Wszystko o antykoncepcji awaryjnej – tabletka dzień po

Antykoncepcja awaryjna jest szczególnym rodzajem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, choćby dlatego, że stosujemy ją w nieco inny sposób niż pozostałe metody. Warto wiedzieć o tym jak należy stosować ją prawidłowo, by zadziałała. Czym jest antykoncepcja awaryjna? Jak i kiedy działa tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna – podstawowe informacje

Sytuacje, w których stosujemy antykoncepcję awaryjną to najczęściej:

  • nieskuteczność stosowanej metody antykoncepcyjnej,
  • pominięcie trzech lub więcej pigułek,
  • pęknięcie prezerwatywy,
  • seks bez jakiegokolwiek zabezpieczenia,
  • gwałt.

Nie ma ograniczeń w tym, ile razy ogólnie w życiu możemy zastosować taką formę antykoncepcji, nie oznacza to jednak, że możemy ją stosować bez ograniczeń. Możemy stosować pigułkę awaryjną maksymalnie dwa razy w ciągu jednego cyklu. Jedna tabletka zawiera znaczące ilości hormonów, zatem jej regularne stosowanie jako podstawowej metody antykoncepcyjnej mogłoby zakończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem.

Jak działa pigułka „dzień po”? Kiedy należy ją stosować?

Największą skuteczność pigułka osiąga wtedy, gdy jest zażyta przed upływem dwunastu godzin od stosunku. Potem jej skuteczność maleje. Antykoncepcja awaryjna jest często mylnie nazywana metodą wczesnoporonną. Jest to błąd, dlatego, że jeśli kobieta już jest w ciąży, tabletka jej nie przerwie. Jej zadaniem jest m.in. zagęszczenie śluzu tak, by plemniki nie mogły się przez niego przedrzeć do komórki jajowej. Warto wiedzieć także o tym, że skuteczność tabletki oraz czas, w jakim jeszcze będzie ona skuteczna, zależy w dużej mierze od substancji aktywnej, jaka znajduje się w wybranym środku.

Najczęstsze składniki aktywne w antykoncepcji awaryjnej

  • Lewonogestrel

Przyjmowanie tego środka stosowane jest w sytuacjach nagłych, tzn. że od stosunku mogą upłynąć maksymalnie 72 godziny, jeśli środek ma zadziałać. Największą skuteczność lek wykazuje wtedy, gdy zostanie zażyty przed upływem 12 godzin od stosunku. Wskaźnik Pearla dla tego środka waha się pomiędzy 0,9 a 2,1. Lewonogestrel powoduje czasem nudności i wymioty. Jeśli zatem w ciągu 3 godzin od zażycia wymioty nastąpiły, należy zażyć kolejną tabletkę.

  • Octan uliprystalu

Opis substancji aktywnej jest podobny do lewonogestrelu, z tą różnicą, że mamy aż 5 dni na jego zastosowanie, przy czym nadal obowiązuje zasada mówiąca, że im szybciej, tym lepiej. Skuteczność środka jest podobna, wskaźnik Pearla mieści się w tym samym przedziale. Octan uliprystalu można stosować również u kobiet poniżej 18 roku życia. Przyjęcie leku odbywa się na tych samych zasadach, czyli przyjmujemy tabletkę najszybciej jak to możliwe, a jeśli w ciągu trzech godzin pojawią się wymioty, należy przyjąć tabletkę jeszcze raz.

Jak dostać receptę na tabletkę awaryjną?

Niestety, od 2017 roku antykoncepcja awaryjna nie jest już dostępna bez recepty. Konieczna jest wizyta u lekarza, przy czym warto wiedzieć o tym, że prawo do zapisania antykoncepcji awaryjnej ma każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Możesz zatem z powodzeniem udać się do lekarza rodzinnego, u którego otrzymasz receptę.

Jeśli bardzo zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z możliwości konsultacji przez Internet na stronie ginekologzawszewpore.pl. Często lekarze bezprawnie powołują się na klauzulę sumienia, odmawiając wystawienia recepty, warto zatem znać miejsca, w których otrzymasz niezbędną receptę szybko i bez trudności. Tutaj już w ciągu kilkunastu minut otrzymasz receptę na antykoncepcję awaryjną. Oferowana przez GineoSmart antykoncepcja awaryjna to EllaOne oraz Escapelle.