Co robić kiedy dziecko nie chce ćwiczyć u logopedy?

Problemy z poprawną wymową u dzieci są obecnie bardzo częste. Na szczęście nie są one niemożliwe do wyleczenia i najczęściej wystarczą regularne wizyty u logopedy oraz systematyczne wykonywanie ćwiczeń logopedycznych przez dziecko. Co jednak zrobić, gdy maluch nie chce stosować się do zaleceń i odmawia wykonywania ćwiczeń?

Jak zmotywować go do pracy, aby efekty były jak najszybciej widoczne? Podpowiadamy, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i namówić dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych również w domu!

Zabawy i gry logopedyczne pozwolą na połączenie nauki i zabawy w jedno

Wady wymowy, zaburzenia rozwoju aparatu mowy, ograniczone przyswajanie i nauka nowych słów, problemy z wymawianiem niektórych dźwięków – to tylko niektóre z najbardziej powszechnych problemów logopedycznych. Wszelkie opóźnienia oraz trudności w tym zakresie warto jak najszybciej skonsultować z logopedą, który pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii oraz zleci specjalistyczne ćwiczenia logopedyczne dopasowane do wieku i problemu maluszka.

Jednak niestety często nakłonienie dziecka do wypełniania zleconych zadań przez logopedę bywa niezwykle trudne. Najłatwiejszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem, aby zainteresować dziecko ćwiczeniami logopedycznymi, jest połączenie nauki i zabawy w jedno.

gdy i zabawy u logopedy

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gier logopedycznych, które stworzone zostały przez specjalistów z tej dziedziny i mają na celu łączenie przyjemnego z pożytecznym. Podczas rozgrywki dziecko uczy się nowych słów lub dźwięków i rozwija swój aparat mowy, jednocześnie świetnie się bawiąc.

Dzięki takiemu podejściu ćwiczenia logopedyczne przestają być przykrą koniecznością, a stają się przyjemną zabawą i możliwością wspólnego spędzenia czasu z rodzicami lub rodzeństwem. Ćwiczenia logopedyczne w formie gier lub z wykorzystaniem ciekawych akcesoriów logopedycznych to rozwiązanie bardzo kreatywne, które może okazać się fajną rozrywką dla całej rodziny.

Ćwiczenia przyniosą oczekiwane efekty i pozytywnie wpłyną na jakość mowy maluszka, który potrzebuje w tej kwestii wsparcia. Przed zakupem gier logopedycznych, warto skonsultować się z logopedą w celu wybrania jak najbardziej przydatnych opcji w danym przypadku.

Dopasuj specjalistę nie tylko do swoich oczekiwań, ale także do potrzeb i preferencji dziecka

Bardzo ważnym aspektem każdej skutecznej terapii logopedycznej jest odpowiednie dopasowanie specjalisty do indywidualnego przypadku. Oczywiście niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj wybór specjalisty z doświadczeniem w pracy z dziećmi w różnym wieku.

Warto zgłosić się do kogoś, kto doskonale zna się na swojej pracy i umiejętnie wykorzystuje w niej rozmaite techniki, które charakteryzują się dużą skutecznością. Bardzo ważne jest także, aby sprawdzić dobrze nie tylko ofertę gabinetu logopedycznego, ale także opinie dotychczasowych pacjentów na temat prowadzonych zajęć i indywidualnej terapii dla dzieci. Opinie na temat poszczególnych terapeutów pozwolą Ci podjąć rozsądną decyzję i wybrać najlepszą możliwą opcję w danej sytuacji.

dziewczynka na wizycie u logopedy

Pamiętaj jednak, że to nie Ty, a Twoje dziecko będzie chodziło na zajęcia do logopedy. Dlatego też bardzo istotną rolę odgrywa tutaj również to, czy Twoja pociecha nawiąże dobry kontakt ze swoim logopedą. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeśli się to nie uda, to maluch może być negatywnie nastawiony od wizyt u logopedy i niechętnie będzie wykonywał zalecane przez niego ćwiczenia.

Sprawi to, że zajęcia logopedyczne nie przyniosą oczekiwanych efektów ze względu na brak zaangażowania Twojego dziecka. Dlatego, jeśli Twoja pociecha nie jest zadowolona z wyboru, to warto poszukać innego specjalisty od logopedii, który będzie dla niego bardziej odpowiedni.