Życie po operacji bariatrycznej: zmiany w diecie i styl życia

Otyłość to poważna choroba, która może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Dla wielu osób walka z nadmiernymi kilogramami jest niezwykle trudna. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest operacja bariatryczna polegająca na zmniejszeniu żołądka. Wiąże się ona z wielkimi zmianami w życiu oraz codziennej diecie.

Jak przebiega rekonwalescencja po zmniejszaniu żołądka?

Pacjent poddający się zabiegowi zmniejszania żołądka musi mieć świadomość tego, że jego życie ulegnie całkowitej zmianie. Musi bowiem zmienić swój styl funkcjonowania, a przede wszystkim codzienną dietę, gdyż bez tego operacja może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jest to także ważne pod kątem uniknięcia poważnych powikłań. Pacjenci zarówno przed zabiegiem, jak i po nim, muszą być objęci odpowiednią opieką specjalistów.

U pacjentów, u których operacja zmniejszania żołądka została przeprowadzona technikami małoinwazyjnymi, hospitalizacja trwa najczęściej od 3 do 5 dni. Mogą oni także zdecydowanie szybciej wrócić do dawnej aktywności w porównaniu z osobami, które przeszły zabieg bariatryczny w bardziej skomplikowanej formie.

Pacjentom po przeprowadzonej operacji podaje się środki przeciwbólowe, które mają zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. To, jak długo zajmie powrót do pełnej aktywności zależy głównie od indywidualnych predyspozycji organizmu każdego pacjenta.

Jak wygląda dieta po operacji bariatrycznej?

Przez pierwsze kilkanaście godzin po operacji bariatrycznej pacjenci nie mogą jeść pokarmów stałych. Dopuszczalne jest jedynie picie niewielkich ilości wody, ale muszą to robić bardzo ostrożnie. Między drugim a trzecim dniem po zabiegu do diety stopniowo włączane są płyny. Dopuszczalne jest spożywanie delikatnego bulionu, jogurtów naturalnych czy specjalnych preparatów medycznych. Dieta bazująca na płynach, kremowych zupach czy chudym mleku powinna być kontynuowana przez okres około dwóch tygodni. W tym czasie żołądek pacjenta powoli przyzwyczaja się do prawidłowego funkcjonowania.

Dwa tygodnie po operacji do jadłospisu pacjenta mogą zostać wprowadzone produkty w formie papki. Może to być chude mięso lub ugotowane warzywa. Posiłki muszą być spożywane regularnie co 3–4 godziny. Oprócz odpowiedniej częstotliwości niezbędne jest także zadbanie o to, aby były one właściwie zbilansowane. Organizm powinien przede wszystkim otrzymać białko, a następnie zdrowe tłuszcze i węglowodany.

Pacjenci po operacji zmniejszania żołądka muszą także pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Najlepiej sprawdza się do tego niegazowana woda, a także czarna herbata lub delikatne owocowe napary.

Kaloryczność posiłków po zabiegu

Inną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest kaloryczność przyjmowanych posiłków. Przez pierwsze miesiące nie należy jeść więcej niż maksymalnie 900 kcal na dobę. Docelowo powinno to być około 1200 kcal na dobę, jednak oszacowanie tego, ile kalorii powinien przyjmować każdy z pacjentów, zależy od indywidualnych predyspozycji.

otyłość

Przez około rok po operacji pacjent, który się jej poddał, musi pozostać pod nieustanną kontrolą lekarza. Będzie on monitorował postępy oraz sprawdzał, czy żołądek pracuje tak, jak powinien. Podczas konsultacji z lekarzem pacjent dowiaduje się także, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena spożywania posiłków. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Jedzenie powinno odbywać się przede wszystkim w spokojnych warunkach. Każdy kęs musi być dokładnie przerzuty, dlatego na początku warto poświęcać na każdy posiłek nawet 30 minut. Z czasem pacjenci uczą się tego, jak jeść w odpowiedni sposób i nie stanowi to dla nich żadnego problemu.

O czym jeszcze pamiętać po operacji bariatrycznej?

Ze względu na niskokaloryczną dietę pacjenci muszą przyjmować suplementy diety, które dostarczą do ich organizmu witamin i minerałów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Środki te muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza, który dopasuje ich rodzaj oraz dawkę.

Pacjenci po operacji zmniejszania żołądka muszą także regularnie uprawiać aktywność sportową. Ruch trzeba jednak wprowadzać stopniowo. Do około 1,5 miesiąca po operacji zaleca się jedynie spokojne spacery, które nie obciążą nadmiernie organizmu. Po tym czasie można stopniowo wprowadzać inny rodzaj aktywności, taki jak jazda na rowerze czy pływanie. Po kilku miesiącach, jeśli nie ma przeciwwskazań, to pacjent może uprawiać dowolny sport.