Czy uzależnienie od alkoholu można wyleczyć na zawsze?

Uzależnienie od alkoholu jest sprawą trudną zarówno fizycznie, jak i mentalnie i to nie tylko dla samej osoby uzależnionej, ale też jej bliskich, rodziny i często znajomych, którzy czują się odpowiedzialni za pomoc takiej osobie. Leczenie w ośrodku odwykowym jest często jedyną skuteczną metodą walki z nałogiem i choć wiele osób od razu skreśla je twierdząc, że po terapii i tak mogą pojawić się nawroty, w praktyce są sposoby by im zapobiegać. To właśnie uczestnictwo w terapii ma obecnie największe szanse powodzenia w pokonaniu nałogu. Czy możliwe jest jednak pozbycie się go na zawsze? Jak wygląda terapia w ośrodku odwykowym i co oferuje dla tych, u których ryzyko nawrotów nałogu jest bardzo wysokie?

Alkohol – zły nawyk, czy niebezpieczne uzależnienie

alkoholizmWiele osób traktuje uzależnienie od alkoholu jako zły nawyk, z którego osoba może samodzielnie wyjść jeśli tylko odpowiednio się do tego zmotywuje. Gdy właściwie każdy dookoła lubi sięgnąć po kieliszek lub dwa podczas imprezy, problem taki bardzo łatwo ukryć pod rzekomo lepszą tolerancją na trunki czy koniecznością zapicia kaca. Niestety, obydwa ze wspomnianych zachowań, a więc szukanie pretekstów do picia czy konieczność „klinowania” kaca to wyraźne wskaźniki rozwoju choroby alkoholowej, która jak wszystkie inne choroby ma swoje objawy, powikłania i metody leczenia. Jeśli chcemy zrozumieć chorobę i pomóc osobie uzależnionej, nie możemy ich ignorować – to właśnie nieświadomość objawów i sygnałów nałogu powoduje, że tak niewiele osób uzyskuje dziś pomoc w odpowiednim czasie.

Objawy alkoholizmu i powikłania choroby alkoholowej

Do podstawowych objawów choroby alkoholowej zalicza się dziś przede wszystkim odczuwanie głodu alkoholowego, a więc pewnego wewnętrznego przymusu picia, nawet jeśli osoba pijąca jest świadoma swojego problemu i wie, że nie jest to rozsądny wybór. Alkohol będący silną substancją chemiczną uzależnia tak samo, jak nadużywanie innych tego typu substancji, a więc między innymi narkotyków, co najlepiej podkreśla wagę problemu i to, że nie należy go ignorować. Jeśli nie pijąc przez jakiś czas doświadczasz drżenia, bóli, niewyjaśnionych lęków, problemów z koncentracją, bezsenności, ogólnego napięcia fizycznego czy wewnętrznego przymusu do sięgnięcia po kieliszek, uzależnienie jest jedyną odpowiedzią na występowanie tego typu objawów.

Dlaczego się pojawiają?

Alkohol działa w tej kwestii tak samo, jak inne używki – przyzwyczaja organizm do siebie zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przez co trudno jest funkcjonować człowiekowi uzależnionemu w stanie trzeźwości. Ci, którzy od początku traktują alkohol jako odskocznię od codzienności i trudnej do zniesienia rzeczywistości są najbardziej podatni na uzależnienie, bo to właśnie w ich przypadku alkohol szybko stanie się podstawą do przetrwania każdej, nawet najmniejszej życiowej trudności. Niestety, wiele osób pijących jest dzięki alkoholowi tak znieczulonych na rzeczywistość, że nie dostrzegają oni strat spowodowanych piciem alkoholu – problemów zdrowotnych, utratą samooceny i własnych wartości, problemów rodzinnych i osobistych, problemów w pracy czy nawet problemów z prawem. W ich odczuciu to rzeczywistość jest winna wszystkich kłopotów, a alkohol jest właśnie jedyną odskocznią od niej.

Czy uzależnienie od alkoholu można wyleczyć na zawsze?

rozmowaLeczenie nałogu alkoholowego warto zacząć jak najszybciej, głównie ze względu na długotrwałe problemy zdrowotne jakie wyrządza codzienne spożywanie dużych ilości wysokoprocentowych trunków. Wbrew opinii, jaką na temat odwyków wyrobiło sobie wiele osób uzależnionych (także tych, które podjęły choć raz leczenie), terapia nie musi być jedynie chwilową przerwą od picia, a wybór dobrego ośrodka z programem przygotowanym także pod kątem unikania nawrotów nałogu pozwala wyleczyć się z alkoholizmu raz na zawsze. W ośrodkach terapii uzależnień, w których doświadczeni terapeuci i specjaliści uzależnień pracują na co dzień ze swoimi podopiecznymi nad technikami przewidywania i radzenia sobie z pierwszymi oznakami nawrotu choroby, podkreślając że terapia jest walką trudną, ale możliwą do ukończenia ze stuprocentowym sukcesem. Nie należy już od początku nastawiać się na to, że leczenie nie będzie skuteczne – nałogi można i warto pokonać, bo rzeczywistość nie jest tak straszna, jak może się wydawać, szczególnie gdy od wielu lat postrzegasz ją jedynie przez pryzmat zamroczenia alkoholowego.


Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu prowadzone jest m.in. przez przychodnię Nasz Gabinet – zachęcamy do kontaktu: +48 519 775 225.