Trening płynnej wymowy – jąkanie

Czym jest jąkanie?

Jąkanie, to inaczej zaburzenia płynności wymowy, które mogą mieć różne formy. Niezależnie od nich, jąkanie przejawia się jednak w potknięciach słownych, chwilach zawahania czy nawet napięciu mięśniowym. I bez wątpienia takie schorzenie  uprzykrza życie. Komunikacja jest na tyle utrudniona, że osoba jąkająca się może unikać rozmów, czym w konsekwencji nierzadko wywołuje u siebie zaburzenia emocjonalno – społeczne.

Jakie są rodzaje jąkania?

Jąkanie może być łagodne. To oznacza, że zaburzenie nie jest znaczne i nie zakłóca mowy w sposób drastyczny. Ewentualne pauzy w wypowiedziach trwają nie dłużej niż sekundę. Przy tego typu jąkaniu nie występują również żadne tiki. Umiarkowane jąkanie, to już schorzenie przy którym pojawiające się napięcie mięśniowe zaczyna w widoczny sposób przeszkadzać. Pojawiają się zatem różne grymasy twarzy, tiki i inne niekontrolowane odruchy. Znacznemu jąkaniu towarzyszą z kolei pauzy mniej więcej pięciosekundowe, wyraźne grymasy twarzy i ogromny problem ze swobodnym mówieniem. Dla rozmówcy wypowiedzi osoby jąkającej się w stopniu znacznym bardzo często stają się po prostu niezrozumiałe. Ostatni i najcięższy rodzaj jąkania, to jąkanie głębokie. Towarzyszy mu bardzo widoczne napięcie mięśniowe, pauzy w wypowiedziach są niezwykle długie, a samo jąkanie praktycznie uniemożliwia komunikowanie się z ludźmi.

Jakie są przyczyny jąkania?

Jąkanie może być dziedziczne. A to oznacza, że w przeszłości występowało ono u jakiegoś członka rodziny, po to by w przyszłości uwidocznić się u dziecka. Co prawda, samo dziedziczenie dotyczy raczej obniżonej sprawności językowej czy typu układu nerwowego, ale finalnie przybiera ono postać jąkania.

Kolejną przyczyną jąkania są tak zwane uwarunkowania psychologiczne.  Źródło problemów z mową tkwi tutaj w podświadomości, stresach emocjonalnych czy traumatycznych przeżyciach, jak śmierć rodzica lub poważny wypadek. Wspomnienia lub trauma wpływają wtedy na sposób wypowiadania się, jednocześnie skutecznie go utrudniając.

Jąkanie behawioralne, to z kolei zachowanie wyuczone. Przyczyny lingwistyczne natomiast dotyczą dzieci, które nie potrafią mówić płynnie w okresie w którym powinny. Przejawia się to w opóźnionym rozwoju mowy i trudnościach z opanowaniem niektórych słów czy zwrotów.

Niezależnie od przyczyn i rodzaju jąkania, trzeba szukać pomocy. Życie z taką niedogodnością nie jest przecież ani przyjemne, ani proste. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że systematyczna praca nad problemem, może go wyeliminować.

Trening płynnej wymowy – jąkanie

Widocznie jąkające się dziecko możemy zapisać na odpowiednią terapię. W jej trakcie bardzo ważna jest jednak postawa samych rodziców. A konkretnie to, by stwarzali oni sytuacje w których pociecha mogłaby mówić bez lęku i wielu zwróconych na nią oczu.

Rzecz jasna logopeda znający problem naszego dziecka pomoże mu w przyswojeniu mowy, jednak nasze podejście jest tutaj kluczowe. By w walce z jąkaniem zwiększyć szansę naszego dziecka możemy zaopatrzyć się również w logopedyczne pomoce i ćwiczyć z nim w warunkach domowych.

 

Jak ćwiczyć płynną wymowę?

Ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w warunkach domowych znaleźć można na liger.net.pl, profesjonalnym sklepie z pomocami logopedycznymi i nie tylko. Szeroki asortyment książek i programów przeznaczonych dla rodziców i dzieci z problemami wymowy pomagają maluchom i ich opiekunom ćwiczyć płynną wymowę nie wychodząc z domu. Książki z płytami pozwalają na słuchanie i powtarzanie konkretnych zwrotów, tak by dziecko miało odniesienie i szybciej przyswajało odpowiednią wymowę.