Czy zakup łóżka rehabilitacyjnego jest refundowany?

Łóżko rehabilitacyjne to profesjonalny sprzęt medyczny, dzięki któremu chory zyskuje komfortowe warunki na powrót do zdrowia lub też, jeśli nie ma na to widoków, ma przynajmniej zapewnione udogodnienia, które nie pogorszą jego stanu. Dobrze dobrane łóżko rehabilitacyjne to większa wygoda nie tylko dla osoby rehabilitowanej, lecz również jej opiekunów. Przy osobie leżącej przez cały czas, konieczne są liczne zabiegi, które o wiele łatwiej jest przeprowadzić, gdy łóżko jest wyposażone w odpowiednie funkcje. Jakie dokładnie możliwości daje łóżko rehabilitacyjne i czy można je uzyskać nieco taniej? Czy istnieje możliwość refundacji takiego zakupu?

Łóżko rehabilitacyjne – kiedy warto się w nie zaopatrzyć?

Jest to sprzęt szczególnie przydatny starszym oraz innym mającym trudności z poruszaniem się, w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz po przebytych operacjach. Inne przykłady to niektóre choroby układu oddechowego lub choroby krążenia. Jego właściwy dobór zależy od szeregu różnych czynników. Dostępne funkcje w dużej mierze determinują cenę zakupu, która potrafi być naprawdę wysoka. Dlatego też koniecznie zastanów się nad tym, czy mebel będzie potrzebny stale, czy też jedynie przejściowo. W tym drugim przypadku tańszym rozwiązaniem będzie wynajem takiego sprzętu.

Co z refundacją? Niestety, NFZ nie zwraca kosztów zakupu łóżka rehabilitacyjnego, jednak niekiedy można starać się o dofinansowanie z PFRON, które może wynieść nawet do 95% wartości zakupu. Aby uzyskać takie dofinansowanie, należy zgłosić się do MOPS-u ze stosownym kompletem dokumentów, obejmującym: wniosek o dofinansowanie, zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie od lekarza o konieczności zakupu łózka, faktura pro forma za zakupiony sprzęt oraz orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu.

Łóżko rehabilitacyjne

Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy trudno liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe. Wówczas można rozważyć zakup łóżka rehabilitacyjnego z tzw. drugiej ręki. Istnieją miejsca, w których możesz dokonać bezpiecznego zakupu używanego sprzętu medycznego w dobrym stanie i w dużo niższej cenie. Możliwość zaopatrzenia się w tańsze, używane łóżka rehabilitacyjne sprawia, że z tego sprzętu może korzystać znacznie więcej osób, które potrzebują takich specjalistycznych urządzeń.

Jakie możliwości zapewnia dobrze dobrane łózko rehabilitacyjne?

  • Ważna jest możliwość ułożenia osoby chorej w różnych pozycjach. Długotrwałe leżenie w tej samej pozycji może powodować nieprzyjemne odleżyny, a poza tym niektóre schorzenia wymagają czasem ułożenia się (przynajmniej tymczasowo) w określony sposób, np. w pozycji Trendelenburga lub anty-Trendelenburga (np. w przypadku łagodniejszego przebiegu chorób układu oddechowego).
  • Jeśli osoba niepełnosprawna jest w stanie sama się podnosić, konieczny jest wysięgnik, na którym można się swobodnie podciągnąć i przynajmniej częściowo poradzić sobie samodzielnie, co jest dużym odciążeniem dla opiekunów. Wysięgnik na ogół jest obecny w większości modeli łóżek dostępnych na rynku.
  • Są szczególnie ważne, gdy zachodzi ryzyko, że osoba rehabilitowana po pozostawieniu jej samej może wypaść z łóżka. Barierki mogą być zależnie od modelu, drewniane lub metalowe, przy czym warto zainteresować się bardziej drewnianymi, które nadają sprzętowi rehabilitacyjnemu cieplejszy, domowy klimat.
  • Pionizacja przydaje się dla osób, które są w stanie utrzymać się w pozycji stojącej.
  • Sterowanie elektryczne, szczególnie przydatne, by samodzielnie zmienić pozycję.
  • Łóżko z regulowaną wysokością ułatwia przenoszenie się z łóżka np. na wózek inwalidzki.

Sprzęt rehabilitacyjny może oferować jeszcze wiele innych możliwości, przy czym pamiętajmy, że niekoniecznie musi on być nowy. Zakup sprzętu używanego może być równie dobrym rozwiązaniem, wystarczy tylko zgłosić się w dobre miejsce. Takim miejscem może być sklep medyczny Medus, w którym znajdziesz dobrej jakości używany sprzęt rehabilitacyjny w korzystnej cenie. W ofercie dostępne są m.in. łózka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie ręczne i elektryczne, rotory kończyn górnych i dolnych oraz wiele, wiele innych niezbędnych mebli i akcesoriów medycznych, dzięki którym rehabilitacja stanie się dużo bardziej efektowna i odbywana w dogodnych warunkach. Oprócz sprzętu na stronie znajdziesz również blog z przydatnymi poradami.