Ile kosztuje wizyta u optyka?

Wizyta u optyka, zwykle poprzedzona wizytą u okulisty lub optometrysty nie należy do najtańszych, a wszystko to za sprawą zadań jakie stoją przed optykiem podczas naszej wizyty. Optyk to osoba, która zajmuje się wykonaniem okularów korekcyjnych na podstawie recepty od okulisty, choć dziś wielu z nich posiada także studia podyplomowe uprawniające ich do przeprowadzania badań wzroku w celu doboru korekcji okularowej. Ile może kosztować wizyta u optyka, na jakie koszty należy się nastawić i dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Jak wygląda wizyta u optyka?

Każdy okulista po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i określeniu wady wzroku wystawia pacjentowi receptę, na podstawie której optyk dopasuje dla niego okulary. Wielu osobom wydaje się więc, że to właśnie okulista ma największe znaczenie w procesie korekcji wady wzroku i że optyk zajmuje się wyłącznie sprzedażą oprawek okularowych. W praktyce jednak to właśnie od optyka zależy to, czy Twoje okulary korekcyjne będą spełniały swoją funkcję i właściwie korygowały wadę wzroku.

Podczas przygotowywania okularów korekcyjnych, optyk nie korzysta wyłącznie z przygotowanej dla niego recepty od okulisty, ale też z własnych pomiarów dokonywanych już po wybraniu przez pacjenta oprawek okularowych. Z powodu różnorodności wad wzroku, wielu możliwych wariantów soczewek i dodatkowych filtrów, które można na nie nałożyć, okulary muszą być dopasowane do każdej osoby indywidualnie. Optyk mierzy szerokość i wysokość soczewek okularowych tak, by zaznaczyć precyzyjnie w którym miejscu soczewki znajduje się źrenica, gdzie powinny znajdować się poszczególne strefy w okularach progresywnych czy wreszcie jak gruba może być soczewka dopasowana do konkretnych oprawek. Zdarza się, że pacjenci muszą dopłacać dziś za wyższy indeks soczewki, czyli pocienienie jej do grubości pozwalającej na bezpieczny montaż w oprawce.

Ile kosztuje wizyta u optyka?

Koszty wizyty u optyka będą różniły się w zależności od miasta, salonu optycznego i pracy, jaką ten musi wykonać, jednak zwykle w przypadku pierwszej wizyty są wliczone w koszt zakupu okularów. Ceny mogą się tu więc wahać w przypadku markowych oprawek od 340 do nawet 1100 złotych bez kosztów szkieł, które po raz kolejny zależnie od wady, zastosowanych filtrów i indeksu mogą mieścić się w kosztach od 40 złotych za parę najprostszych szkieł mineralnych, po nawet 1000 złotych za szkła z wysokim indeksem, szkła progresywne czy szkła z różnorodnymi powłokami uszlachetniającymi i zabezpieczającymi szkła i oczy. Ostatecznie więc standardowa wizyta u optyka może kosztować w przedziale od 400 do kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie nowych okularów korekcyjnych to nie jedyna usługa, jaką świadczą optycy, np. optyk w Słubicach pomaga również w doborze soczewek kontaktowych.

najlepszy optyk w słubicach

U optyka możemy nie tylko zamówić nowe okulary korekcyjne, ale też wymienić szkła w posiadanych już oprawach, naprawić oprawki okularowe, usunąć drobne rysy z soczewek a także zakupić soczewki kontaktowe, okulary przeciwsłoneczne, czy środki do pielęgnacji okularów i soczewek. Tego typu wizyty będą często tańsze niż pierwsza, ponieważ związane z nimi usługi nie wymagają większego nakładu czasu czy dodatkowych badań i pomiarów. Optyk z radością doradzi pacjentowi w kontekście wyboru właściwych soczewek dopasowanych do jego trybu życia, oprawek odpowiednich dla jego kształtu twarzy czy produktów, dzięki którym dbanie o okulary i soczewki będzie proste. Do optyka można wybrać się też w momencie uszkodzenia okularów – przy niewielkich uszkodzeniach wystarczająca może okazać się wymiana śrubki, dogięcie zauszników aby okulary lepiej trzymały się na nosie czy poprawa nosków.

Wizyty w salonie optycznym

Przygotowanie nowych okularów korekcyjnych nie należy do najtańszych, szczególnie gdy do łącznych kosztów wizyty u optyka należy dołożyć badanie okulistyczne. Wiele salonów optycznych przygotowuje więc dla swoich klientów specjalne promocje, w ramach których oferuje darmowe badania okulistyczne, zniżki na wielopaki soczewek lub drugie okulary korekcyjne, a także rabaty na niektóre powłoki uszlachetniające czy marki oprawek okularowych. Warto zwracać uwagę na tego typu promocje, a szukając tanich wizyt u optyka kierować się raczej możliwymi zniżkami, a nie podejrzanie niską usługą. Wysokiej jakości usługi u optyka oznaczają większy komfort noszenia okularów dla pacjenta i w wielu wypadkach oszczędzanie na nich może nie skończyć się najlepiej.