Laserowe usuwanie żylaków – u kogo może być przeprowadzone?

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko burzą estetykę naszych nóg, ale przede wszystkim nieleczone są niebezpieczne dla zdrowia. Zaburzony przepływ krwi w kończynach może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego tak istotne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki żylaków, a następnie zabiegu ich laserowego usunięcia. 

Obecnie istnieje wiele metod usuwania żylaków kończyn dolnych. Do jednych z nich zalicza się wykorzystanie lasera, za pomocą którego niemal bezboleśnie jesteśmy w stanie zamknąć otwarte naczynia krwionośne i wyprowadzić żyły do stanu wyjściowego. Jak jednak taki zabieg wygląda i gdzie można go przeprowadzić? Czy efekty laserowego usuwania żylaków faktycznie są tak spektakularne, iż warto inwestować w zabieg? 

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych

Przeprowadzenie pełnej diagnostyki żylaków kończyn dolnych we Wrocławiu w CM Medus, polecanej przez nas placówce, pozwala na zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniej metody leczenia. Stan zaawansowania choroby określany jest na podstawie czterech najważniejszych czynników: 

  • objawów, jakie dają żylaki u pacjenta, 
  • pochodzenia żylaków, 
  • lokalizacji żylaków na kończynach, 
  • przyczyny pojawienia się żylaków. 

W praktyce lekarz prowadzący nie tylko sprawdza ogólny stan żył, ale również weryfikuje samopoczucie pacjenta. Angiologia, bo też tak nazywa się dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób żył, wykorzystuje w diagnostyce wiele badań i specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu lekarz ma możliwość przeprowadzenia badań, które określają, czy żylaki nie są efektem przewlekłej niewydolności żylnej. Pozwala to na dobranie najlepszej metody leczenia zmian. 

Jednym z badań wykorzystywanych w pełnej diagnostyce żylaków kończyn dolnych, jest USG naczyniowe. USG Doppler naczyń żylnych kończyn dolnych i test kompresyjny pozwala na wykluczenie zakrzepicy, a jednocześnie sprawdzenie stanu faktycznego żył. 

Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowego usuwania żylaków? 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia i trwałego usuwania żylaków, jest zabieg laserowy. To, czy pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu jest w dużej mierze uzależnione od jego ogólnego stanu zdrowia, a także wyników badania USG i diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza.

W praktyce zabieg laserowego usuwania żylaków można przeprowadzić u niemal każdego pacjenta, który zmaga się ze zmianami w obrębie żył. Przeciwskazaniem do zabiegu jest ciąża, nieuregulowana cukrzyca oraz problemy z ogólną krzepliwością krwi. Do zabiegu należy się jednak przygotować zgodnie z wytycznymi lekarza. Oprócz przeprowadzenia szeregu badań, konieczne jest odstawienie wszystkich leków zawierających hormony (w tym leków antykoncepcyjnych) oraz mających wpływ na zaburzenie krzepliwości krwi. Jeśli ze względów medycznych przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych jest konieczne – warto skonsultować się z lekarzem w celu ich zmiany. 

Przed samym zabiegiem należy także ograniczyć spożywanie pokarmów. 

Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków na nogach? 

Sam zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ale nie wymaga od pacjentów hospitalizacji. Laserowe usuwanie żylaków trwa około 60 minut, ale wszystko uzależnione jest od umiejscowienia żylaków, a także rozległości leczonego obszaru. 

Na czym polega sam zabieg? Specjalista wprowadza światłowód lasera do żyły pniowej. Następnie wiązka lasera wypuszcza sygnał energii cieplnej prowadzący do zjawiska określanego mianem ablacji. W efekcie wiązka lasera zamyka niewydolną żyłę – w zależności od pacjenta może to być żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa. 

Zabieg można przeprowadzić również na drugiej nodze jeśli zaistniała taka potrzeba. Z racji tego, że zabieg nie jest inwazyjny, większość pacjentów następnego dnia po jego wykonaniu wraca do codziennych obowiązków. 

Pomimo tego, że sam zabieg jest przeprowadzany w krótkim czasie, pacjenci po zabiegi powinni nosić specjalistyczne pończochy uciskowe przez okres do 3 tygodni. Warto w tym czasie być w kontakcie z lekarzem prowadzącym, aby w razie pojawienia się powikłań móc szybko zareagować. 

Efekty laserowego usuwania żylaków 

Efekty laserowego usuwania żylaków są widoczne niemal natychmiast po zniknięciu przebarwień na skórze wywołanych laserem. Mimo tego, że sam zabieg jest nieinwazyjny, tuż po jego przeprowadzeniu mogą pojawić się krwiaki i siniaki, które znikają w dosyć krótkim czasie. 

nogi

Jeśli pacjent po laserowym usuwaniu żylaków stosuje się do zaleceń lekarza, a także nosi specjalne pończochy uciskowe, już po kilku tygodniach ponownie może cieszyć się ładnymi i zdrowymi nogami.