Implanty zębów – czy to rozwiązanie dla każdego?

Utrata zęba to dla niektórych przykra konieczność lub zwyczajny wypadek. Jednak warto przy tym pamiętać, że powstałą lukę należy jak najszybciej wypełnić. Zaniedbanie może doprowadzić do powstania poważnych i jednocześnie nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z rozwiązań jest implantologia.

implantLekarz stomatolog w momencie usunięcia zęba, powinien poinformować pacjenta o konieczności dalszego postępowania. W tym przypadku będzie to wstawienie implantu stomatologicznego, a w dalszej kolejności mostu protetycznego czy, jak w niektórych przypadkach, stałej protezy zębowej. Najczęściej jednak zaleca się implant zębów ze względu na jego szerokie właściwości oraz fakt, że na takie rozwiązanie decyduje się znaczna większość pacjentów.

Czym charakteryzują się implanty zębowe?

Implant zębowy to tytanowa śruba, którą wstawia się w miejsce usuniętego korzenia zęba. Śruba jest wkręcana w kość, przez co brak nie powoduje jej zaniku. Profesjonalnie stomatolodzy określają implant zęba jako wszczep. To na nim instalowany jest łącznik, na którym umieszcza się bezpośrednio most protetyczny. Dzięki temu brak zęba jest niewidoczny, a wizualnie uzębienie prezentuje się doskonale.

Kto może zdecydować się na implant zęba?

Wbrew pozorom nie każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantu stomatologicznego. W niektórych przypadkach o tej możliwości decyduje fakt, że miejsce po usuniętym już jakiś czas zębie nie nadaje się do tego i należy przeprowadzić szereg zabiegów, które to umożliwią. Wiele osób jednak cierpi na schorzenia, które są bezpośrednim przeciwwskazaniem do umieszczenia implantu. Z tego też powodu lekarz prowadzący przeprowadza dokładną rozmowę z pacjentem, ocenia stan uzębienia oraz kości, w którą będzie wszczepiał implant. Jeśli stwierdzi, iż zabieg nie może być przeprowadzony, zaproponuje inną możliwość wypełnienia luki.

Implanty zębów wykonane z tytanu są raczej bezpieczne dla większości osób. Istnieje jednak grupa pacjentów, które powinny się wystrzegać tego rozwiązania.

implantJakie konsekwencje wiążą się ze wstawieniem implantu?

Implant tytanowy jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na wypełnienie luki. Nie wywołuje reakcji alergicznej i w większości przypadków, jeśli pacjent dba o higienę jamy ustnej oraz stosuje się do zaleceń lekarza, przyjmuje się. Jednakże jest to zabieg, który w nielicznych przypadkach niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Pacjent, który poddaje się implantologii, może być narażony, jak w przypadku innych zabiegów stomatologicznych, na komplikacje. Są to najczęściej obrażenia nerwów czy naczyń krwionośnych, co wynika z umiejscowienia implantu blisko nerwów. Jednakże warto pamiętać, że wykwalifikowany stomatolog podczas diagnozowania i tworzenia planu leczenia upewni się, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko.

Przeciwwskazania do implantologii

Istnieje jednak wiele chorób, które są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów implantologii. Przede wszystkim należą do nich choroby psychiczne, które mogą być utrudnieniem podczas wszczepiania implantów. Osoby, które zmagają się z chorobami krwi czy kości, absolutnie nie mogą poddać się zabiegowi. Do tej grupy zaliczają się także chorzy na reumatyzm. Efektem mogą być nieodwracalne konsekwencje.

implantNiestety z zabiegu dyskwalifikowane są także osoby, które cierpią na nowotwór i są w trakcie przeprowadzania radioterapii. Implantacja może mieć bezpośredni wpływ na przebieg choroby. Przeciwwskazaniem jest również AIDS, alkoholizm czy regularne zażywanie narkotyków. Stomatolog może także odmówić wstawienia implantu osobie, która nie osiągnęła jeszcze pełnoletności, co jest równoznaczne z tym, że nie został zatrzymany proces wzrostu kości.

Warto pamiętać, aby w przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań od razu poinformować lekarza prowadzącego. W ten sposób będzie możliwość wybrania innej, bezpieczniejszej metody uzupełnia braku.

Czy każdy może mieć implant zębowy?

Mimo tego, że tytanowe implanty są jednym z najbezpieczniejszych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu, nie każdy może poddać się zabiegowi. Stąd też stomatolog, który podejmuje się wstawienia implantu, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie sprawdza jego fizyczną zdolność do wszczepienia tytanowej śruby. Większość pacjentów kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegów, ale nieliczna grupa powinna zdecydować się na inne rozwiązanie.

Warto pamiętać, że w przypadku utraty zęba, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, które ma na celu uzupełnienie braku. Tylko w ten sposób można zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.