Jaką wiedzę powinien posiadać fizjoterapeuta?

W starzejącym się społeczeństwie zawód fizjoterapeuty to niewątpliwie bardzo ważne i cenione zajęcie. Przynosi ono ogromną satysfakcję i poczucie realnego wpływu na komfort życia innych ludzi. To profesja, która wymaga wielu lat nauki, lecz nie tylko. Na czym polega zawód fizjoterapeuty, czy każdy może nim zostać i jaka droga prowadzi do sukcesu w branży? O tym w szczegółach opowiemy w niniejszym artykule.

Fizjoterapeuta, czyli kto?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny. Co to oznacza? Ma on dość szeroką niezależność w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej oraz uzyskiwania pełnej informacji o stanie zdrowia i przebiegu leczenia pacjenta. Fizjoterapeuta prowadzi diagnostykę, wykonuje zabiegi, dobiera metody oraz środki medyczne, monitoruje, a także prowadzi rejestr. 

Osoba ta dopasowuje terapię indywidualnie, by optymalnie wpływać na poprawę kondycji psychofizycznej pacjenta, sprawność ruchową organizmu, złagodzić ból i zlikwidować dysfunkcje narządu ruchu. Fizjoterapeuta w zależności od specjalizacji może nieść pomoc w zakresie reumatologii, kardiologii, pulmonologii, ortopedii neurologii bądź onkologii. Jest to często również osoba, u której można uzyskać porady z zakresu kosmetyki, pielęgnacji, sportu czy podstaw dietetyki. Dobry fizjoterapeuta wyróżnia się podejściem holistycznym oraz interdyscyplinarnym, a każdego pacjenta traktuje indywidualnie. Nie tylko skupia się na leczeniu objawowym, ale również bada przyczyny i poszerza świadomość dotyczącą profilaktyki.

Kto może zostać fizjoterapeutą?

Zakres praw i obowiązków w tym zawodzie określa Ustawa o Zawodzie Fizjoterapeuty z dnia 25 września 2015 roku. By móc świadczyć usługi w tym zakresie, warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa wykonywania zawodu. Jak go zdobyć? 

Po pierwsze niezbędne jest ukończenie studiów wyższych I stopnia (licencjat) oraz II stopnia (magister) lub 4-letnich podyplomowych studiów specjalistycznych. W trakcie kształcenia kandydaci zdobywają obszerną wiedzę w zakresie anatomii człowieka, kinezyterapii, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu leczniczego, fizjoterapii, aktywności ruchowej adaptacyjnej oraz psychologii i wielu innych dziedzin, żeby móc skutecznie świadczyć pomoc w przywróceniu sprawności ruchowej. W swojej praktyce wykorzystują oni często wiele rozmaitych narzędzi i technik.

Warsztat fizjoterapeuty może być naprawdę ogromny i nie ma ograniczeń do jego wzrostu. Ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. Czy zatem ukończenie uczelni wyższej to automatyczna przepustka do sukcesu w zawodzie?

Studia i co dalej?

Gruntowna wiedza nawet w renomowanej placówce nie wystarcza, by zostać cenionym specjalistą. Konieczne jest dalsze, świadome kształtowanie ścieżki edukacyjnej. Nie musi być to zdobywanie stopni naukowych takich jak doktor habilitowany czy profesor, ale na przykład uzyskanie rozmaitych certyfikatów podczas praktycznych szkoleń i warsztatów jak, chociażby kurs usg. dla fizjoterapeutów

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wprowadziła program ciągłego doskonalenia zawodowego. Nie jest on obligatoryjny, jednak w celu uzyskania wysokiej jakości pracy niezbędne jest aktualizowanie wiedzy oraz podnoszenie kompetencji zawodowych. Fachowe kursy pomogą wprowadzić do praktyki nowoczesne narzędzia oraz metody pracy, poszerzyć zakres usług oraz osiągnąć sukces na rynku. Tylko dbając o regularne oraz rzetelne poszerzanie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej można stać się specjalistą w swojej dziedzinie.

Nie tylko wiedza 

Specyfiką pracy jest przede wszystkim bliski kontakt z pacjentem. Są to osoby z bólem, kręgosłupa, starsze, niepełnosprawne, po przebytej amputacji, a także kobiety w ciąży, po porodzie oraz sportowcy. Kandydat na idealnego fizjoterapeutę powinien mieć pewne cechy osobowościowe, konkretne predyspozycje, uzdolnienia oraz cechy charakteru. Jakie?

fizjoterapeuta

Aby wykonywać ten zawód, trzeba być otwartym, chętnym do pomocy, wyrozumiałym, życzliwym oraz cierpliwym. W gabinecie fizjoterapeuty pojawiają się pacjenci z różnorodnymi problemami, często cierpiące z bólu, rozdrażnione, ale też zawstydzone swoją dysfunkcją, wycofane i apatyczne, dlatego ważna jest umiejętność budowania atmosfery zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa. Dobry fizjoterapeuta jest dokładny, wnikliwy oraz delikatny. Swoją postawą powinien motywować pacjentów i podnosić ich na duchu. Musi także wyróżniać się doskonałym zdrowiem oraz sprawnością fizyczną.

Fizjoterapeuta to o wiele więcej niż masażysta czy rehabilitant. To wykształcony specjalista, wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, który kompleksowo zajmuje się całym narządem ruchu człowieka. Sukces zawodowy nie może być budowany jedynie na gruntownej wiedzy. Niezbędne jest uczestnictwo w targach, konferencjach, seminariach oraz warsztatach doszkalających jak np. kurs usg. dla fizjoterapeutów, jak również śledzenie nowości w literaturze branżowej oraz w zasobach online. Jest to niewątpliwie zawód wymagający. Jednak każdy wysiłek włożony w doskonalenie przyniesie z pewnością ogromną satysfakcję.