Kiedy i w jakim celu wykonuje się RTG zęba?

RTG to jedno z podstawowych badań wykonywanych podczas diagnostyki schorzeń zębów, gdyż pozwala zajrzeć w głąb zęba, bez naruszania jego struktur. Badanie to jest bezbolesne, a potrafi być bardzo cenną pomocą podczas stawiania diagnozy.

Można to badanie spotkać także pod nazwą prześwietlenia, bądź zdjęcia rentgenowskiego zęba. 

Na czym polega RTG?

Zdjęcie rentgenowskie zębów może być wykonywane całościowo lub tylko punktowo, w zależności od tego, jakie są aktualne potrzeby danego pacjenta. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, gdyż w żaden sposób nie narusza struktur. Polega ono na prześwietleniu danego fragmentu przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu działaniu można skutecznie określić stan, w jakim znajdują się zęby, ich korzenie, a także tkanka kostna żuchwy oraz szczęki, czy kondycję stawu skroniowo-żuchwowego. Pomaga to w postawieniu odpowiedniej diagnozy i zadecydowaniu o najlepszych w danej sytuacji metodach leczenia. RTG najczęściej stosuje się w celu określenia ilości korzeni zęba, oraz ich stanu.

rtg zęba w sosnowcu

Profesjonalnie przeprowadzone RTG zęba Sosnowiec pozwoli na obejrzenie struktur i ukazanie problemów, których nie mamy szans zobaczyć gołym okiem.

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Wykonanie tego badanie musi zlecić lekarz — najczęściej ma to miejsce w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy, zatrzymanych zębów, przy zmianach chorobowych lup podejrzeniu stan zapalnego, a także w celu wykrycia torbieli, ropni, bądź zmian nowotworowych oraz w celu sprawdzeniu stanu korzeni zębowych. Wykonanie prześwietlenia jest także standardową procedurą przed ekstrakcją zębów, zakładaniem aparatu ortodontycznego, zabiegiem chirurgicznym, leczeniem kanałowym oraz wszczepieniem implantów czy założeniem mostu. Jest to także jedno z badań, które wykonuje się gdy dojdzie do urazu twarzoczaszki. Pozwala ono na określenie rozległości uszkodzeń, dokładne ich zlokalizowanie oraz ustalenie ich charakteru, a to będzie niezbędne do udzielenia właściwej pomocy. W takiej sytuacji często zleca się badanie pantomograficzne, które obejmuje całą szczękę, żuchwę oraz stawy żuchwowo-skroniowe.

Jak przebiega badanie RTG zęba?

Badanie rentgenowskie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego nie powinniśmy się go w żadnym stopniu obawiać. Trwa ono kilka minut, a jest dostępne już chwilę później — po wywołaniu kliszy. Całość może trwać do 30 minut. Badanie rentgenowskie zębów można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy — wewnątrzustny — polega na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta specjalnej, niewielkiej kliszy, na której odbije się obraz. Zazwyczaj pacjent musi przytrzymać kliszę, by nie uległa ona przesunięciu. Jest jeszcze drugi sposób — zewnątrzustny, który jest bardziej precyzyjny, ze względu na to, że tworzy więcej warstw. Pozwala on na zbadanie różnego rodzaju tkanek, na wielu poziomach, co może być bardzo przydatne dla lekarza. Przed badaniem pacjent dostaje specjalny fartuch, z gumy ołowiowej, który pozwala uniknąć napromieniowania reszty ciała. RTG zębów zazwyczaj wykonuje się w pozycji siedzącej, ale badanie pantonomograficzne wymaga od pacjenta położenia się. 

Czy warto wykonywać RTG zęba?

To badanie w wielu przypadkach jest jedyną możliwością, by szybko odnaleźć źródło naszych problemów. Daje ono duże możliwości diagnostyczne, gdyż jasno ukazuje wszystkie problemy i pozwala na obejrzenie struktur, których nie mamy szans zobaczyć gołym okiem. Wykwalifikowany lekarz jest w stanie wiele wyczytać z takiego badania i dostosować metody leczenia dostosowane do potrzeb pacjenta. Biorąc pod uwagę to, jak szybko można uzyskać wynik i jak wiele informacji można z niego wyciągnąć, jest to badanie, którego wykonania nie powinniśmy poddawać w wątpliwość.