Częste bóle brzucha? Zobacz, jakie mogą być przyczyny

Bóle brzucha to dolegliwość występująca u naprawdę wielu ludzi. Bardzo często się ją ignoruje, ponieważ zazwyczaj po jakimś czasie przechodzi, jednak w niektórych wypadkach taki ból może być oznaką wielu późniejszych powikłań mogących mieć katastrofalne skutki. Zobaczmy więc jakie mogą być przyczyny bólu brzucha i co się z nimi wiąże.

Powody bólu brzucha

Do tych mniej niebezpiecznych sytuacji, w których występują bóle brzucha, zalicza się miesiączki, czy drobne problemy metaboliczne. W tych wypadkach ból mija szybko i łatwo można sobie z nim poradzić. 

Istnieją jednak takie schorzenia, przy których bóle brzucha są wczesną oznaką poważnych chorób i absolutnie nie można ich bagatelizować. Należą do nich:

  • Choroby zapalne układu pokarmowego (zapalenie wątroby itp.)
  • Owrzodzenia narządów pokarmowych 
  • Nowotwory żołądka, jelit, trzustki, dwunastnicy itd.
  • Niedrożność przewodów pokarmowych

Warto tutaj jednak dodać, że powyższe choroby nie powstają same. Mogą one być wywołane różnymi drobnoustrojami i bakteriami powstałymi w organizmie. Najczęstszą, ale też jedną z bardziej niebezpiecznych bakterii jest helicobacter pylori. 

ból brzucha

Czym jest helicobacter pylori?

Bakteria ta powstaje w układzie pokarmowym i przyczynia się do poważnych stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Jeśli nie zostanie ona odpowiednio wcześniej wykryta, wówczas może prowadzić do wyżej wymienionych schorzeń, jak i też innych powikłań zdrowotnych, nawet niekoniecznie związanych z układem pokarmowym. Ważne więc jest, aby nawet podczas lekkich, ale nawracających bólów brzucha, sprawdzić, czy posiada się ową bakterię, a można to zrobić, wykonując test.

Test ureazowy helicobacter pylori – co to?

Test ureazowy na helicobacter pyloru to badanie umożliwiające potwierdzenie lub zanegowanie posiadania tej bakterii. Jego nazwa pochodzi od ureazy, czyli jednego z enzymów znajdujących się w kwaśnych błonach śluzowych, dzięki któremu można wykryć helicobacter i sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. 

Jak wykonać test ureazowy helicobacter?

Sposoby są dwa – można go wykonać samodzielnie w domu za pomocą szybkiego testy ureazowego suchego oraz poprzez gastroskopię w szpitalu.

Test ureazowy – gastroskopia

Sposób ten jest dużo bardziej inwazyjny, ponieważ polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej żołądka i poddaniu go analizie właśnie pod kątem wykrycia Helicobacter pylori. Badanie wycinka jest jednak dosyć ryzykowne, ponieważ może zdarzyć się tak, że akurat pobrany fragment nie będzie zawierał kwasu i bakterii, co zaprzeczy jej posiadaniu, gdy nie będzie to prawdą. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko. 

Szybki test ureazowy 

Stan zapalny żołądka, a co za tym idzie helicobacter pylori, można również wykryć za pomocą skropleniu odrobiny krwi na test i to właśnie z tą metodą wiąże się drugi sposób badania. Każdy może zakupić test ureazowy na helicobacter pylori i wykonać go w domu zgodnie z instrukcją w ulotce. Jest to niewątpliwie mniej inwazyjne rozwiązanie, równie skuteczne, jak gastroskopia, ale dużo tańsze i szybsze, gdyż zazwyczaj na wynik testu wystarczy poczekać kilka minut, a nie kilka dni. 

Co daje zrobienie testu?

Wykonanie testu ureazowego na helicobacter pylori przy częstych bólach brzucha pozwala naprawdę szybko wykryć ryzyko potencjalnych chorób układu pokarmowego. Bakteria ta może być źródłem albo wynikiem stanów zapalnych, które po jakimś czasie mogą wywołać wrzody lub nowotwory. 

Szybkie stwierdzenie helicobacter pylori jest więc sposobem na uniknięcie poważnych powikłań lub na wczesną ich diagnozę, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie się można z nich wyleczyć. 

Podsumowanie

Widać więc, że bóle brzucha to nie przelewki. Nie można ich bagatelizować i najlepiej czym prędzej badać się pod kątem różnych schorzeń, w tym także obecności helicobacter pylori w organizmie. Bakteria ta ma naprawdę bardzo duży wpływ na stan całego układu pokarmowego, dlatego jej wykrycie nawet przy bólach brzucha może pomóc w stwierdzeniu i leczeniu wielu poważnych chorób.