Czy żylaki są przeciwskazaniem do porodu naturalnego?

Przed wyznaczeniem porodu konieczne jest zadecydowanie, czy ma się on odbyć siłami natury, czy przy pomocy cesarskiego cięcia.

Za wyborem cesarskiego cięcia stoją zazwyczaj przeciwwskazania do porodu siłami natury, mogące stanowić zagrożenie dla życia oraz zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Jakie są przeciwwskazania do porodu naturalnego?

 

 

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do porodu naturalnego są problemy wynikające z chorób, na które cierpi ciężarna kobieta. Każda z dolegliwości powinna być dokładnie zbadana przez lekarzy specjalistów w celu sprawdzenia, czy stanowi ona zagrożenie dla przebiegu ciąży oraz porodu. Istnieje wiele przeciwwskazań do porodu naturalnego, a dotyczą one przy tym różnych układów ludzkiego organizmu.

Przeciwwskazania kardiologiczne

Wśród przeciwwskazań kardiologicznych wymienia się przede wszystkim zespół Marfana, poszerzenie aorty i zaawansowaną niewydolność krążenia.

Przeciwwskazania okulistyczne

Współcześnie do przeciwwskazań do porodu naturalnego ze względu na wysokie ryzyko powikłań ocznych zalicza się następujące schorzenia:

  • retinopatię cukrzycową proliferacyjną,
  • krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową,
  • zaawansowaną jaskrę,
  • zaawansowany lub ostry stożek rogówki,
  • ślepotę korową,
  • surowicze odwarstwienie siatkówki w przebiegu stanów rzucawkowych,
  • stany pooperacyjne gałki ocznej.

Przeciwwskazania neurologiczne

Wśród schorzeń neurologicznych stanowiących przeciwwskazanie do porodu siłami natury wymienia się przede wszystkim epilepsję, tętniaka mózgu oraz pierwotne guzy mózgu.

Przeciwwskazania pulmonologiczne

Dolegliwości pulmonologiczne mogące powodować komplikacje w trakcie porodu naturalnego to głównie silna niewydolność oddechowa objawiająca się hiperwentylacją, hipokapnią, spadkiem saturacji oraz zaburzeniami pH.

Przeciwwskazania ortopedyczne

Główne przeciwwskazanie ortopedyczne do porodu siłami natury stanowią patologie w obrębie miednicy mniejszej.

Przeciwwskazania ginekologiczne

Jako przeciwwskazania ginekologiczne można wymienić mięśniaki, guz jajnika lub wystąpienie w przeszłości ciąży pozamacicznej.

Przeciwwskazania psychiatryczne

Przeciwwskazaniem do porodu naturalnego są zaburzenia psychotyczne, zaburzenia afektywne i zaburzenia lękowe oraz występowanie u ciężarnej tokofobii, czyli silnego lęku przed porodem.

Wśród przeciwwskazań do porodu siłami natury wskazuje się również cukrzycę oraz schorzenia onkologiczne, takie jak nowotwór szyjki macicy i, w określonych przypadkach, nowotwór piersi.

W jakiej sytuacji żylaki stanowią przeciwwskazanie do porodu siłami natury? 

 

 

W trakcie ciąży dochodzi do ucisku żył przez powiększającą się macicę, co prowadzi często do powstawania żylaków przymacicza. Rozwój schorzenia nie stanowi zazwyczaj przeciwwskazania do porodu naturalnego, wymaga jednak podjęcia leczenia i uważnej obserwacji przez cały okres ciąży. Konieczność odstąpienia od porodu siłami natury i podjęcia decyzji o cesarskim cięciu występuje wyłącznie w określonych sytuacjach, w których żylaki umieszczone są w newralgicznych miejscach.

Kto wydaje opinię w sprawie przeciwwskazań do porodu naturalnego?

 

 

Przeciwwskazania do porodu naturalnego powinny być ustalane dla każdej pacjentki indywidualnie w ramach interdyscyplinarnego zespołu lekarskiego. Prowadzący ciążę lekarz ginekolog zleca konsultacje specjalistów innych dziedzin w sytuacji, w której dostrzega nieprawidłowości mogące mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Ostateczna decyzja o tym, czy poród może się odbyć w sposób naturalny należy do położnika, który obserwuje aktualną sytuację kliniczną.

Zakres ekspertyzy angiologa 

 

 

Angiolog to lekarz medycyny specjalizujący się w diagnostyce, terapii oraz profilaktyce chorób tętnic, żył i naczyń limfatycznych. W zakresie jego ekspertyzy znajdują się przede wszystkim:

  • przewlekła niewydolność żylna,
  • miażdżyca,
  • zakrzepica żylna i tętnicza,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • żylaki,
  • choroby naczyń,
  • choroby układu limfatycznego,
  • zaburzenia krzepliwości.

Z konsultacji z angiologiem warto skorzystać również przy powikłaniach naczyniowych w cukrzycy, a także w sytuacji występowania przebarwień skórnych i tak zwanych pajączków.

zdrowa ciąża

Dlaczego w trakcie ciąży warto udać się do poradni angiologicznej? 

 

 

Kobiety ciężarne znacznie częściej zmagają się nie tylko z żylakami, ale również ze zwiększoną krzepliwością. Występuje u nich również podwyższone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, której najcięższe powikłanie, czyli zatorowość płucna, stanowi najczęstszy powód śmierci kobiet w czasie ciąży.

Zgonu z powodu zatorowości płucnej oraz innych negatywnych skutków żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej da się uniknąć dzięki konsultacjom angiologicznym. Stanowi to niewątpliwie powód, dla którego w czasie ciąży warto udać się na wizytę do poradni angiologicznej i oddać się pod opiekę angiologa.