Piwosze mogą być narażeni na hemoroidy

Hemoroidy to nieprzyjemna dolegliwość, która wywołuje duży dyskomfort. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Bardzo często hemoroidy dotykają osoby, które często sięgają po alkohol. Dowiedz się, czym dokładnie są oraz w jaki sposób się je leczy.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy nazywane są również guzkami krwawniczymi. Bardzo często określa się je także jako żylaki odbytu. Są to struktury naczyniowe, które znajdują się w kanale odbytu. Wbrew pozorom każdy człowiek ma hemoroidy, gdyż ułatwiają one kontrolę nad trzymaniem oraz oddawaniem stolca. U niektórych osób jednak nie pracują one jednak we właściwy sposób.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby hemoroidalnej jest świąd w okolicach odbytu. Bardzo często jest on przez długi czas bagatelizowany, w wyniku czego dochodzi do rozwoju choroby. Swędzeniu może towarzyszyć również pieczenie oraz uszkodzenie skóry i śluzówki odbytu. Może pojawić się także wydzielina, która sprzyja stanom zapalnym tej okolicy. Choroba hemoroidalna może także objawiać się uczuciem niepełnego wypróżnienia. Na późniejszym etapie pojawia się niewielkie krwawienie. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości stają się coraz bardziej nieprzyjemne, a guzki w odbycie powiększają się, co znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Może także dojść do wypadnięcia guzka, czyli sytuacji, gdy żylak pozostaje na zewnątrz odbytu.

Hemoroidy a alkohol

Spożywanie alkoholu ma znaczący wpływ na rozwój oraz nasilenie objawów choroby hemoroidalnej. Rozrzedza on bowiem krew, co skutkuje nadmiernym krwawieniem. Pacjenci cierpiący na hemoroidy, którzy spożywają alkohol w nadmiernej ilości mogą więc zauważyć u siebie nasilenie objawów. Podczas leczenia żylaków odbytu warto więc zachować abstynencję i dostawić alkohol, co zdecydowanie pomoże w walce z hemoroidami.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Spożywanie alkoholu to jeden z czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej. Głównym winowajcą rozwoju żylaków odbytu jest bez wątpienia siedzący tryb życia oraz mała ilość ruchu. Długie siedzenie sprawia, że krew nie krąży w odpowiedni sposób, co może skutkować powstawaniem guzków. W grupie ryzyka są także osoby otyłe oraz cierpiące na przewlekłe zaparcia.

hemoroidy

Jak leczy się hemoroidy?

Sposób leczenia choroby hemoroidalnej zależy w głównej mierze od stopnia jej zaawansowania. Na początkowym etapie, gdy pojawia się swędzenie oraz krwawienie stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Można stosować specjalne maści lub czopki zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne. Lekarz może także przepisać antybiotyki oraz glikokortykosteroidy.

Osoby cierpiące na tę chorobę mogą również stosować sposoby niefarmakologiczne. Mogą to być nasiadówki w naparze z kory dębu, a także chłodne okłady i kąpiele w letniej wodzie. Nie należy zażywać gorących i długich kąpieli, gdyż gorąca woda  może nasilać nieprzyjemne objawy.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby hemoroidalnej niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów. Jednym z nich jest metoda Barrona, czyli opaskowanie. Polega na założeniu na krwawiące hemoroidy specjalnych opasek, które blokują dopływ krwi. W ten sposób obumierają, a także odpadają. Niekiedy stosuje się także zabieg operacyjny polegający na chirurgicznym usunięciu hemoroidów oraz zamknięciu naczynia doprowadzającego krew. Metody leczenia muszą być właściwie dobrane do stopnia zaawansowania oraz predyspozycji zdrowotnych chorego. 

Jak zapobiegać hemoroidom?

Aby zapobiegać hemoroidom należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Warto także sięgać po produkty spożywcze, które bogate są w błonnik. Pomaga on regulować częstotliwość wypróżnień oraz zapobiega zaparciom, które są jedną z przyczyn występowania hemoroidów. 

Warto także zrezygnować z picia alkoholu, co przyniesie korzyści nie tylko dla układu krwionośnego. Już po kilku tygodniach abstynencji w organizmie zachodzą pozytywne zmiany. Poprawia się ogólny stan zdrowia, a także wygląd skóry. Staje się ona bardziej promienna oraz lepiej nawodniona. Rezygnacja z picia alkoholu działa zbawiennie także na wątrobę oraz trzustkę. Można także zauważyć poprawę samopoczucia. Osoby, które bardzo rzadko lub w ogóle nie piją alkoholu, zdecydowanie lepiej śpią. Nie budzą się w nocy, a rano są wypoczęci. Warto więc pomyśleć o całkowitej rezygnacji z picia alkoholu, co przyniesie zauważalne rezultaty.