Jak wesprzeć bliską osobę w walce z nałogiem?

Walka z uzależnieniem to bardzo trudne zadanie. Wiele zależy nie tylko od samego pacjenta, ale również od bliskich osób  z jego otoczenia. Powinny one wspierać uzależnionego, który boryka się z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z zaprzestaniem stosowania używek. Jeśli ktoś z Twojego najbliższego otoczenia walczy z nałogiem, to dowiedz się, jak mu w tym skutecznie pomóc.

Okaż swoje zainteresowanie

Osoba uzależniona musi wiedzieć, że ma w Tobie niezbędne wsparcie. Pierwszym krokiem na drodze do wyjścia z nałogu jest zaakceptowanie problemu i zmierzenie się z nim. Zarówno uzależniony, jak i jego otoczenie musi akceptować problem. Tylko wtedy walka z nałogiem może być skuteczna. 

Jako bliska osoba zdobądź wiedzę na temat tego, w jaki sposób funkcjonują mechanizmy uzależnienia. Dzięki temu będziesz mógł lepiej przewidzieć, z jakimi zachowaniami może się to wiązać. Warto zapoznać się ze specjalistyczną lekturą, a także zasięgnąć porady u doświadczonego specjalisty zajmującego się leczeniem nałogów.

Pamiętaj, aby zatroszczyć się o siebie

Częstym problemem jest współuzależnienie. To szereg działań polegających na przejmowaniu zachowań osoby walczącej z nałogiem i bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż w taki sposób możesz zaszkodzić nie tylko uzależnionemu, ale i sobie. Pamiętaj, że także dla Ciebie jest to trudna sytuacja. Daj sobie czas i przestrzeń na to, aby stopniowo zaadaptować się do całej sytuacji. Dzięki temu nie będziesz odczuwać silnych negatywnych skutków wspólnej walki z uzależnieniem.

Pomagając w wychodzeniu z nałogu, nie zaniedbuj swoich potrzeb. Nie możesz całego życia podporządkować osobie uzależnionej, gdyż może to bardzo popsuć relacje między wami. Wspieraj, ale daj sobie także przestrzeń na własne pasje i zainteresowania.

Nie usprawiedliwiaj osoby uzależnionej

Bardzo często zdarza się, że osoba żyjąca z nałogowcem usprawiedliwia jego agresywne czy niestosowne zachowanie uzależnieniem. Jest to niedopuszczalne zjawisko, które może wywoływać szereg poważnych problemów. Osoba uzależniona musi mieć dobrą motywację do walki z nałogiem, a jeśli będzie nieustannie usprawiedliwiana to nie poczuje, że postępuje źle. 

uzależnienie

Pamiętaj jednak, że uzależniony wymaga szacunku i odpowiedniego traktowania. Nie możesz więc wpływać na jego psychikę szantażami czy groźbami. Przyniesie to odwrotny skutek. W rozmowach z osobą uzależnioną należy stosować właściwe argumenty oraz zachować spokój. Tylko takie podejście daje szanse na to, że cały proces przebiegnie zgodnie z planem.

Zapiszcie się na wspólną terapię

Jest to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie, które wskaże Wam kierunek, w jakim należy podążać. Wsparcie doświadczonego i wykwalifikowanego terapeuty pozwoli uniknąć błędów i z pewnością wpłynie pozytywnie na poprawę wzajemnych relacji. Terapia jest także doskonałą motywacją dla uzależnionego. Jeśli ma on dodatkowe wsparcie, to walka z nałogiem ma większe szanse na powodzenie.

Aby zapisać się na terapię, warto znaleźć sprawdzony ośrodek leczenia alkoholizmu, pomorskie to jedno z województw w całej Polsce, w którym takie funkcjonują.

Bądź cierpliwy i konsekwentny

Cierpliwość oraz konsekwencja to coś, o czym bezwzględnie musisz pamiętać podczas życia z osobą walczącą z nałogiem. Proces wychodzenia z uzależnienia może trwać bardzo długo. Ciężko określić, ile tygodni, miesięcy czy nawet lat może zająć. Musisz pamiętać, że osoba po wyjściu z nałogu jest podatna na ponowne wpadnięcie w szpony uzależnienia. Jeśli więc już raz zdecydujesz się na pomoc takiej osobie, to musisz to robić konsekwentnie przez cały czas.

Nie oczekuj, że efekty pojawią się od razu. Jest to proces mozolny. Uzależnienie to choroba, dlatego jego wyleczenie z dnia na dzień jest niemożliwe. Pacjent, który do tej pory codziennie spożywał alkohol w dużych ilościach, będzie odczuwał jego brak. Dla niego to także ciężka walka, dlatego Twoje wsparcie jest tak ważne. Świadoma pomoc jest nieoceniona, gdyż samodzielne wychodzenie z nałogu jest praktycznie niemożliwe. Z Twoim wsparciem walka z uzależnieniem stanie się o wiele łatwiejsza, a szansa na wyjście z niego na dobre realna.