Rodzaje testów na bakterie Helicobacter pylori – który z nich jest najskuteczniejszy?

Bakteria Helicobacter pylori (H. pylori) jest drobnoustrojem bytującym w układzie pokarmowym i wywołującym stan zapalny błony śluzowej prowadzący do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, raka żołądka oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Szacuje się, że bakterią Helicobacter pylori zainfekowane jest aż 30% populacji w krajach wysoko rozwiniętych. Zakażenie tą bakterią następuje przez układ pokarmowy w wyniku kontaktu z jej nosicielem. Do zakażeń najczęściej dochodzi pomiędzy członkami rodziny, a głównym powodem zakażenia jest niedostateczna higiena rąk, np. po wyjściu z toalety.  Metodą pozwalającą na sprawdzenie, czy bakteria ta znajduje się w organizmie, jest przeprowadzenie specjalistycznego testu.

Dlaczego warto wykonywać testy na bakterie Helicobacter pylori?

Wykonanie testu na obecność Helicobacter pylori umożliwia nie tylko wykrycie bakterii w organizmie, lecz także ocenę ryzyka zachorowania na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Przeprowadzenie testu, jeszcze przed wystąpieniem ewentualnych objawów chorobowych, w przypadku jego pozytywnego wyniku, umożliwia wdrożenie procesu leczenia na bardzo wczesnym etapie, zwiększając tym samym szansę powodzenia na całkowite i szybkie wyleczenie. Z uwagi na to, że zakażenie bakterią przez długi czas występuje bezobjawowo, warto zdecydować się na profesjonalny test pozwalający na uniknięcie w przyszłości poważnych konsekwencji zdrowotnych spowodowanych Helicobacter pylori.

Testowi na obecność tej groźnej dla zdrowia bakterii powinny się poddać w szczególności osoby, u których można zaobserwować następujące objawy ze strony układu pokarmowego:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • ból żołądka po posiłku,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • zmniejszenie apetytu,
  • duże niedobory żelaza.

Test na H.pylori jest niezwykle przydatnym narzędziem wykorzystywanym w profilaktyce, leczeniu oraz zapobieganiu dalszemu rozwojowi stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Rodzaje testów na Helicobacter pylori

Istnieje kilka rodzajów testów na Helicobacter pylori, które dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Do badań nieinwazyjnych zalicza się badania krwi na obecność bakterii, testy oddechowe oraz testy z kału.

Helicobacter pylori test z krwi

Test ten polega na pobraniu próbki krwi i sprawdzeniu jej pod kątem obecności przeciwciał IgG świadczących o kontakcie z bakterią. Przy użyciu tej metody niestety nie można stwierdzić, czy doszło do zakażenia.

Helicobacter pylori test z oddechu

Test ten polega na wykryciu tzw. ciężkiego węgla w wydychanym przez pacjenta powietrzu. Przeprowadza się go przy użyciu specjalnych worków. Najpierw osoba badana wydycha powietrze do pierwszego z nich. Potem wypija kwaśny napój oraz mocznik. Po 30 minutach pacjent wydmuchuje powietrze do drugiego worka. Jeżeli stężenie ciężkiego węgla w drugim worku różni się od stężenia w pierwszym worku, jest to jednoznaczne z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Spowodowane jest to działaniem ureazy na mocznik i dokonaniem jego rozkładu na węgiel.

Helicobacter pylori test z kału

Test polega na pobraniu próbki kału pacjenta i przeniesienie go na specjalną pożywkę dla bakterii. O obecności Helicobacter pylori świadczy wyhodowanie kolonii bakterii na pożywce. Ponadto ten rodzaj testu umożliwia stwierdzenie obecności kodu genetycznego bakterii oraz oznaczenie jej antygenu.

Test ureazowy na Helicobacter pylori

Jest to inwazyjny rodzaj testu polegający na pobraniu próbki błony śluzowej żołądka podczas przeprowadzanej gastroskopii. Jest to szybki i najczęściej stosowany sposób na wykrycie H. pylori. Badanie polega na umieszczeniu próbki materiału na specjalnym krążku zawierającym mocznik oraz barwnik, który pod wpływem obecności ureazy wydzielanej przez bakterie zmienia zabarwienie. Dzieje się tak, ponieważ ureaza dokonuje zamiany znajdującej się na płytce mocznika w zasadowy amoniak. Wystąpienie tego procesu świadczy jednocześnie o zakażeniu bakterią Helicobacter pylori.

Dlaczego warto wykonać szybki test ureazowy Helicobacter pylori?

Szybki test ureazowy to jedna z najlepszych i najskuteczniejszych metod pozwalająca na wykrycie obecności niebezpiecznej bakterii Helicobacter pylori. Test przeprowadzany jest przez specjalistę podczas badania endoskopowego, a jego wynik dostępny jest niemalże od razu- nawet już po jednej minucie! Czułość testu ureazowego określana jest na bardzo wysokim poziomie (ok. 95%).

Jak zostało wcześniej wspomniane, do przeprowadzenia testu potrzebny jest wycinek błony śluzowej żołądka. Nie należy się jednak obawiać procedury pobierania materiału do badania, gdyż odbywa się ona w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Test ureazowy umożliwia przeprowadzenie szybkiej, skutecznej i profesjonalnej diagnozy w kierunku obecności Helicobacter pylori oraz oceny stopnia zakażenia. Sposób przeprowadzenia testu jest niezwykle prosty i oprócz materiału w postaci wycinka z jamy śluzowej żołądka, nie wymaga użycia żadnych dodatkowych odczynników. Zaletą testu ureazowego jest niedawanie fałszywych wyników w przypadku obecności w próbce żółci lub krwi. Test może być przechowywany przez długi czas (nawet do 4 lat) w temperaturze od  4 do 42 °C.