Jak wygląda badanie EEG we śnie?

Praca ludzkiego mózgu to niezwykle skomplikowany i wspaniały proces, którego obserwacja jest dla wielu naukowców pracą całego życia. Jednym z nowocześniejszych odkryć w dziedzinie badania aktywności mózgu jest elektroencefalograf, czyli urządzenie służące do monitorowania i zapisu zmian elektrycznych powstających w komórkach mózgowych.

Istnieje wiele chorób, których podłożem są właśnie zaburzenia funkcjonowania komórek mózgowych – ich wykrywanie jest właśnie jednym z podstawowych powodów wykonywania badania EEG. Samo badanie może zostać przeprowadzone w stanie czuwania lub w trakcie snu. Jak wygląda badanie EEG prowadzone podczas snu i w jakich wypadkach się je robi?

Na czym polega badanie EEG we śnie?

Badanie EEG przeprowadzane jest przy użyciu elektroencefalografu, czyli urządzenia rejestrującego zmiany elektryczne zachodzące w komórkach mózgu. Badanie EEG ma na celu zarejestrowanie aktywności elektrycznej mózgu i wychwycenie nienaturalnych odstępstw i odchyłów, które mogą okazać się przyczyną choroby.

Podczas badania pacjentowi zakłada się specjalny czepek wyposażony w specjalne elektrody, a dla zwiększenia przewodnictwa prądu stosuje się żele lub pasty przewodzące, doprowadzając je bezpośrednio pod elektrody.

Po odpowiednim wzmocnieniu sygnału odbieranego przez elektrody, na monitorze połączonym z urządzeniem pojawia się zapis aktywności mózgu nazywany specjalistycznie elektroencefalogramem.

Aby zapis ten był niezakłócony i prawidłowo zinterpretowany, konieczne jest by pacjent pozostawał w jednej pozycji przez cały czas trwania badania, co często okazuje się być znacznie łatwiejsze właśnie podczas badania wykonywanego w trakcie snu.

pacjent przed badaniem EEG

Samo badanie EEG wykonywanie we śnie jest przeznaczone przede wszystkim dla dzieci oraz pacjentów dorosłych, w przypadku których lekarz podejrzewa występowanie objawów choroby w trakcie trwania snu.

Aby badanie mogło zostać przeprowadzone prawidłowo i zapewniło realne wyniki, sen musi być spontaniczny, a więc nie wywołany w sposób farmakologiczny.

W przypadku dzieci najczęstszym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest celowe przetrzymanie dziecka bez drzemki, obudzenie go wcześniej niż zwykle lub pojawienie się na badaniach w godzinach, w których dziecko zawsze śpi.

Osobom dorosłym zaleca się zwykle nie spanie w noc poprzedzającą badanie tak, by pacjent był naprawdę zmęczony i z łatwością zasnął w gabinecie lekarskim.

W jakim celu wykonuje się badanie EEG?

Wiedząc, że badanie EEG to sposób na monitorowanie aktywności elektrycznej mózgu i wykrywanie w niej jakichkolwiek nieprawidłowości, EEG wykonywane jest w celu wykrycia lub dookreślenia różnych chorób o tym podłożu.

Choroby takie jak padaczka, choroba Parkinsona czy Alzheimera, a także wiele zaburzeń sennych, widzenia czy pamięci to właśnie skutki nieprawidłowości w obrębie mózgu.

Badanie EEG we śnie wykonuje się też u dzieci, u których stwierdzono zaburzenia rozwoju psychoruchowego oraz nadpobudliwość ruchomą, a także w przypadku gdy u pacjenta pojawiają się przewlekłe bóle, zatrucie substancjami neurotoksycznymi, problemy z zaburzeniami nastroju i koncentracji, niezidentyfikowane alergie oraz jąkanie się.

W ujęciu ogólnym, badanie EEG powinno dostarczyć lekarzowi informacji na temat ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, wraz z umiejscowieniem źródła owych zaburzeń oraz pomóc w poszukiwaniu metod leczenia danych problemów.

Przygotowanie do badania EEG we śnie

Zarówno w przypadku badania w stanie czuwania, jak i tego we śnie, konieczne jest zachowanie pewnych zasad higieny oraz odpowiednie przygotowanie się do badania pod kątem zdrowotnym.

Dzień przed badaniem należy dokładnie umyć włosy i nie nakładać na nie żadnych kosmetyków, co jest oczywiście sensowne biorąc pod uwagę fakt, że elektrody są przyczepiane właśnie do czaszki.

Co więcej, w dniu poprzedzającym badanie oraz dniu badania nie należy przyjmować niczego, co może wpłynąć na ośrodkowy układ nerwowy, a więc żadnych leków pobudzających i osłabiających jego reakcję, a także napojów zawierających alkohol lub kofeinę.

Dodatkowo, przygotowując się do badania EEG we śnie należy pamiętać, że sen musi zostać tu wywołany naturalnie.

Dzieci powinny zostać więc nakarmione dopiero w pracowni, gdyż zwykle po jedzeniu zasypiają. Dorosłym zaleca się nieprzespaną noc przed badaniem, przy czym warto mieć przy sobie osobę która dopilnuje, by pacjentowi nie zdarzyły się nawet krótkie drzemki.

Najbardziej skuteczne badanie EEG we śnie wymaga pełnego, głębokiego i naturalnego snu, dlatego by uzyskać najlepsze wyniki warto odpowiednio się do niego przygotować.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.