Jaki taboret wybrać do gabinetu lekarskiego?

Wyposażenie gabinetu jest niezbędnym elementem każdej placówki medycznej. Ułatwia ono i umożliwia bezpieczne i komfortowe wykonywanie różnych zabiegów lekarskich. Jednym z ważniejszych akcesorium każdego gabinetu, i to nie tylko lekarskiego, jest taboret medyczny. Sprawdzi się on bowiem doskonale w gabinetach stomatologicznych, fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych, fryzjerskich i kosmetycznych.

Czym jest taboret medyczny?

Taboret medyczny jest rodzajem krzesła odznaczającym się z jednej strony prostym i minimalistycznym wyglądem, z drugiej natomiast- funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania. Zapewnia lekarzowi odpowiedni komfort pracy podczas wykonywania badań i zabiegów medycznych. Jego najważniejszą zaletą jest umożliwienie lekarzowi ułożenia ciała w wygodnej pozycji i manewrowania krzesłem w taki sposób, aby zająć możliwie najbardziej dogodną pozycję względem pacjenta podczas wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów medycznych. Z taboretu medycznego może również korzystać sam pacjent, ponieważ niektóre badania jest na nim znacznie łatwiej przeprowadzić niż na zwykłym krześle.  

Rodzaje taboretów do gabinetu lekarskiego

Spośród taboretów lekarskich wyróżniamy ich kilka rodzajów. Warto zapoznać się z każdym z nich, aby wybrać taki model taboretu, który będzie spełniał nasze wymagania i będzie dopasowany do naszych potrzeb. Poszczególne modele taboretów różnią się od siebie niektórymi elementami wyposażenia, które stanowią pewnego rodzaju udogodnienia podczas pracy z pacjentem. Przy wyborze taboretu medycznego powinniśmy koniecznie wziąć je pod uwagę. 

Taboret medyczny z oparciem lub bez

Decyzja o zakupie taboretu z oparciem lub bez powinna być uzależniona przede wszystkim od trybu pracy lekarza oraz od czasu, jaki będzie spędzał w pozycji siedzącej. Taborety z oparciem przeznaczone są głównie dla medyków, którzy potrzebują mieć stabilne oparcie dla pleców oraz odciążenie dla kręgosłupa. Spotykane są bardzo często w gabinetach stomatologicznych, w których lekarze po długiej pracy spędzonej w niekomfortowej dla nich pozycji, potrzebują wyprofilowanego podparcia dla pleców i ulżeniu ich bólowi.

Taborety bez oparcia mogą natomiast być wykorzystywane przez specjalistów w branży rehabilitacyjnej i fizjoterapeutycznej, których charakter pracy nie wymaga przybierania przez dłuższy czas pozycji siedzącej, lub jako dodatkowe siedzisko dla lekarza. Polecane są one również dla gabinetów lekarskich o niewielkiej powierzchni, gdyż zajmują zazwyczaj mało miejsca.

Taboret medyczny na kółkach

Taboret medyczny na kółkach gwarantuje większą mobilność niż jego klasyczny odpowiednik na nóżkach. Zapewnia możliwość szybkiego, wygodnego przemieszczania się przyczyniając się tym samym do zwiększenia komfortu pracy lekarza. Taboret medyczny na kółkach nie wymaga podnoszenia go z powierzchni podłogi celem jego przesunięcia w inne miejsce. Osoba korzystająca z tego rodzaju taboretu może w wygodny sposób przemieszczać się na nim i przyjmować względem pacjenta dogodną dla siebie pozycję. Gwarantuje to lekarzowi odpowiednią swobodę ruchów podczas różnych zabiegów.

Statyczny taboret medyczny

Statyczny taboret medyczny nie posiada kółek, dlatego nie można się na nim przemieszczać w tak wygodny sposób jak na jego odpowiedniku z kołami. Tego rodzaju taborety cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy, którzy potrzebują stabilnego, komfortowego siedziska do codziennej pracy przy biurku lekarskim. Taboret statyczny jest cięższy, lecz umożliwia przyjęcie wygodniejszej pozycji za biurkiem.

Czym kierować się przy wyborze taboretu?

Przy wyborze taboretu lekarz powinien kierować się swoim trybem pracy, rodzajem pozycji siedzącej, jaką zazwyczaj przybiera oraz czasem, jakim w niej spędza. Należy wybrać taboret, który będzie zapewniał optymalną i wygodną pozycję ciała przy wykonywanych zabiegach. Nie należy zapomnieć o tym, aby zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Powinien być to materiał wysokiej jakości charakteryzujący się odpornością na wszelkiego rodzaju przebarwienia i zniszczenia spowodowane substancjami wykorzystywanymi w gabinetach lekarskich, np. podczas ich dezynfekcji. Materiał powinien zapewniać łatwą pielęgnację i czyszczenie, Ważne również jest to, aby taboret nie posiadał zbędnych zakamarków i trudno dostępnych miejsc, w których mógłby zbierać się kurz. 

gabinet medyczny

Jak dobrać odpowiedni taboret i dlaczego warto go posiadać?

Aby wybrać odpowiedni taboret, należy wziąć pod uwagę swoją specjalizację, tryb pracy i rodzaj przeprowadzanych zabiegów. Okazuje się, że w różnego rodzaju gabinetach, praktyczne zastosowanie mogą znaleźć różne modele taboretów, np.:

  • modele na kółkach i z regulowaną wysokością siedziska-w gabinetach stomatologicznych;
  • modele bez kółek, lecz z obrotowym siedziskiem- w gabinetach pediatrycznych, służące do bezpiecznego zbadania małych pacjentów;
  • modele z oparciem w gabinetach stomatologicznych.

Podejmując decyzję o zakupie taboretu, powinniśmy być świadomi tego, że sprzęt ten pozwoli na komfortowe, bezpieczne i sprawne wykonywanie zabiegów lekarskich z zachowaniem prawidłowej ergonomii i komfortu pracy. W odróżnieniu od zwykłego taboretu taboret medyczny wykonany jest z trwałych i odpornych na wszelkiego rodzaju uszkodzenia materiałów. Dobrze dobrany model taboretu umożliwi zachowanie prawidłowej i swobodnej pozycji ciała podczas wykonywania różnych zabiegów.