Kanałowe leczenie zębów – dlaczego tak boli?

Kanałowe leczenie zębów – dlaczego tak boli?

U niektórych osób leczenie kanałowe wiąże się z rozdzierającym bólem i niepokojem. Jednak ból, który odczuwamy jest zazwyczaj spowodowany infekcją lub urazem zęba, a nie samą procedurą leczenia. Kanałowe leczenie zębów powinno być bezbolesne. Procedura jest wykonywana, gdy nerw lub dopływ krwi do zęba jest zainfekowany.

Kiedy potrzebujemy leczenia kanałowego?

Żeby dobrze zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe najlepiej jest poznać budowę naszych zębów. Najpierw musimy wiedzieć o komorze miazgi. To właśnie ta przestrzeń zęba mieści miazgę (żywą tkankę, która utrzymuje ząb przy życiu) i kanał korzeniowy. Składa się z tkanek łącznych, nerwów i naczyń krwionośnych. W związku z tym zakażenie może rozprzestrzenić się w kanale korzeniowym, powodując ból powszechnie odczuwany jako ból zęba.

dentysta

Zakażenia są spowodowane próchnicą, urazami, takimi jak pęknięcia, lub powtarzającymi się zabiegami dentystycznymi. Każda z tych przyczyn może prowadzić do ostrego zapalenia zwanego ropniem. Ropień tworzy się, gdy pęcznieją tkanki w zębie. Objawy ropnia wahają się od łagodnego przez ciężki ból zęba, aż do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi. Jeśli leczenie kanałowe nie zostanie wykonane, miazga może umrzeć lub mogą pojawić się inne przewlekłe zakażenia, takie jak choroba dziąseł. Niestety z powodu strachu przed leczeniem stomatologicznym wielu pacjentów odkłada wizytę u dentysty, co często powoduje znacznie gorszą sytuację.

Jak wygląda kanałowe leczenie zębów?

Leczenie kanałowe jest wykonywane przez dentystę dobrze zorientowanego w diagnostyce i leczeniu infekcji zębowych. Przed rozpoczęciem zabiegu zawsze wykonuje się dokładne badania w celu określenia przyczyny bólu. Zazwyczaj robi się prześwietlenie.

Zabieg zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego w okolicach leczonego zęba. Tam, gdzie miazga zęba ma ostry stan zapalny, może upłynąć kilka minut, zanim ten obszar zostanie znieczulony. Dobry dentysta nie rozpocznie procedury, dopóki  obszar leczenia nie jest zdrętwiały.

Następnie wierci się mały otwór dostępowy przez powierzchnię gryzienia danego zęba. Umożliwia on uzyskanie dostępu do kanału korzeniowego i komory miazgi w celu leczenia. Zarażona miazga jest usuwana za pomocą specjalnego sprzętu. Należy pamiętać, że cała procedura nie jest bolesna, ponieważ obszar jest znieczulony. Gdy miazga i nerwy zostaną usunięte, pacjent nie będzie już odczuwał bólu zęba.

dentyści i pacjent

Kanał korzeniowy jest najpierw dezynfekowany, a następnie kształtowany, aby włożyć wypełnienie kanałów korzeniowych. Wypełnienie musi być starannie dobrane, aby pasować do ​​świeżo przygotowanego kanału. Uszczelnienie kanałów korzeniowych zapobiega ponownemu zakażeniu zęba w przyszłości. Stały lub tymczasowy materiał uszczelniający jest następnie umieszczany w otworze dostępowym.

Czasami ze względu na skalę ubytku w zębie może brakować odpowiedniej struktury, aby utrzymać wypełnienie na miejscu. W takich przypadkach dentysta umieszcza trwały materiał z tworzywa sztucznego w kanałach korzeniowych, aby utrzymać go na miejscu. Następnie umieszcza się koronę dentystyczną, aby zapobiec powtórnemu zakażeniu. Po zabiegu możemy czuć się lekko obolali, ale powinno to minąć w ciągu kilku dni.

Oczywiście nie ma potrzeby bać się leczenia kanałowego. Wielu ludzi jest zaniepokojonych, ponieważ brakuje im informacji na temat procedur leczenia kanałowego. Kiedy wiemy jak cała procedura będzie przebiegać to zmniejsza nasz strach. Z tego powodu warto się przygotować i przed zabiegiem zadać wszystkie ewentualne pytania naszemu stomatologowi. Pamiętajmy, że jeżeli szukamy gabinetu stomatologicznego w Gdańsku to zawsze postarajmy się wybrać taki, który oferuje szeroki zakres usług i ma pozytywne recencje.