Witaminy na oczy – jak niedobory witamin wpływają na wzrok?

Wzrok jest niezwykle ważny dla człowieka, dlatego podobnie jak w przypadku innych narządów konieczne jest odpowiednie zadbanie o stan oczu. Oznacza to nie tylko regularne wizyty u okulisty, ale również konieczność zmiany szkieł korekcyjnych w przypadku pogorszenia się wady wzroku. Dużą rolę w przypadku zdrowia oczu odgrywa suplementacja odpowiednimi witaminami, których niedobór lub nadmiar może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Co należy wiedzieć o witaminach mających wpływ na poprawę zdrowia oczu? Jakie witaminy należy przyjmować w postaci tabletek, a jakie najlepiej dostarczać z pożywieniem? Do czego prowadzą niedobory witamin na oczy u osób dorosłych i dzieci?

Jakie witaminy wpływają na zdrowie oczu?

Zdrowie oczu jest uzależnione od wielu czynników. Genetyka, odpowiednia dieta, suplementacja witaminami oraz regularne wizyty u okulisty to podstawa jeśli pragniemy, aby nasz wzrok służył nam dobrze przez wiele lat. Na prawidłowy wzrok największy wpływ będą miały różnego rodzaju witaminy, dzięki którym uchronimy się przed chorobami oczu – w tym przed kurzą ślepotą.

Istnieje kilka witamin, które w odpowiednio dobranej ilości będą wpływały pozytywnie na wzrok, a jednocześnie uchronią przed chorobami, które utrudnią codzienne funkcjonowanie. Zalicza się do nich m.in.:

  1. Witaminę A – jako silny antyoksydant ma bezpośredni wpływ na pracę siatkówki oka;
  2. Witaminy z grupy B, które oprócz poprawiania funkcjonowania komórek nerwowych, mocno wpływają na podniesienie odporności oczu, a tym samym – poprawy ich zdrowia;
  3. Witamina C – jest niezbędna do neutralizacji wolnych rodników pojawiających się w gałce ocznej w wyniku promieniowania słonecznego. Oprócz tego witamina C ma pozytywny wpływ na produkcję filmu łzowego niezbędnego, aby zapewnić oczom odpowiednie nawilżenie. Ta witamina przyczynia się także do wzmocnienia naczyń krwionośnych oczu;
  4. Witamina D – reguluje ciśnienie wewnątrz gałki ocznej;
  5. Witamina E określana również mianem przeciwutleniacza chroni wzrok, a jednocześnie chroni przed uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Witamina E odgrywa także główną rolę w zachowaniu ostrości widzenia.

Na poprawę zdrowia oczu, zwłaszcza w zakresie ich funkcjonowania wpływ mają również takie witaminy jak: kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, selen, cynk, luteina oraz miedź.

Objawy niedoboru witamin dla zdrowych oczu

Niedobór konkretnych witamin będzie mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się chorób oczu i schorzeń, które utrudnią codzienne funkcjonowanie. Wraz ze spadkiem poziomu witamin wzrasta ryzyko na pojawienie zapalenia spojówek lub rogówki, nagłego pogorszenia się widzenia czy problemów z nawilżeniem oczu.

Jednak to niedobór witaminy A ma poważne konsekwencje związane ze zdrowiem oczu. Niedobór tej witaminy może przyczynić się do zachorowania na ślepotę zmierzchową, określanej również mianem kurzej ślepoty. Choroba ta przyczynia się do niewyraźnego widzenia po zapadnięciu zmierzchu, co utrudnia prowadzenie pojazdów w nocy czy poruszania się bez zapalonego światła Dodatkowo, niedobór witaminy A przyczynia się do rogowacenia się wierzchniej warstwy oka i braku nawilżenia spojówki lub rogówki. W efekcie może dojść do martwicy rogówki, a tym samym – utraty wzroku w oku.

Braki w witaminie D mogą oznaczać zwiększone ryzyko pojawienia się jaskry u osób starszych oraz młodszych, a także przyczynić się do wysuszenia powierzchni oka oraz rozwoju zapalenia spojówek. Również problemy z krótkowzrocznością są ściśle związane z niedoborem witaminy D.

wzrok

Niedobory witaminy C i B mają bezpośredni wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia oczu, a tym samym – powstania zaburzeń widzenia. Dodatkowo niski poziom witaminy C w organizmie może wywołać poważne krwotoki w obrębki gałki ocznej, co szybko prowadzi do pogorszenia się wzroku.

Suplementacja witaminami czy dieta – co najlepiej wybrać?

Niedobory witamin można uzupełniać za pomocą odpowiednio dobranej dawki suplementów. Powinno się to jednak odbywać po wykonaniu szczegółowych badań oraz w konsultacji z okulistą. Niedobory należy także uzupełniać za pomocą diety. Spożywając odpowiednie ilości białka, warzyw i owoców jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedni poziom witamin w organizmie, a tym samym, uchronić się przed niedoborami i pojawieniem chorób narządu wzroku.