Rodzaje implantów zębowych – które wybrać?

Odbudowa uzębienia nazywana implantoprotetyką stomatologiczną, wykorzystuje do przywrócenia funkcji narządu żucia i trwałego efektu estetycznego implanty osadzone w kości szczęki lub żuchwy. Dzięki nim pacjent ma możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu w sposób najbardziej naturalny, ponieważ wygląda on tak, jak prawdziwy ząb pacjenta.

Dla uzyskania pożądanego efektu należy zastosować implanty najwyższej jakości.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny jest sztucznym korzeniem zęba, który zastępuje ten naturalny, wcześniej usunięty lub z różnych względów utracony. Na miejscu zęba wkręca się implant w kość wyrostka zębowego, a na nim zamocowuje się koronę, którą dobiera się w ten sposób, by nie różniła się od pozostałych zębów. Dzięki implantom stomatologicznym zastępuje się pojedyncze zęby lub większą ich ilość, na przykład łuki zębowe. 

Jakie są rodzaje implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne można podzielić ze względu na:

  • materiał wykonania, 
  • sposób umiejscowienia, 
  • czas użytkowania,
  • kształt i rozmiar oraz długość procesu zakładania. 

Podział implantów ze względu na materiał wykonania

Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy implanty:

  • tytanowe,
  • cyrkonowe,
  • wykonane z metalu, który jest materiałem wyglądającym nieestetycznie, gdyż odróżnia się od pozostałych zębów. 

Do najpopularniejszych należą implanty tytanowe, które zastosowano po raz pierwszy w Szwecji. Należą do wyjątkowo trwałych tego rodzaju produktów i mogą być stosowane przez większość pacjentów, nie powodując skutków ubocznych. Szybko integrują się z organizmem pacjenta i są dobrze przez niego tolerowane. Wadą ich jest srebrnoszary kolor, co powoduje w niektórych przypadkach mało estetyczny wygląd zęba, szczególnie wtedy, gdy odsłonięte zostaną szyjki zębowe. Kolejnym rodzajem są implanty cyrkonowe, nazywane również ceramicznymi. Materiał ten jest niezwykle estetyczny, gdyż kolorystycznie przypomina naturalny ząb. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: zmienna temperatura otoczenia, zimno i gorąco, a także substancje kwaśne. 

implanty slask

Centrum Medyczno-Stomatologiczne Uni-Med oferuje profesjonalne wszczepianie implantów na Śląsku.

Podział implantów ze względu na sposób umiejscowienia

Ze względu na stopień umiejscowienia wyróżnia się implanty śródkostne położone w kości oraz podokostnowe, znajdujące się na szczęce, które nie są obecnie stosowane. Zdecydowanie lepszym położeniem dla implantu jest kość. 

Podział implantów ze względu na czas użytkowania

Ze względu na czas użytkowania implanty dzielimy na czasowe, których zadaniem jest skorygowanie zgryzu i z tego powodu wykorzystuje się je głównie w ortodoncji oraz stałe, będące podstawą do mocowania koron, mostów protetycznych, a także protez zębowych

Podział implantów ze względu na kształt i rozmiar

Implanty zębowe mogą mieć różne kształty, począwszy od spirali, cylindra, aż po śruby. Jeśli chodzi natomiast o ich wielkość, to typowe tego typu produkty mają od 3,5 do 4,2 milimetra średnicy. Bywają jednak większe i mniejsze. Ich wybór jest uzależniony od umiejscowienia implantu. 

Podział implantów ze względu na długość procesu zakładania

Ze względu na długość procesu zakładania implanty dzielimy na jednofazowe i dwufazowe. Jednofazowe stosuje się przy wszczepianiu zębów przednich. W trakcie jednej wizyty mocuje się implant i uzupełnienie protetyczne, co pozwala pacjentowi opuścić gabinet stomatologiczny z pełnym uzębieniem. W przypadku, gdy nie można z różnych względów zastosować implantu jednofazowego, stosuje się dwufazowe. Proces jego zakładania jest wtedy zdecydowanie dłuższy. Podczas pierwszej wizyty implant zostaje wszczepiony i przykryty dziąsłem w celu integracji z tkanką kostną. Po tym czasie odsłania się go i mocuje się na nim zęba. W klinikach stomatologicznych stosuję się raczej tę drugi rodzaj implantów, czyli dwufazowe.