Rehabilitacja pourazowa – kiedy warto z niej skorzystać

Aktywność fizyczna oprócz tego, że ma niezwykle korzystny wpływ na ludzkie zdrowie, to może być przyczyną różnego rodzaju urazów i kontuzji, szczególnie wtedy, gdy jest nieodpowiedzialnie prowadzona. W codziennym życiu także jesteśmy narażeni na działanie różnych czynników szkodliwych. W takich sytuacjach  niezbędna jest rehabilitacja pourazowa

Czym jest rehabilitacja pourazowa?

Rehabilitacja pourazowa stanowi niezbędny element leczenia pacjenta po urazie. Jej celem jest doprowadzenie go stanu pełnej sprawności i wyeliminowanie skutków urazu. Powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby poszkodowanej, dlatego kluczową sprawą w prowadzeniu rehabilitacji jest uwzględnienie rodzaju kontuzji, pojawiających się powikłań, wieku pacjenta i jego płci oraz charakteru prowadzonego leczenia. Ma ona decydujący wpływ na długość i jakość rekonwalescencji. Podjęta w odpowiednim czasie, dobrana i przeprowadzona zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta spowoduje jego szybki powrót do zdrowia i przywrócenie całkowitej funkcji sprzed kontuzji, nawet po bardzo skomplikowanych urazach. Bez rehabilitacji powrót do stanu sprzed kontuzji jest właściwie niemożliwe. 

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji pourazowej?

W wyniku wykonywania codziennych czynności lub aktywności fizycznej może dość do różnego rodzaju kontuzji i urazów. Do najczęściej występujących należą:

  • stłuczenia stawów lub tkanek,
  • zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia, naderwania, 
  • zerwania na przykład ścięgna Achillesa i wiele innych,
  • złamania,
  • zespoły przeciążeniowe ścięgien, więzadeł, mięśni,
  • zmiany chorobowe takie jak: kolano skoczka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, chondromalacje.

Wyżej wymienione kontuzje i urazy wywołują różnego rodzaju dolegliwości takie jak: ból, obrzęk, zaburzenie czucia głębokiego, ograniczenie ruchomości, utrata funkcji i wyłączenie z codziennej aktywności. 

rehabilitacja pourazowa warszawa

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji pourazowej?

Kluczową kwestią w rehabilitacji pourazowej jest czas. Ze względu na jej skuteczność powinna być podjęta jak najszybciej po urazie, a także uwzględniać wszystkie dysfunkcje, które powstały w wyniku kontuzji lub długotrwałego leczenia. Dla powodzenia wszelkich czynności istotną sprawą jest także częstotliwość zabiegów i ich rozciągnięcie w czasie, gdyż zbyt wcześnie zakończona rehabilitacja pourazowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w postaci trwałej poprawy, a może nawet stać się przyczyną cofnięcia się już osiągniętych postępów. 

Rehabilitacja pourazowa – Warszawa

Rehabilitacja pourazowa w Warszawie przyspiesza proces regeneracji po urazie i zmniejsza możliwość ponownego pojawienia się kontuzji. Pomaga wrócić do pełnej sprawności osobom, które doznały różnego rodzaju urazów takich jak: złamania, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, a także po operacji na przykład kolana. Ćwiczenia rehabilitacyjne są dostosowywane do potrzeb pacjenta oraz części ciała, która została uszkodzona. Prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy profesjonalnie podchodzą do wyzwań związanych z dolegliwościami osób poszkodowanych. Program rehabilitacyjny obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające i usprawniające daną część ciała. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych, odzyskanie kontroli mięśniowej i uelastycznienie tkanek. Pacjent może bez bólu wykonywać codzienne czynności i prowadzić aktywny tryb życia. 

Terapia powięziowa w Warszawie

Każdy ruch ciała człowieka odbywa się dzięki łańcuchowi mięśniowo – powięziowemu, dlatego wszelkie zaburzenia w obrębie tego układu mogą powodować nieprawidłowości obszarów odległych od miejsca urazu. Jest to związane z przeniesieniem napięć za pośrednictwem łańcucha mięśniowo – powięziowego na inne struktury i okolice ciała. Terapia powięziowa jest skierowana do pacjentów z różnymi dolegliwościami bólowymi narządu ruchu takimi jak: bóle pleców, rwa barkowa i kulszowa, bóle przeciążeniowe mięśni i stawów, ograniczenia ruchomości stawów, stany pourazowe i pooperacyjne, choroby reumatoidalne i wiele innych. Jest ona szczególnie pomocna dla pacjentów z bólem przewlekłym, który jest zlokalizowany w różnych obszarach narządu ruchu.