Dolegliwości fizyczne w chorobach psychicznych

Często zdarza się, że choroby psychiczne wywołują dolegliwości fizyczne, które dodatkowo utrudniają codzienne życie. Najczęstszymi dolegliwościami, na które skarżą się chorzy, są: bóle brzucha, nudności czy też zespół jelita drażliwego. Prawdą jest jednak to, że wymienione tutaj objawy są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Niektórzy ludzie potrafią odczuwać bóle głowy, bóle kręgosłupa, a nawet bóle stawów. Aby odpowiednio zdiagnozować zaburzenia somatyczne, trzeba doskonale siebie znać, lub za wszelką cenę starać się siebie poznać. Można to zrobić przy pomocy psychoterapeuty.

Terapia z psychoterapeutą w ogóle jest jednym z lepszych pomysłów. Przede wszystkim dlatego, że pracując z takim profesjonalistą, faktycznie skupiasz się na próbie pomocy sobie. Badane są wszystkie elementy twojego życia, tak aby poprawnie zdiagnozować zarówno chorobę psychiczną, jak i towarzyszące jej zaburzenia somatyczne. A osoba, która jest zdiagnozowana, może w końcu zacząć odpowiednie leczenie, być może nawet farmakologiczne, jeżeli zajdzie taka potrzeba. To jest właśnie powód, dla którego jak najszybciej warto jest się wybrać do specjalisty.

Jakie dolegliwości fizyczne mogą występować w chorobach psychicznych?

Oprócz wspomnianych wyżej bólów brzucha i kłopotów żołądkowych istnieje także cała masa innych zaburzeń somatycznych, występujących w trakcie chorób psychicznych. Jednak wiele schorzeń somatycznych w ogóle nie jest branych pod uwagę, jako wynik choroby psychicznej! Potrafią być to naprawdę poważne dolegliwości, które przez większość ludzi traktowane są jako osobne choroby, a nie wynik problemów z psychiką! O jakich dokładnie chorobach mowa?

Najbardziej kontrowersyjną pozycją, jest cukrzyca, która jak najbardziej może zostać wywołana przez choroby psychiczne. Jest ona często powiązana z zaburzeniami odżywiania. Inną chorobą, która tak naprawdę jest zaburzeniem somatycznym, jest astma oskrzelowa, która w pewnych momentach w życiu mocno się uaktywnia i znacznie utrudnia oddychanie. Także choroba niedokrwienna serca oraz nadciśnienie tętnicze mogą być wywoływane przez choroby psychiczne. Nie można także pominąć nadczynności tarczycy czy wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Jak więc widać, lista problemów somatycznych w chorobach psychicznych potrafi być bardzo długa!

kobieta u terapeuty

Jak leczyć choroby psychiczne i występujące z nimi zaburzenia somatyczne?

Aby mieć możliwość wyleczenia się, lub utrzymania w ryzach swojej choroby psychicznej, należy udać się do psychoterapeuty lub do psychiatry. To właśnie odpowiedni specjalista będzie w stanie dobrać najlepsze możliwe leczenie. Być może oprócz samej terapii, pojawią się także leki wspomagające, które trzeba będzie regularnie przyjmować. Tak czy siak, pierwszym krokiem leczenia, jest po prostu udanie się do specjalisty, który zna się na rzeczy i będzie starał się pomóc. To już połowa sukcesu.

Oczywiście z psychiatrą bądź psychoterapeutą trzeba współpracować. Ważna jest ta czynna chęć do tego, aby poprawić swoje życie, inaczej współpraca ze specjalistą może przebiegać opornie i nie dawać takich efektów, jakby mogła. Z kolei, jeżeli chodzi o leczenie zaburzeń somatycznych, to jeżeli zostawiły one trwały ślad na ciele (np. wrzód) to warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i posłuchać się jego rad.

Podsumowanie

Coraz więcej osób na świecie i w Polsce cierpi na choroby psychiczne, a co za tym idzie, coraz więcej osób uskarża się na występujące wraz z nimi zaburzenia somatyczne. Im szybciej przerwie się zaklęty krąg i im szybciej poszuka się pomocy u specjalistów, tym szybciej unormowany zostanie twój stan.

Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia somatyczne lub uważasz, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty możesz skontaktować się z Polskim Instytutem Ericksonowskim.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.