Pokój szpitalny kojarzy się ze sterylnymi powierzchniami i białą pościelą. Nie jest to podyktowane jedynie gustem i praktycznym zastosowaniem takich rozwiązań, ale także przepisami prawnymi, które regulują szczegółowo wygląd takiego pokoju i wyposażenie, które musi się w nim znaleźć. Pokój szpitalny musi być urządzony według określonego schematu, co nie znaczy, że nie może być przytulny.

Podstawowe meble, które muszą znajdować się w szpitalnym pokoju

Absolutną podstawą wyposażenia szpitalnego pokoju jest łóżko. Powinno ono spełniać określone ustawą standardy, a dostęp do niego powinien być zapewniony z trzech stron, w tym zawsze do dwóch dłuższych boków mebla. Jest to niezbędne ze względu na zapewnienie pacjentowi wygodnego korzystania z mebla. Jeśli przestrzeń po obu jego bokach jest dość obszerna, ułatwiona jest także praca pielęgniarek i lekarzy, którzy wykonują badania czy mniejsze lub większe zabiegi.

Drugim meblem, który musi znaleźć się w takim pokoju jest szafka szpitalna. Stanowi ona prywatną przestrzeń dla pacjenta. Może on umieścić w niej przedmioty przyniesione z domu, ulubione przekąski czy książki. Na szafce jest miejsce na kubek i sztućce, których używa się podczas posiłków. Nowoczesne meble, przeznaczone na oddziały gdzie pacjent jest niesamodzielny bądź  uziemiony w łóżku po zabiegu, mają rozkładany blat, na którym wygodnie można położyć spożywany posiłek.

Pozostałe wyposażenie pokoju szpitalnego jest zależne od tego, na jakim oddziale on się znajduje. Oddziały neonatologiczne i położnicze muszą mieć na wyposażeniu specjalne łóżeczka dla niemowląt, które stawia się przy łóżkach matek. Oddziały intensywnej terapii powinny mieć specjalistyczny sprzęt do podtrzymywania funkcji życiowych. Ortopedyczne z kolei takie, które ułatwią rehabilitację i powrót do sprawnego poruszania.

Jak zapewnić komfort pacjentowi?

Komfort pacjenta przebywającego w szpitalu czy klinice jest bardzo ważny. Od jego samopoczucia zależy jak szybko poczuje się lepiej. Powrót do zdrowia jest znacznie przyjemniejszy i skuteczniejszy, jeśli pacjent wygodnie odpoczywa i ma zaspokojone wszystkie najważniejsze potrzeby.

Wygodne łóżko, które ma nowoczesne funkcje pozwalające unosić ciało do wybranych przez pacjenta wysokości to najważniejszy mebel w sali szpitalnej. Jest to istotne zwłaszcza dla osób wymagających rehabilitacji i z ograniczoną sprawnością ruchową. Obecnie dostępne są łóżka, które spełniają wymagania każdego pacjenta, niezależnie od jego potrzeb. Dojście do łóżka z obu stron to także wsparcie dla osoby, która je zajmuje. Daje to większą swobodę co zawsze jest mile widziane.

Niezbędne jest także by pacjent miał swobodny dostęp do łazienki, jeśli jest w stanie samodzielnie się poruszać. Jeśli nie, powinien mieć on wsparcie pielęgniarek w dbaniu o higienę. Jest ona niezbędna w walce z różnymi schorzeniami i wspiera regenerację organizmu. Coraz częściej w szpitalach i klinikach można korzystać z nowoczesnych łazienek wzbogaconych o uchwyty i antypoślizgowe maty, dzięki którym zminimalizowane jest ryzyko upadku pod prysznicem.

sala szpitalna

Przepisy dotyczące wyposażenia pokoi szpitalnych

Prawo dba o pacjenta w Polsce. Dzięki wprowadzonym przepisom, które są na bieżąco sprawdzane i poprawiane tak, by leczenie odbywało się sprawnie i w przyjemnej atmosferze, pacjenci mają szansę na szybki powrót do zdrowia. W przepisach określone jest rozstawienie łóżek w pokoju szpitalnym, liczba szafek i krzeseł dla osób odwiedzających. Przepisy różnią się w zależności od rodzaju oddziału, na którym znajduje się pacjent.

Bardzo ważny punkt rozporządzenia Ministra Zdrowia to instalowanie przy każdym łóżku systemu przywoławczego, który pozwoli szybko wezwać pomoc w momencie, gdy pacjent ma problemy, czy potrzebuje niezwłocznie wsparcia. Każde pomieszczenie, w którym przebywają pacjenci musi mieć umywalkę z bieżącą wodą, zarówno ciepłą, jak i zimną, pojemnik na mydło i na ręczniki papierowe. Niezbędny jest też drugi pojemnik, do którego trafią ręczniki po użyciu.

Pokój szpitalny to szczególne pomieszczenie, które wymaga aranżacji zgodnej z przepisami sanitarnymi obowiązującymi wszystkie jednostki medyczne, w których przebywają pacjenci. Bardzo ważne jest by w miarę możliwości leczenie mijało w przyjaznej atmosferze.