Jak leczyć kręcz szyi u niemowlaka?

Kręcz szyi u niemowlaka należy do jednych z najczęściej występujących wad wrodzonych wymagających odpowiedniej rehabilitacji i ćwiczeń. Aby dowiedzieć się, na czym polega oraz jakie są skuteczne metody jego leczenia, zapoznaj się z poniższym artykułem. 

Czym jest kręcz szyi?

Kręcz szyi należy do wad, które są dość szybko rozpoznawane od razu po urodzeniu się dziecka. Wada ta może dotyczyć układu kostno-szkieletowego kręgosłupa w odcinku szyjnym albo układu mięśniowego. Jedną z oznak kręczu szyi jest łatwo wyczuwalny twardy i obrzmiały mięsień, który ulega skróceniu i powoduje, że dziecko układa główkę w jego kierunku, lecz jednocześnie przechyla ją w kierunku przeciwnym. 

Kręcz szyi-przyczyny

Przyczynę kręczu szyi u niemowlaka upatruje się najczęściej w przebytych urazach okołoporodowych, których skutkiem jest uszkodzenie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. Następuje wówczas ich skrócenie i przykurcz uniemożliwiający przyjęcie przez dziecko prawidłowego położenia główki. Rzadszą przyczyną kręczu szyi jest nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki.

Jakie są konsekwencje kręczu szyi u niemowlaka?

Kręczu szyi nie należy lekceważyć, ponieważ jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zaliczamy do nich deformacje główki powstałe w wyniku jej jednostronnego układania przez dziecko oraz wywieranego przez to jednostronnego nacisku, co powoduje spłaszczenie główki, asymetrię twarzy oraz asymetryczne ustawienie uszu. Z uwagi na znaczne ograniczenie możliwości ruchowych dziecka po stronie, po której występuje kręcz, rozwój ruchowy i motoryczny niemowlaka nie przebiega prawidłowo. Strona ta staje się znacznie mniej aktywna, co w konsekwencji może prowadzić do postępującej asymetrii innych części ciała, skrzywienia kręgosłupa, dysplazji bioder.

Jak leczyć kręcz szyi u niemowlaka?

Im szybciej wada zostanie rozpoznana oraz im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze efekty będzie można zaobserwować. Najlepiej, aby leczenie rozpoczęło się w przeciągu pierwszych dwóch miesięcy życia niemowlaka. W leczeniu kręczu szyi wykorzystuje się dwie, znane i skuteczne metody rehabilitacji- metodę Vojty i metodę NDT Bobath. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie pod okiem rehabilitanta, a po odpowiednim poinstruowaniu rodziców-również w domu. Celem tych ćwiczeń jest poprawienie u niemowlaka ustawiania główki oraz zniwelowanie przykurczu mięśni. Oprócz zaleconych ćwiczeń rehabilitant pokaże również, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności związane z pielęgnacją niemowlaka, jego podnoszeniem, czy noszeniem na rękach.  

Rehabilitacja niemowlaka z kręczem szyi

Dominującym rodzajem ćwiczeń w tej przypadłości są ćwiczenia rozciągające, dzięki którym u dziecka powinna nastąpić poprawa i osiągnięcie pełnego i swobodnego zakresu ruchu główką. W warunkach domowych rodzic powinien dbać o to, aby w naturalny sposób zachęcać dziecko do odwracania główki w stronę przeciwną do strony, w którą wskutek przykurczu zwykle ją przechyla, np. jeżeli wskutek prawostronnego przykurczu maluch ma tendencję do przechylania główki w lewą stronę, poprzez odwrotne układania zabawek i grzechotek, będzie on bardziej zmotywowany do spoglądania właśnie w ich stronę. Bardzo dobre efekty może również przynieść odpowiednie ustawienie łóżeczka-w takim kierunku, aby dziecko mogło swobodnie obserwować to, co dzieje się naokoło. Podczas zabawy powinniśmy pokazywać dziecku zabawki z różnych stron, ze szczególnym uwzględnieniem tej strony, po której następuje przykurcz, tak aby maluch nauczył się symetrycznego układania główki.

Co może pomóc maluchowi z kręczem szyi?

Pomocnym i wspomagającym elementem terapii może być masaż szyi, który rozluźni i rozgrzeje mięśnie szyjne oraz pomoże w ich wydłużeniu. Najlepiej, gdy wykonywany będzie bezpośredni przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi i poprzedzony zostanie wmasowaniem w ciało dziecka oliwki niemowlęcej. Masaż powinien być wykonywany delikatnie, aczkolwiek zdecydowanymi ruchami. W żadnym wypadku nie powinien powodować u niemowlaka dyskomfortu. Jeżeli tak się stanie, powinien być natychmiast przerwany.

niemowle

Kręcz szyi u niemowlaka- centrum rehabilitacji w Gdańsku

Centrum Spine to profesjonalne centrum rehabilitacyjne, w którym zapewniona zostaje Państwu kompleksowa obsługa obejmująca badania, postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. W Centrum Spine fachową pomocą Państwu i Państwa dzieciom służy doświadczony zespół  lekarzy, fizjoterapeutów, terapeutów manualnych i masażystów. Z jego pomocą powrót do zdrowia malucha będzie o wiele szybszy i bardziej skuteczny.