Oprawki czy soczewki – co modniejsze w tym sezonie?

Każdy, u kogo stwierdzono wadę wzroku, staje przed trudnym wyborem – oprawki czy soczewki. Ile osób, tyle opinii. Jedni uważają okulary za niewygodny dodatek, drugich na myśl o założeniu soczewek przechodzą nieprzyjemne ciarki. Dla niezdecydowanych przychodzimy z pomocą.

Oprawki

Zadaniem okularów jest korygowanie wzroku. W zależności od wady wyprofilowane są w sposób wklęsły lub wypukły. Wyróżnia się też okulary jednoogniskowe, progresywne i na astygmatyzm. Istnieje możliwość nałożenia dodatkowych warstw ochronnych na szkła, np.: antyrefleksyjnej, która jest przydatna szczególnie dla osób pracujących przed ekranem komputera, i UV, która chroni oczy przed słońcem. Wadą okularów jest to, że oprawki zmniejszają pole widzenia i są też niewygodne podczas uprawniania sportów.

Najmodniejsze oprawki sezonu

Oprawki stały się zdecydowanie modowym dodatkiem. Projektanci każdego roku starają się zaskoczyć okularników i tworzą dla nich oryginalne oprawki o wymyślnych kształtach i z różnych materiałów. Od 2020 roku wciąż trwającym hitem są okulary z delikatną metalową oprawką. Najczęściej w kolorze złota lub srebra i pojawiające się w różnych geometrycznych kształtach (czasem zarysowanych mocniej, czasem delikatniej). Ciekawym projektem są okulary z przezroczystymi oprawkami lub w ogóle bezramkowe. Do łask powracają także okrągłe oprawki, które na pewno kojarzy niejeden fan Harry’ego Pottera! Od wielu lat już hitem-klasykiem są okulary typu aviator, zwane przez niektórych pilotkami.soczewki czy okulary

Soczewki

Soczewki umieszcza się na powierzchni rogówki. Zapewniają noszącemu świetne widzenie bez żadnych ograniczeń. Można w nich:

  • biegać,
  • jeździć na rowerze,
  • grać w piłkę
  • uprawiać inne aktywności fizyczne.

Na soczewki nie wpływa temperatura, więc nie ma przy nich problemu z zaparowaniem. Soczewki lepiej korygują wadę wzroku. Ich zaletą jest też to, że zauważając różnicę w widzeniu, szybko można zdecydować się na zakup innego opakowania. Nie trzeba się martwić wybieraniem szkieł i oprawek. Po prostu kupuje się soczewki z większą lub mniejszą mocą. Dostępne są w wersji jednodniowej, ale nawet rocznej. Użytkownicy najczęściej wybierają jednak miesięczne.

Niestety nie wyprodukowano jeszcze soczewek do pracy przy komputerze, więc użytkownicy pozbawieni są ochrony przed światłem niebieskim. Czasem pojawiają się też pewne komplikacje, które uniemożliwiają noszenie soczewek, np.: zapalenie spojówek lub podrażnienia.

Co jest modne w tym sezonie?

Już od kilku lat można zauważyć powoli rozwijającą się modę na kolorowe soczewki. Dostępne są różne kolory – od typowych barw oczu po fioletowe, czarne i wielobarwne. Na rynku hitem są też soczewki, które sprawiają, że oko wydaje się większe.

Okulary cieszą się większą popularnością

Mimo, że soczewki wydają się wygodniejszą metodą korekcji wzroku, to okulary wciąż wiodą prym. Nawet osoby bez wady wzroku kupują tzw. „zerówki”. Świadczy to o tym, że oprawki stały się modnym dodatkiem. Każdy sezon przynosi nową modę, możliwość wyróżnienia się w tłumie. Oryginalne oprawki dodają ich właścicielom pewności siebie. – duży wybór soczewek oferuje Manufaktura Wzroku w Szczecinie.

Dobrą wiadomością dla niezdecydowanych jest to, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby łączyć okulary z soczewkami. Korzystanie raz z jednej, raz z drugiej metody korekcji wzroku daje nawet więcej możliwości. A przy takim dłuższym użytkowaniu może okazać się, która metoda jest dla nas korzystniejsza i wygodniejsza.