Przechowywanie soczewek kontaktowych nie musi być skomplikowane, jednak ścisłe przestrzeganie prostych zaleceń uchroni nas przed wieloma niemiłymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą niewłaściwe przechowywanie. Wystarczy poznanie kilku prostych zasad i mniej niż kilka minut dziennie, by cieszyć się komfortem, jaki dają soczewki kontaktowe. Jakie to zasady?
Zasady dotyczące doboru i stosowania płynu
- Konieczny jest dobór właściwego płynu. Zasady jego doboru to już oddzielny temat, najważniejsze jest dobranie rodzaju odpowiedniego do potrzeb oka oraz to, by płynu przeznaczonego do soczewek twardych nie wykorzystywać do pielęgnacji soczewek miękkich, gdyż mogą ulec zniszczeniu. I odwrotnie – płyny do soczewek miękkich, używane przy soczewkach twardych, zwyczajnie nie spełnią swojego zadania. Płynu oczywiście nie dobiera się samodzielnie.
- Jeśli soczewki będą przechowywane w pojemniczku przez nieco dłuższy okres, konieczna jest wymiana płynu na świeży co 2-3 dni.
- Raz użyty płyn nie może być wykorzystany ponownie ani rozcieńczany.
- Nie wolno używać płynu do pielęgnacji soczewek po upływie jego daty ważności (chodzi tu o sterylność produktu).
- Zabronione jest czyszczenie soczewek czymkolwiek innym niż specjalnie dedykowane w tym celu płyny. Powstaje ryzyko kontaktu oka ze szkodliwymi dla niego substancjami oraz rozwojem niebezpiecznych infekcji.
- Aby zachować sterylność płynu, nie może on być przelewany do innej butelki.
Odpowiedni dobór i pielęgnacja pojemniczka
- Regularnie czyścimy pudełko na soczewki. Za każdym razem, po wyjęciu soczewek, pudełeczko należy opłukać płynem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Raz w tygodniu wskazane jest czyszczenie patyczkiem kosmetycznym (również z użyciem płynu), i wymiana pojemniczka na nowy najpóźniej po upływie 3 miesięcy. Idealnie byłoby wymieniać go co miesiąc.
- Przechowywane soczewki nie mogą być narażone na czynniki zewnętrzne. Soczewki muszą być w pojemniczku, zalane całkowicie płynem, a pojemniczek musi być szczelnie zamknięty i przechowywany w bezpiecznym, suchym i czystym miejscu.Pojemniczek posiada dwie, oznaczone komory, jedna jest na soczewkę prawą, druga na lewą. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z różnymi wadami na każdym oku.
- Obie komory pojemniczka napełnione są płynem tak, aby soczewka zanurzyła się w nim w całości, co gwarantuje optymalny poziom dezynfekcji oraz nawilżenia.
- Przed umieszczeniem soczewki w pojemniku, musi być ona oczyszczona. Każdą z soczewek trzeba przez kilka/kilkanaście sekund płukać płynem, dopiero później można umieścić je w pojemniczku z płynem.
- Większość pojemniczków ma właściwości antybakteryjne. Są to choćby nawet podstawowe pojemniczki, dołączane do zestawów z soczewkami. Jest to dodatkowa bariera ochronna przed różnego rodzaju zarazkami.
- Jeszcze większą ochronę antybakteryjną zapewnia pojemniczek wyposażony w cienką powłokę srebrną. Pojemniczki wytwarzane są z wykorzystaniem nanotechnologii.
- Jeśli korzystamy z płynu zawierającego nadtlenek wodoru, to soczewki przed założeniem muszą być zneutralizowane. W takiej sytuacji wykorzystuje się pojemniczek z dyskiem neutralizującym, który zamienia użyty płyn w roztwór soli fizjologicznej.
Najczęstsze błędy przy przechowywaniu i pielęgnacji soczewek
- Trzymanie tego samego pojemnika. Zalecana jest jego regularna wymiana, celem utrzymania należytego poziomu czystości. Wiele osób jednak to bagatelizuje, używając wciąż tych samych pojemniczków.
- Mycie pojemniczka starą porcją płynu. Po wyjęciu soczewek, przemywamy pojemnik porcja płynu, w której soczewki spoczywały przez całą noc. Jest to błąd. Porcja ta nie jest sterylna, przez co nie pozbywamy się w pełni wszystkich zanieczyszczeń.
- Dolewanie nowej porcji płynu przed usunięciem starej. Jak wyżej, dodatkowo zanieczyszczamy kolejną porcję płynu.
- Korzystanie z wody zamiast płynu. Wodą nie przeprowadzimy właściwego procesu oczyszczenia i dezynfekcji pojemniczka. Szczególnie niedopuszczalne jest pozostawianie soczewek na całą noc w wodzie zamiast płynu.
Odpowiedni dobór soczewek to jak widać, jeszcze nie wszystko. By mogły one nam należycie służyć, potrzebne są jeszcze dobrze dobrane akcesoria pielęgnacyjne. Zalecenia co do pielęgnacji zdają się być liczne, lecz tak naprawdę wprowadzenie ich w życie zajmuje mniej czasu niż przeczytanie. Prawidłowa higiena i przechowanie soczewek to maksimum efektu przy minimalnym wysiłku – w zamian za poświecenie kilku chwil zyskujemy czyste, bezpieczne, nowoczesne narzędzie do korekcji wad wzroku.