Wady wzroku, przez specjalistów określane jako wady refrakcji, dotyczą blisko aż 80 procent osób na całym świecie. Wraz z wiekiem także u osób starszych wyraźnie wzrasta ryzyko pojawienia się problemów z widzeniem łączących się z koniecznością zastosowania odpowiedniej korekcji.
Na szczęście większość wad wzroku można korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Sprawdźmy więc, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy nimi oraz który ze sposobów, mający za zadanie polepszyć nasze widzenie jest tańszy.
Soczewki kontaktowe czy okulary – którą metodę korekcji wzroku wybrać?
Jeszcze do niedawna osoby z wadą wzroku miały praktycznie jeden sposób na poprawę ostrości widzenia – okulary korekcyjne. Dziś natomiast mamy to szczęście, że możemy wybrać, która z metod korekcji nieprawidłowości wynikających z zaburzeń widzenia będzie dla nas odpowiedniejsza.
Zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe są dobrym pomysłem, by w pełni zadbać o poprawę jakości widzenia oraz aby każdego dnia cieszyć się wyraźnym obrazem.
Stojąc przed ważnym wyborem zakupu okularów czy też soczewek kontaktowych powinniśmy zawsze kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. Należy wziąć pod uwagę nasz tryb życia oraz cenę obu rozwiązań. Największe różnice między okularami a soczewkami to przede wszystkim zmiana wyglądu, czas, jaki trzeba poświęcić na zakładanie, koszt regularnego stosowania oraz komfort noszenia.
Soczewki kontaktowe – zalety i wady
Soczewki kontaktowe posiadają bardzo wiele zalet, dlatego na przestrzeni ostatnich kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Warto przede wszystkim podkreślić, że soczewki doskonale dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia. W efekcie, powodują mniej zniekształceń niż okulary.
Ponadto, soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na oku co daje bardziej naturalny obraz widzianego przedmiotu. Może powodować tylko nieznaczne powiększenie lub zmniejszenie obrazu. To najlepsze rozwiązanie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie zwłaszcza osobom aktywnym i z dużą wadą wzroku.
Do korygowania krótko- i dalekowzroczności służą soczewki sferyczne, zaś toryczne dodatkowo skorygują astygmatyzm. Soczewki sprawdzają się również w różnych – nawet najmniej sprzyjających – warunkach pogodowych. W odróżnieniu od okularów nie parują przy zmianie temperatury.
Choć ta metoda korekcji wzroku ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, to warto jednak wspomnieć o kilku wadach soczewek kontaktowych. Najbardziej problematyczne może być ich zakładanie, które zabiera nieco więcej czasu. Istnieją również pewne przeciwwskazania do ich noszenia – na przykład infekcje oczu. W przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, poza filtrami UV, nie posiadają żadnych dodatkowych powłok.
Okulary korekcyjne – zalety i wady
Noszenie okularów jest wciąż bardzo popularnym sposobem na poprawienie jakości widzenia. Największą, a zarazem najważniejszą zaletą okularów korekcyjnych jest minimalizowanie ryzyka podrażnienia oczu lub wystąpienia ich infekcji. Zakładając i nosząc okulary, nie pogłębiamy problemów związanych z takimi dolegliwościami jak suchość czy nadwrażliwość oka.
Ich zaletą jest również to, że mogą one chronić narząd wzroku przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed zanieczyszczeniami, pyłem czy kurzem.
Oczywiście noszenie okularów korekcyjnych wiąże się także z kilkoma wadami, o których należy wspomnieć. Soczewki okularowe są oddalone od gałki ocznej średnio o 12-14mm i pozostają nieruchome, podczas gdy oko obraca się wokół środka obrotu. W momencie, kiedy patrzymy w innym kierunku niż na wprost, oś widzenia przechodzi przez pozaosiowe fragmenty soczewki, co sprawia, że naprawdę dobrze widzimy tylko przez jej centrum.
Natomiast widzenie w soczewkach kontaktowych jest ostre i wyraźne niezależnie od kierunku spojrzenia, ponieważ poruszają się na oczach wraz z ich ruchem. Kolejnym dużym minusem noszenia okularów korekcyjnych jest fakt, że odległość pomiędzy soczewką okularową a okiem powoduje, że obraz siatkówkowy obserwowany przez okulary jest powiększony lub pomniejszony.
Inaczej jest w przypadku soczewek kontaktowych, które tylko nieznaczne wpływają na zniekształcenie obrazu. Dochodzą do tego aspekty wizualne – w niektórych przypadkach okulary mogą optycznie powiększać lub pomniejszać oczy.
Soczewki kontaktowe a okulary korekcyjne. Różnice w kosztach
Wbrew pozorom okulary korekcyjne nie są wcale tanie. Na ich cenę składają się oprawki i szkła. O ile zakup oprawek nie powinien mocno obciążyć naszego budżetu, tak cena szkieł jest znacznie wyższa i uzależniona od kilku innych czynników. Należy pamiętać, że im większa wada wzroku, tym większa cena szkieł. Dodatkowo płatne są różnego rodzaju filtry – na przykład pociemnienia – oraz specjalne powłoki, które niekiedy okazują się być niezbędne.
Soczewki kontaktowe są zdecydowanie tańszym wyborem, a ich cena nie jest uzależniona od wielkości wad wzroku. Także w przypadku zgubienia lub uszkodzenia ich wymiana jest mniej kosztowna i łatwiejsza.
Kiedy lepiej wybrać soczewki kontaktowe?
Z powyższego porównania wynika, że soczewki kontaktowe są dużo bardziej komfortowe podczas codziennego użytkowania. Ponadto, inwestycja w soczewki jest znacznie tańsza niż zakup okularów. Kupując większe opakowania, na przykład po 6 sztuk, możemy liczyć na spory rabat, dzięki czemu zaoszczędzimy jeszcze więcej.
Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe nie tylko dbają o nasz wzrok, ale także dodają nam pewności siebie oraz atrakcyjności. Jeżeli ktoś nie akceptuje siebie w okularach lub wstydzi się je nosić, to bez obaw może sięgnąć po soczewki, które w dyskretny sposób korygują wadę wzroku.