Dolegliwości w czasie ciąży – na co trzeba się przygotować?

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Organizm przechodzi wtedy sporą przemianę i dostosowuje się do potrzeb rozwijającego się płodu.

Generuje to różnego rodzaju dolegliwości i warto wiedzieć, które z nich są normalną odpowiedzią organizmu, a które są sygnałem alarmowym i wymagają konsultacji z lekarzem. U kobiet w ciąży, najczęściej występującymi dolegliwościami są różnego rodzaju:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego,
  • bóle brzucha,
  • drętwienie oraz obrzęki kończyn,
  • rozstępy skórne,
  • bóle kręgosłupa,
  • zmęczenie,
  • krwawienia.

Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju leczenie farmakologiczne podczas ciąży powinno być konsultowane z lekarzem, gdyż każdy środek przyjmowany przez matkę działa także na płód, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich środków bezpiecznych dla matki oraz jej dziecka.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego

Nudności, wymioty, zgaga oraz inne dolegliwości tego typu pojawiają się u większości kobiet w ciąży już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Dolegliwości tego typu nasilają się zazwyczaj rano i mogą być potęgowane przez zapach lub widok niektórych pokarmów. W celu łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie zaleca się stosowania preparatów farmakologicznych, ponieważ mogą one wpływać niekorzystnie na płód.

Lepszym rozwiązaniem jest częste spożywanie lekkostrawnych posiłków, w niewielkich porcjach, można także pić różnego rodzaju herbatki ziołowe z melisy, rumianku, mięty, tymianku i innych, które mają działanie uspokajające oraz usprawniające trawienie. Częste wymioty mogą również doprowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, co może być bardzo niebezpiecznie dla zdrowia i prowadzić do hospitalizacji. Dlatego ważne jest dbanie o regularne nawadnianie organizmu przy pomocy wody i elektrolitów zakupionych w aptece.

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa są bardzo częstymi dolegliwościami, z którymi muszą zmierzyć się kobiety w ciąży. Najczęściej dotyczą one odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, czyli dolnej części pleców oraz pośladków. Kręgosłup podczas ciąży wygina się bardziej ku przodowi, zmieniając tym samym sylwetkę kobiety. Wywołuje to wzrost napięcia mięśniowego przy kręgosłupie oraz ucisk na nerwy znajdujące się w jego okolicy.

Dziecko przesuwające się w kierunku miednicy główką w dół, czasami uciska na kość miednicy, obok której znajduje się nerw kulszowy, co również może być przyczyną bólów kręgosłupa w tym obszarze. Aby uniknąć lub przynajmniej zminimalizować tego typu dolegliwości należy dbać o prawidłową postawę, unikać długotrwałego stania lub siedzenia oraz prowadzić gimnastykę dostosowaną do zdrowia kobiety, oraz zaawansowania ciąży.

drętwienie palców w ciąży

Obrzęki oraz drętwienie kończyn

Obrzęki pojawiają się zazwyczaj pod koniec ciąży i jest to częsta dolegliwość. Dotyczą one zazwyczaj dłoni oraz stóp i pojawiają się pod koniec dnia, a po przespanej nocy najczęściej ustępują. Przyczyną obrzęków jest najczęściej zatrzymanie wody w organizmie kobiety, co jest jak najbardziej uzasadnionym procesem zabezpieczającym matkę i płód przed niedoborem wody.

Po urodzeniu dziecka nadmiar wody zgromadzony w organizmie zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych i wydalony przez nerki. Obrzęki stóp mogą być spowodowane także, uciskiem powiększonej macicy na żyły biegnące do kończyn dolnych. Opuchnięte tkanki nadgarstka mogą uciskać nerw biegnący do dłoni, czego następstwem może być uczucie drętwienia dłoni i palców. Dochodzi wtedy do tzw. zespołu ciaśni nadgarstka. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością jest unikanie ucisku dłoni podczas snu oraz powtarzalnych ruchów nadgarstka.

Jakie dolegliwości należy skonsultować z lekarzem?

Większość tego typu dolegliwości o lekkim przebiegu jak np. drętwienie palców w ciąży, nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jednak w przypadku, gdy dolegliwości nasilają się w znaczny sposób lub obejmują inne obszary ciała kobiety, należy skontaktować się z lekarzem.

Szczególną uwagę powinno zwrócić się na obrzęki występujące na twarzy, rękach, którym towarzyszą osłabienie organizmu, zaburzenia widzenia, dreszcze czy gorączka. Konsultacji z lekarzem wymagają także mocne nawracające bóle migrenowe, duszności, poważne problemy z cerą, krwawienie z dróg rodnych i inne niepokojące objawy. Podczas ciąży należy regularnie kontrolować swój organizm i konsultować poważniejsze dolegliwości z lekarzem.