Wizyta u diabetologa – jak się do niej przygotować? 

Niezdrowy styl życia i nieodpowiednia dieta sprawia, że Polacy, w tym dzieci, coraz częściej chorują na cukrzycę. To jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, wynikająca z niezdolność organizmu do prawidłowego trawienia węglowodanów. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi stopniowo wyniszcza organizm. Prowadzi to do wzrostu ryzyka chorób serca, nerek oraz do uszkodzeń nerwowych. Powikłania mogą prowadzić nawet do zawału serca, lub udaru. 

Z jakimi problemami przychodzi się do diabetologa?

Wystąpienie następujących objawów powinno wzbudzić Twoje podejrzenia i skłonić Cię do wizyty u diabetologa:

  • wzmożone uczucie pragnienia
  • częste oddawanie moczu
  • wahania wagi ciała pomimo utrzymywania niezmiennej diety
  • zaburzenia widzenia,
  • towarzyszące ci uczucie głodu 
  • chroniczne zmęczenie 
  • sucha i popęka skóra
  • częste infekcje

Pamiętaj, że lekceważąc swój stan zdrowia, narażasz się na ciężkie powikłania chorób zakaźnych w tym grypy. Przynajmniej raz w roku odwiedź diabetologa, zwłaszcza jeżeli należysz do grupy ryzyka. Jeśli masz więcej niż 45 lat, także powinieneś trzymać rękę na pulsie. 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie do wizyty u diabetologa  jest ważne?

Idąc na wizytę do diabetologa, odpowiednio się do niej przygotuj. Wykorzystaj czas, który lekarz może ci poświęcić. Wszelkie informacje, jakie diabetolog od ciebie uzyska, pozwolą mu na lepszy wgląd w stan twojego zdrowia. W ten sposób trafniej określi poziom twojego wyrównania i podejmie skuteczne działania, polepszając tym samym twoje samopoczucie. 

Dlatego przed udaniem się na wizytę do diabetologa:

  • Zabierz ze sobą wszelką dokumentację dotyczącą historii twojej choroby oraz chorób współistniejących.
  • Przedstaw lekarzowi wyniki badań, karty informacyjne od specjalistów, wypisy ze szpitali.
  • Zrób listę przyjmowanych leków. Sprawdź stan apteczki, zwracając uwagę na leki wymagające wypisania recepty, w tym insuliny.
  • Przygotuj listę produktów, jakie spożywasz na co dzień, a diabetolog szybciej zidentyfikuje produkty, których jeść nie powinieneś. 
  • Jeśli masz nadwagę, pamiętaj o stosowanych dietach oraz tym, jak wpływały na twoje samopoczucie.
  • Na kilka dni przed wizytą lekarską wykonaj pomiary glikemii. Badaj poziom cukru zarówno na czczo, jak i po zjedzeniu posiłków, ale także po wysiłku fizycznym, czy podczas choroby. Zapisuj pomiary wraz z informacją o godzinie i okolicznościach, w jakiej nastąpiło badanie.
  • Zabierz ze sobą glukometr. Wyniki zapisane w urządzeniu dadzą lekarzowi wgląd w wykresy twoich trendów. Pozwolą też sprawdzić, czy wykonujesz badania prawidłowo i czy urządzenie działa poprawnie.
  • Spisz wszelkie uwagi i pytania dotyczące choroby na kartce. Niczego wówczas nie zapomnisz i poruszysz ewentualne wątpliwości, uzyskując odpowiedzi oraz pomoc specjalisty. Będziesz spokojniejszy o stan swojego zdrowia.
  • Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista zlecił Ci badanie pomiaru poziomu glukozy we krwi, zabierz je ze sobą i koniecznie skonsultuj jego wynik z diabetologiem. 

Twoja chęć życia w zdrowiu, motywacja do leczenia jest równie ważne jak leki, które przyjmujesz. Najważniejsze, abyś był z lekarzem szczery i nie bał się nie zadawać pytań. Zaufaj lekarzowi i uwierz, że naprawdę chce przynieść ci ulgę w chorobie, Wówczas twoje leczenie odniesie lepszy skutek.

wizyta u diabetologa a cukrzyca

Gdzie można znaleźć diabetologa w Szczecinie?

Według portalu „Świat Przychodni” * Aktualnie w Szczecinie jest 9 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje diabetolog. 

Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u diabetologa wynosi 154 dni. Najwięcej w dzielnicy Śródmieście (5), pozostałe ośrodki są m.in. w dzielnicy Zachód (4). Średni czas oczekiwania to 154 dni. Najkrócej czeka się 47 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 293 dni.

Szukając diabetologa w Szczecinie warto udać się do Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów Medicus. Ta jedna z największych, a jednocześnie najdłużej działających przychodni na rynku medycznym w Szczecinie. Pracuje w niej czterech specjalistów chorób wewnętrznych, diabetologów. Zapewniają oni indywidualną opiekę pacjentom SPLS Medicus w ramach swojej specjalności bez konieczności oczekiwania. 

Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, zastanów się, czy nie warto skonsultować je z lekarzem specjalistą. Skierowanie do diabetologa wypisze ci lekarz internista, natomiast na wszelkie badania lepiej poczekać do wizyty u specjalisty.

Pamiętaj, że nieleczona cukrzyca prowadzi do powstania zespołu metabolicznego, a więc ryzyka ataku serca, miażdżycy i chorób układu krążenia jednocześnie. W najgorszym wypadku może się to skończyć m.in. zakażeniem tkanek, a nawet amputacją nogi. 

Nie ignoruj złego samopoczucia. Najlepiej jak najszybciej wdrożyć leczenie, jakie zaleci diabetolog. 

* „Świat Przychodni” – https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/diabetolog/szczecin/