Najczęstsze uzależnienia występujące wśród młodych ludzi

Codzienność w dzisiejszych czasach stawia przed ludźmi wiele wyzwań, niezależnie od wieku, z każdej strony bombarduje się faktami, informacjami. Jest wiele wymogów, którym trzeba sprostać, by pasować do społeczeństwa, grupy rówieśniczej czy środowiska pracy. Kobiety i mężczyźni starają się każdego dnia przeskoczyć wysoko postawioną poprzeczkę, czasami niestety się o nią potykają. Uzależnienia to problem, na który można trafić każdego dnia i w każdym miejscu.

Powstanie uzależnień wśród młodych

Z perspektywy osób dorosłych, młodzi ludzie wyglądają jak beztroscy, pełni nadziei na przyszłość imprezowicze, którzy szukają rozrywek, zanim zaczną żyć na poważnie. Nie ma w tym nic dziwnego, a nawet jest w takim rozumowaniu sporo racji. Każdy kiedyś był młody i nawet najbardziej zatwardziałe jednostki przyznają się do chwil słabości. Takie jest prawo młodości.

Niestety każde czasy rządzą się swoimi prawami. Rzeczy, które były na początku dziennym kiedyś, dziś są nie do pomyślenia. Podobnie w drugą stronę, osoby, które wczesną młodość mają za sobą, nie uświadamiają sobie zagrożeń płynących z beztroskiego korzystania z życia w dzisiejszych czasach. Dużo większa tolerancja na picie alkoholu przez młodych, wszechobecna elektronika i narkotyki, sprawiają, że presja jest dużo większa, a asertywność coraz trudniejsza.

Rodzina i przyjaciele, którzy stanowią najbliższe otoczenie młodej osoby, powinny zwracać uwagę na jej zachowanie. Częste sięganie po używki, które są nieodłącznym elementem dobrej zabawy, czy rozrywki sprawi, że osoba taka nie będzie umiała niedługo bez nich funkcjonować. Warto wspomnieć, że ze statystycznego punku widzenia, w uzależnienie najłatwiej wpaść w młodości.

Najczęstsze nałogi młodych ludzi

Pewnie większość, myśląc o nałogach młodego pokolenia, widzi osobę nierozstającą się ze smartphonem. Prawda jest taka, że elektronika stała się integralną częścią społeczności. Ludzie, szczególnie młodzi, nie potrafią przeżyć bez cyklicznych publikacji w mediach społecznościowych, nieustannego sprawdzania powiadomień, czy serwisów streamingowych. Naukowcy wciąż badają wpływ elektroniki na psychikę ludzką.

Kolejne uzależnienia, na które narażone są osoby w młodym wieku to alkoholizm, narkomania i palenie papierosów. Wszystkie te, znane od lat i badane na wszelkie sposoby, nałogi, są obecne wśród różnych grup wiekowych. Wielu palaczy wkroczyło na swoją drogę w młodości, wtedy sięgamy też po pierwszego drinka, a niektórzy po narkotyki.

Unikanie używek

Młodym ludziom bardzo trudno unikać używek, towarzystwo i presja społeczna sprawiają, że sięgają po nie, nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim, by się nie wyróżniać. Trudno odmówić paczce znajomym wypicia z nimi alkoholu lub wspólnego eksperymentowania z narkotykiem. Jeśli otoczenie sprawia, że osoba źle się w nim czuje lub do akceptacji wymagana jest czynność, której ona nie pochwala, powinna to otoczenie zmienić.

Walka z nałogiem

W sytuacji gdy młoda osoba zaczęła popadać w nałóg, potrzebna jest pomoc. Obecnie nikt nie jest sam i każdy może liczyć na terapię i wyleczenie się z uzależnienia. Poszukujący pomocy zawsze ją znajdą. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do posiadania problemu.

Terapie w ośrodkach prywatnych

Jest coraz więcej prywatnych ośrodków, w których praca z pacjentami oparta jest na wzajemnym szacunku. Wiedzą tam, że piętnowanie i wykluczenie osoby uzależnionej, może prowadzić tylko do większych problemów psychicznych. Jeśli bliskim zależy, by młoda osoba przeszła detoks i terapię, powinni rozważyć oferty takich ośrodków. Dojście do siebie w kontrolowanych, komfortowych warunkach pomoże przywrócić wolę walki o swoją osobowość.

Ośrodki Terapii Uzależnień

Państwo polskie nie zostawia nikogo samego. W całym kraju są placówki, które pomagają osobom uzależnionym uporać się z nałogiem. Taka pomoc jest nieoceniona jeśli nasze środki są ograniczone i nie możemy sobie pozwolić na prywatny detoks. W ośrodkach takich pracują specjaliści powołani, by pomagać każdemu potrzebującego.

Zabieg w klinice

Terapie polegają na rozmowach i leczeniu farmakologicznym. Leki powodujące wstręt do alkoholu to dobre rozwiązanie. W przypadku, gdy pacjent notorycznie oszukuje, nie bierze ich i nadal pije, należy rozważyć zaszycie alkoholowe w stolicy. Może wydawać się to radykalnym ruchem, ale powstrzyma chorego przed spożywaniem alkoholu nawet przez 12 miesięcy.