Jak wybrać chodzik dla seniora?

Seniorzy mogą potrzebować pomocy w wielu codziennych czynnościach, szczególnie gdy wiek i zdrowie nie pozwalają już na bezpieczne samodzielne wychodzenie na zakupy, czy sprzątanie domu. Wielu z nich jednocześnie chciałoby w dalszym ciągu pozostawać jak najbardziej samodzielnymi i niezależnymi i mieć możliwość dotarcia do toalety, wzięcia prysznica czy wyjścia na krótki spacer bez pomocy opiekuna. Dla osób takich praktycznym dodatkiem mogą okazać się różnego rodzaju chodziki i podpórki. Jaki model wybrać i kiedy mogą się przydać?

Sprzęty ułatwiające seniorom poruszanie się – dostępne rodzaje

Balkoniki, chodziki rehabilitacyjne oraz różnego rodzaju podpory służą seniorom jako wsparcie poruszania się w sytuacjach, gdy samodzielnie mogą nie mieć już na to wystarczająco sił. W zależności od wybranego rodzaju sprzętu oraz jego specyficznej konstrukcji, chodziki i balkoniki mogą ułatwiać:

  • poruszanie się w domu i na zewnątrz,
  • korzystanie z prysznica,
  • poruszanie się na zewnątrz i samodzielne spacerowanie czy robienie zakupów.

Ważnym elementem domowego wyposażenia dla seniora z trudnościami w poruszaniu się będą także podpory montowane w łazienkach i w całym mieszkaniu – poręcze, dzięki którym łatwiej będzie podnieść się z kanapy, pokonać przedpokój, wstać z toalety, wejść do prysznica lub wanny oraz utrzymać się przy umywalce.

Podstawowe rodzaje chodzików i balkoników dostępne dla seniorów to przede wszystkim balkoniki sztywne (statyczne), konstruowane tak, by nie mogły się przewrócić. Modele takie polecane są dla seniorów mających problem z utrzymaniem równowagi podczas stania i chodzenia, choć należy zauważyć, że wykonanie każdego kroku będzie wiązało się z koniecznością oderwania balkonika od ziemi przy każdym wykonywanym kroku. Nieco inną konstrukcję oferują balkoniki kroczące, których konstrukcja przesuwa się wraz z naturalnym ruchem rąk seniora – nie trzeba podnosić całego balkonika przy każdym stawianym kroku, a jedynie jego część znajdującą się pod ręką wykonującą ruch. Trzecia i najmniej stabilną opcją będą chodziki na kółkach, które przeznaczone są dla seniorów nie mających problemów z równowagą, a jedynie z płynnym poruszaniem się.

Jak wybrać chodzik lub podporę dla seniora?

Chodziki i balkoniki są dla seniorów znacznie bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż kule ortopedyczne, a jednocześnie mniej demobilizującym dodatkiem niż wózek inwalidzki. Poruszając się z chodzikiem lub balkonikiem senior w dalszym ciągu chodzi o własnych siłach, aktywizuje się i zachowuje pełną samodzielność, nie obawiając się utraty równowagi czy braku możliwości przystanięcia na odpoczynek w trakcie spaceru.

Chodziki rehabilitacyjne

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu, to chodziki rehabilitacyjne, balkoniki dla seniorów i inne podpory znajdziesz w ofercie firmy Medus, która swoim klientom proponuje wsparcie doświadczonych specjalistów.

Wybierąc sprzęt ułatwiający chodzenie dla seniora trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się nad sytuacjami, w jakich pomoce te będą wykorzystywane. Same podpórki montowane w domu mogą ułatwić poruszanie się tym, którzy mogą mieć problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej czy dłuższym utrzymaniem się w pozycji stojącej, ale mogą w dalszym ciągu w miarę swobodnie chodzić korzystając jedynie z minimalnego wsparcia.

Dla seniorów utrzymujących dość dobrze równowagę ciała i chcących poruszać się nieco szybciej polecane są przede wszystkim chodziki na kółkach – senior będzie w stanie zatrzymać chodzik bez obawy, że ten pociągnie go za sobą do przodu, a jednocześnie będzie czuł podparcie podczas chodzenia (wielu seniorów korzysta w ten sposób m.in. z wózków sklepowych podczas zakupów).

Przy nieco większych ograniczeniach ruchowych i mniejszej sprawności fizycznej lepiej sprawdzą się balkoniki bez kółek, stojące stabilnie na podłożu, oferujące dobre podparcie podczas spaceru i postoju, a często dające także miejsce do siedzenia w razie potrzeby odpoczynku.

Czy konieczne jest skierowanie od lekarza do zakupu chodzika?

Podpórki dla seniorów ułatwiające chodzenie i swobodne poruszanie się mogą zostać objęte refundacją NFZ, jednak aby otrzymać takie wsparcie należy uzyskać od lekarza zlecenie refundacji (skierowanie) wskazujące na potrzebę korzystania z takiej formy wsparcia mobilności. Zlecenie na refundację może wystawić lekarz każdej specjalizacji, w tym także lekarz pierwszego kontaktu, a nawet pielęgniarka posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jeśli senior nie chce korzystać z refundacji NFZ, zakup chodzika będzie wiązał się z wydatkiem do kilkuset złotych lub mniej, jeśli wybierzemy model używany.