Jak założyć spółkę medyczną?

Spółka medyczna pozwala lekarzom na legalne i efektywne dzielenie się obowiązkami w ramach prowadzonego przez siebie podmiotu leczniczego. Z tego artykułu dowiesz się, jak ją założyć i jakich formalności dokonać na początku jej funkcjonowania.

Co to jest spółka medyczna?

Spółka medyczna to forma działalności gospodarczej, w ramach której wykonywana jest działalność lecznicza. Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, spółkę taką mogą założyć wyłącznie lekarze, pielęgniarki bądź położne. Nie jest możliwe założenie spółki medycznej przez lekarza i niezwiązanego z medycyną przedsiębiorcę.

Jaka spółka jest najlepszą formą prowadzenia działalności medycznej?

Pierwszym krokiem do założenia spółki medycznej jest oczywiście wybór jej kształtu. Spółka medyczna może przybrać jedną z trzech form:

Spółka cywilna

Zgodnie z art. 860 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (praw własności albo świadczenia usług). Taka umowa powinna być stwierdzona pismem. 

Spółka jawna

Zgodnie z art. 22 Kodeksu spółek handlowych spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. W odróżnieniu od spółki cywilnej stanowi wyodrębniony podmiot – jednostkę organizacyjną mogącą zawierać umowy. Spółka cywilna nie może zawierać umów, mogą to robić jedynie jest wspólnicy, co na dłuższą metę z pewnością okazałoby się uciążliwe.

Spółka partnerska

Zgodnie z art. 68 Kodeksu spółek handlowych spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Spółka może zostać zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej. Spółka partnerska jest dobrą alternatywą dla spółki jawnej, dostosowaną do wykonywania wolnych zawodów.

Jak założyć i zarejestrować spółkę medyczną?

Dla założenia zarówno spółki cywilnej, jawnej, jak i partnerskiej wystarczy pisemna umowa pomiędzy wspólnikami lub partnerami. Działalność najpierw należy zarejestrować odpowiednio w CEiDG (dotyczy spółki cywilnej) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (dotyczy spółki jawnej oraz spółki partnerskiej). Nie możemy zapomnieć także o uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

W tym celu podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa właściwemu wojewodzie wniosek o wpis do rejestru zawierający:

  • Firmę spółki;
  • Adres siedziby albo miejsca zamieszkania;
  • Adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych;
  • Formę organizacyjno-prawną działalności;
  • Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
  • Określenie przedsiębiorstwa oraz wykaz jego jednostek lub komórek organizacyjnych, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
  • Numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji działalności
  • gospodarczej;
  • Numer REGON;
  • NIP.

Lekarze zamierzający wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej jako grupową praktykę lekarską w celu uzyskania wpisu do rejestru muszą złożyć wniosek zawierający:

  • Listę lekarzy wspólników albo partnerów spółki, ze wskazaniem imion i nazwisk, ich miejsc zamieszkania oraz imienia i nazwiska osoby uprawnionej do reprezentowania tej spółki;
  • Numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu lekarza;
  • Formę działalności leczniczej i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
  • Adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych lub miejsca przyjmowania wezwań i przechowywania dokumentacji medycznej w przypadku wykonywania praktyki lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania;
  • NIP;
  • Adres do korespondencji;
  • Specjalizacje posiadane przez lekarzy;
  • Numer wpisu do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej;
  • Podpis osoby uprawnionej do reprezentowania spółki, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

Zakładając spółkę medyczną, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowej polisy OC dla podmiotu leczniczego. Firma musi zostać zarejestrowana także w rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami prowadzonym przez marszałka województwa.

Planujesz otwarcie własnej przychodni, ale rejestracja spółek medycznych wydaje się być najeżona formalnościami i kruczkami prawnymi? Skorzystaj z oferty kancelarii radców prawnych Pawelczyk Kozik. Prawnicy zatrudniani przez kancelarię specjalizują się w prawie medycznym a zawiłe przepisy regulujące tę branżę nie mają przed nimi tajemnic.